[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Shrimp Cubix  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Uite aici ( http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/10177.page ) un topic pe care iti recomand sa il citesti cap-coada. O sa ai multe de invatat. Am si eu 5 galaxy(2M+3F) si recent le-am amenajat un acvariu pt. inmultit. Pestii astia au devenit pasiunea mea si cand timpul, banii si spatiul o sa imi permita vreau sa le dedic lor cateva acvarii. Daca tinem cont si de faptul ca sunt amenintati cu disparitia in salbaticie, este un lucru foarte important sa ii protejam cum putem. Sa nu ii ti impreuna cu Microrasbora Erythromicon, pentru ca se pot inmulti incrucisat, dar personal detest hibrizii de orice fel. Noroc cu ei si sanatate!

This message was edited 1 time. Last update was at 14/06/2017 18:41:12


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Guyyyyys :X, ma uitam azi prin:

image

Si am vazut un puisooooor :X, am fost atat de emotionat ca sunt "tatic". Nu am stat sa mai trag de mop, nu am vrut sa stresez mai mult.
Am cumparat mai demult mancare micro de la tetra, nush cum se numeste, are tot ce trebuie pt cresterea puilor in ea.
Acum astept cu nerabare sa se faca mai marisori sa ii pot baga in acvariu :X. Uhuuuuuuu
Nu prea imi place sa deschid 100 de topicuri, unul si sigur.
Am citit pe forum-ul respectiv un topic in care intreba un tip care este cea mai eficienta metoda pt inmultire, iar un altul (experimentat sau crescator) a facut un grafic. Eu am folosit metoda unde este P8 pentru ca nu aveam moss atat de mult, substrat din quartz natural (pietris) 4mm cu mop (100% acrylic, culoare verde, cu ajutorul unei carti am infasurat pe lungul ei de 100 de ori si dupa am prins un mijloc, iar in celalalt mijloc am taiat si a iesit mopul, l-am fiert de 2-3 ori ca sa iasa mizeria etc)
Aveti mai jos detaliile si rezultatele omuletului, eu inca sunt la inceput , o sa mai incerc si mai spune ca in vasele din plastic a obtinut un numar mai mare de pui decat in acvarii, nu stie explicatia.

image

"
Explanations:

Tank (all are about 25 liters):
Ax - Aquarium number x
Px - plastic container number x

Bottom (type of substrate on the bottom of the tanks):
sand - fine sand
fine - fine gravel (about 2-3 mm diameter), 100% quartz
old fine - my old fine gravel (about 2-3 mm diameter), mixture of various rocks, raises pH and GH slightly
coarse - coarse gravel (6-8 mm diameter), 100% quartz

Substrate (type of spawning substrate):
moss - java moss, covering almost whole bottom
mop - mop of acrylic wool, 150 "circles", length about 20 cm

males, females - pretty obvious, letters A, B and C denote different sources of fish

fries - number of fries counted"




Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Felicitari! Sper sa scoti cat mai multi!!

Eu maine o sa mut parintii inapoi si ramane de vazut daca o sa am noroc( in trecut am avut ). Activitate e berechet, cu rabdarea stau mai prost...

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc si tie iti urez noroc, azi dimineata am numarat 4 pui :X au inceput sa prinda curaj si erau pe langa mop.. Sera Micro se numeste mancarea, le dau dimineata si seara, ca pe ziua sunt la munca. Sper sa cresca micutii ...

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Super! La cat mai multi! Eu am "pescuit" cu o pipeta ~ 10 icre si le-am pus intr-un recipient separat. Adultii au ramas "la produs".

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Sunt fericitul posesor a 11 puisori :X aproximativ . Ah, nu ma bag la chestii gen pipeta, cules etc. Natural totul, multumesc la fel!

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Hello,

Se pare ca daca plantele nu reusesc sa creasca si sa se inmulteasca au grija asasinii sa se inmulteasca, nu stiu cum am reusit performanta asta ).

image

Ma scuzati de focus, am vrut sa ii prind pe toti 3 dar nu am reusit sa prind nici unul ), un pui e pe geam, si 2 pe substrat si cred ca mai sunt.
Am pierdut toti puii de galaxy, se pare ca sunt mai sensibili decat credeam. Acum o sa ii bag iar si o sa am grija mai multa.
Incepe sa ma streseze ca plantele nu merg deloc , stacneaza pur si simplu, stau verzi si atat.
O sa ii dau eu de cap pana la urma ..

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
LiviuG
Junior member

Joined: 12/02/2016 18:18:56
Messages: 79
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gata, ai "inchis" cubix-ul? Nu ai mai postat nimic despre evolutia lui.
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Hello guys, stiu ca nu am mai postat nimic insa cubix-ul este in viata!
image
image

Recent am achizitionat un sistem CO2 JBL, butelie 500g, multumesc colegului Liniste22, si acum ceva timp un filtru cascada FZN2, pe care l-am umplut cu ceramica de la eheim, sunt foarte multumit de el.
Bag 1 bula pe secunda, program iluminat 10 ore cu pauza la pranz, cu toate astea plantele nu cresc cum imi doresc, lampa are 6w, Plant LED Aquael, in substrat am pus un amestec de laterita cu turba si inca ceva, mici gloante si le-am infipt langa radacini.
Dupa care am eu 1 test FE de la jbl, 5 picaturi la 5 ml de apa, hai sa il fac sa vedem, nici o sansa sa se faca culoarea aia, s-a facut maroniu asa, vedeti in poza:
image
image


Va rog sa ma ajutati cum as putea rezolva problema cu FE, cred ca de acolo problema ca plantele nu cresc
Dupa care am folosit 5 picaturi din test permantent CO2 la 5 ml de apa si eram curios ce culoare se face, ca cel din acvariu nu isi schimba niciodata culoarea, habar nu am de ce, credeti ca am pus prea mult sau chiar culoarea aia este?
image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 28/12/2018 15:16:07


Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com