[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Are cineva Fluval 3 Plus Internal Filter?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Daca, da as fi interesat de comportarea acestui filtru - zgomot, performante, intretinere, etc.

Multumesc.

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Eu am avut F2Plus, deci modelul ceva mai mic.
Zgomot zero, performante asa s-asa (bureti prea porosi?), intretinere saptamanala.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
dozer
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2003 00:36:52
Messages: 167
Location: Bucuresti - Aparatorii Patriei
IP:
Offline

Eu am 3plus. Multumit de el. Daca e bine pozitionat in acvariu, face toti banii. Al meu e aproape jumate ingropat in nisip intr-o sticla de plastic ca nu-mi avea loc in acvariu de substrat.. mascat de niste tufe de plante, si tot isi face treaba. Nu prea imi place cum aereaza apa... face bulele foarte mici si se imprastie in tot acvariul dand impresia de apa murdara.. Dar daca il pozitionezi sa-ti agite suprafata apei poti sa renunti la aerare. Una peste alta, e un filtru bun.
[WWW]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Cred ca mi-am facut o idee.
Merci tuturor...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
zymark
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2004 14:23:41
Messages: 53
Location: Bucuresti, Stadionul National
IP:
Offline

Si eu folosesc Fluval 3 Plus. E mult mai bun decat filtrele pe care le-am avut inainte...Resun etc. Zgomot zero intradevar. Totusi cred ca buretii trebuie schimbati o data la cateva luni. (160 000 alti bureti noi). Daca nu il speli mai mult de o saptamana ai si surpriza sa se opreasca motorasul :-) sau poate e doar la filtrul meu. Al meu pur si simplu intra in greva dupa o saptamana :-)
[Email] [Yahoo!]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Tre' sa recunosc ca saptamanile astea m-am tot gandit si razgandit ce filtru sa iau. Dupa ca am cochetat o vreme cu ideea unui Hydror - un filtru intern facut in Italia, care avea si heater inclus - m-am decis sa trec la Fluval. Acum intre internul Fluval 3 Plus si externul Fluval 204 .
Stiu, ratiunea si bunul simt tehnic imi spune ca un 204 este mai bun din toate punctele de vedere unei cutii cu in singur burete in ea... (ma rog, 2).
Ideea e ca am gasit pe net niste pareri ale mai multor posesori de asa ceva care se plang de la cleme care se rup pana la filtru care goleste bazinu si transforma casa intr-un mic lac...
N-as prea avea chef de asa ceva, si nici sa stau tot timpul cu ochii pe filtru ca pe butelie nu prea pot...
Posturile respective sunt redate aici .

M-ar interesa ce parere au cei care au asemenea filtre.
S-au chiar m-ar bate gandul la un Eheim Classic 2213 - care aici costa 130$. De ce? Simpul. Nu sunt cel mai mare inginer din lumea asta, da imi dau si eu seama ca un filtru care are intrarea la baza si iesirea in varful canistrei, din punct de vedere al mecanicii fluidelor este superior unui filtru care are ambele puncte de intrare iesire situate in partea de sus a canistrei. Stiu, o sa-mi spuneti ca si noile Eheim sunt la fel. Da si nu. Le-am examinat si au o constructie diferita fata de Fluval. Apa este obligata sa treaca prin toate mediile filtrante, pe cand la Fluval un bypass se poate relaiza foarte usor.
Acuma... tot aici sunt si review-uri la Eheim Classic. Tre' sa recunosc ca si aici sunt pareri pro si contra. Evident ca sunt filtre bune si filtre proaste. Cred inca ca si factorul noroc mai contreza putin - cum spunea cineva de pe aici lagat de nus' ce filtru Jabo - si poate si priceperea tehnica de care da dovada persoana in cauza...
Oricum, astept pareri...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Poate poate un moderator, cineva, sa schimbe titlul postului in "Filtre Fluval..."

Multumesc,

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

ionut problema sta asa :daca ai un filtru intern , eu personal nu am folosit filtre interioare modelele aparute dupa '89 ci rar cele cu burete de interior am folosit numai filtre de exterior daca ai un filtru de interior puternic nu vei intelege nimic din acvaristica va fi un haos total din cauza curentului de apa si alge la greu ,daca ai un filtru de exterior pre puternic vei avea o apa tulbure mereu plante mereu in bataia curentului si bine inteles alge in final tu alegi???

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

lazarginel wrote: ionut problema sta asa :daca ai un filtru intern , eu personal nu am folosit filtre interioare modelele aparute dupa '89 ci rar cele cu burete de interior am folosit numai filtre de exterior daca ai un filtru de interior puternic nu vei intelege nimic din acvaristica va fi un haos total din cauza curentului de apa si alge la greu ,daca ai un filtru de exterior pre puternic vei avea o apa tulbure mereu plante mereu in bataia curentului si bine inteles alge in final tu alegi???


Problema e ca nu am inteles nimic din ce ai scris tu...!?!?!??!?!??!?!
Cu filtru exterior apa tulbure!?!? Fii serios...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Marius_C
Member
[Avatar]

Joined: 20/07/2004 22:05:14
Messages: 121
Location: Ploiesti
IP:
Offline

dozer wrote: Al meu e aproape jumate ingropat in nisip intr-o sticla de plastic ca nu-mi avea loc in acvariu de substrat..


Hai ca mai facut curios. Cum mai functioneaza ?

image
Atata timp cat nu-ti pasa unde esti, nu te poti rataci.
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

mai ionut esti cam tanar si te grabesti cu citititul am scris un filtru exterior prea puternic da :o :o :o :o :o si oricum varsta ta sunt anii mei de acvaristica hai ca nu m-am suparat

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

lazarginel wrote:mai ionut esti cam tanar si te grabesti cu citititul am scris un filtru exterior prea puternic da :o :o :o :o :o si oricum varsta ta sunt anii mei de acvaristica hai ca nu m-am suparat


Bine, mosule, cum vrei tu, desi nu se prea vad anii aia ai tai de acvaristica...
Eu am intrebat altceva... iar raspunsul tau - ca nuca in perete...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Marius_C
Member
[Avatar]

Joined: 20/07/2004 22:05:14
Messages: 121
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ionut nu ai spus nimic despre volumul acvariului.Este un amanunt important pentru ca personal Fluval 3 Plus la acvarii mai mici de 100l ....nu as recomada .Eu am fluval 3 Plus la un acvariu de 150l brut si i-ti pot spune ca sunt foarte multumuit de el .Zgomot zero ,filtrare foarte buna,iar problema cu opritul singur la saptamana.....nu mi sa intamplat.El are un buton galben pe o laterala iar in momentul cind buretii incep sa nu mai filtreze cum trebuie (sa se incarece cu mizerie ) acel buton incepe sa coboare,astfel incat tu vei sti ca trebuie curatat.Personal aceasta operatiune eu o fac cam o data pe luna.

image
Atata timp cat nu-ti pasa unde esti, nu te poti rataci.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

1.




2.
zymark wrote:Totusi cred ca buretii trebuie schimbati o data la cateva luni.
Se strica daca-i "torturezi" cind ii speli. Clateste-i intr-o galeata cu apa (daca nu-i mare deranju', apa e bine sa fie din acvariu) sa iasa mizeria din ei. Nu trebuie spalati "cu violenta" ca spalatoarea de la chiuveta din bucatarie .

zymark wrote:Daca nu il speli mai mult de o saptamana ai si surpriza sa se opreasca motorasul :-) sau poate e doar la filtrul meu. Al meu pur si simplu intra in greva dupa o saptamana :-)
Inseamna ca ai tare multa mizerie in acvariu. Probabil un acvariu suprapopulat sau dai prea multa haleala sau ai plante care pierd frunze sau ....... reaq stie ce. Trebuie sa fie o sursa de murdarie consistenta acolo.

Eu am (printre altele) un Fluval 4 plus (un pic mai mare decit 3 plus) in acvariu' de 1200 litri. E cu aceeasi bureti de vreun an si nu dau semne de oboseala. Ii spal usor sa nu-mi ridic in cap Directia pentru Protectia Drepturilor Buretilor din Filtre . Ca astia odata te dau in judecata pentru rele tratamente aplicate buretelui . Pierzi si pedeapsa e sa cumperi alti bureti fara strop de bacterie pe ei.
Nu i-am spalat de vreo 2 luni (nu exagerez) si inca nu s-a infundat. Totul tine de ....... productia de murdarie a acvariului.


Ca defect la filtrele Fluval X plus (si cam la toate filtrele interne) ar fi volumul mic al materialului filtrant.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:1.

Eu am (printre altele) un Fluval 4 plus (un pic mai mare decit 3 plus) in acvariu' de 1200 litri. E cu aceeasi bureti de vreun an si nu dau semne de



Cred ca este vorba de 120L. Corect? :o

Totusi ma gandesc ce sa iau intre Fluval 3 Plus si Fluval 204. Ultimul am tot citit ca e destul de pretantios ca intretinere. Astepat inca sa vad ce zice Lucian, da vad ca tace...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Marius_C
Member
[Avatar]

Joined: 20/07/2004 22:05:14
Messages: 121
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Parere : Eu ti-as recomandasa te orientezi spre filtru canistra fie 204 sau cu un mic efort chiar un 304 .Si asta macar din doua motive. 1. Filtrarea cu filtru canistra incomparabil mai buna fata de cea a filtrului intern.2. Spatiul ocupat de filtrul intern in acvariu si....estetica.

image
Atata timp cat nu-ti pasa unde esti, nu te poti rataci.
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Eu le folosesc de citiva ani, pe lingä altele situate pe primele locuri in topul calitätii filtrelor interioare rapide si sint de pärere cä cele din seria "Fluval", care nu se mai fabricä de vre-un an, sint cele mai bune in cazul unei späläri repetate la intervale mici, adicä des, iar cele din seria "Fluval Plus", pentru folosirea continuä de lungä duratä, cu toate cä dupä cum m-am exprimat pinä acum in repetate rinduri, nu se recomandä adunarea gunoaielor in filtre si trecerea continuä peste aceste gunoaie a apei, care se pune ulterior la dispozitia acvariului. Gunoaiele se sifoneazä. Un avantaj important il prezintä faptul cä buretii din "Fluval Plus" sint foarte usor de confectionat acasä!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Carja Ioan wrote:Un avantaj important il prezintä faptul cä buretii din "Fluval Plus" sint foarte usor de confectionat acasä!


Nu vreau sa fiu cinic, dar pentru mine exista avantajul de a fi aici unde bureti de filtre Fluval (si nu numai) se gasesc pe toate drumurile, la preturi de 3-4 dolari...

Optez si eu pentru un "extern" (pana la urma) da sper sa nu am probleme cu el - adica nu vreau sa-mi curga, asta e singura chestie, si plus, sper ca by-pass-ul de care cica ar beneficia Fluvalurile externe sa ma ocoleasca de asemenea...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Adrian Ionut wrote:
MARELE ALB wrote:1.

Eu am (printre altele) un Fluval 4 plus (un pic mai mare decit 3 plus) in acvariu' de 1200 litri. E cu aceeasi bureti de vreun an si nu dau semne de



Cred ca este vorba de 120L. Corect? :o
E vorba de chiar de 1.200 litri . (omiedouasute )

Adrian Ionut wrote:Totusi ma gandesc ce sa iau intre Fluval 3 Plus si Fluval 204.
Sugerez canistra. Chiar un Fluval 304. Am si eu unu' la acvariul de 1.200 litri. E super.

Poze: smilie ... Poze cu plante
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Salut! Unde s-ar gasi in Bucuresti un filtru din asta exterior Fluval. Ma refer la unul in care sa pot avea incredere. Cam care din ele mi-ar fi bun mie la un acvariu de 220 de litri brut? Cam cat costa? Si inca o intrebare... de unde as putea cumparat tuburi de sticla cam de 10mm diametru? (ca as vrea ca partea din instalatie care sta in acvariu sa fie cat mai putin vizibila).

Multumesc!
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com