[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
pietre de riu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

am incercat cu search, dar fie nu imi gaseste nimic, fie vreo 78 de topic-uri... asa ca cer ajutor. daca am gasit o piatra de riu frumoasa, ce tratamente trebuie sa ii fac inainte de a o introduce in acvariu? nu de alta, da' Bistrita trece pe linga mine si am de unde alege, iar in piatra nici nu e prea poluata apa

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Trebuie sa le faci mai intii testul cu otetul. Pui o picatura pe piatra, si daca incepe sa "fiarba", atunci inseamna ca are calcar si iti mareste duritatea apei, ceea ce nu e de dorit. Daca nu "fiebe", spalate bine si puse in acvariu.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Trebuie spalata bine cu peria si cu sapun din abundenta.
Apoi trebuie tinuta cam 30 de minute intr-o solutie slaba de inalbitor, pentru dezinfectie.
Si clatita din nou bine sub jet de apa cu peria.

In final, trebuie testata cu otet ca sa nu fie cumva calcaroasa. Daca o pui in acvariu african, nu e nevoie de acest test.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dalles wrote:Apoi trebuie tinuta cam 30 de minute intr-o solutie slaba de inalbitor, pentru dezinfectie.
Sau/si arunci pe ea o oala de apa oparita (daca nu incape in oala s-o fierbi), stie ce lighioane pot fi acolo. Imi amintesc de tipu' care si-a bagat o rosioara in acvariu si i-au murit toti pestii.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mea culpa! Uitai sa-ti zic sa o fierbi sau macar sa o oparesti. Bine ca mai sunt si ochi vigilenti pe aici! Cit despre spalatul cu sapun, nici eu nu am stiut...
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Sau/si arunci pe ea o oala de apa oparita (daca nu incape in oala s-o fierbi)...

He-he, atentie mare la faza asta, cu fiertu' pietrelor, ca eu am patit-o!
Am gasit acu' cativa ani, intr-un rau de munte, un bolovan rotunjit de o forma aparte. Mi-amintesc ca m-am jucat cu el toata saptamana cat am stat in concediu, experimentand diverse unghiuri de asezare. Avea un aspect frumos, indiferent de pozitia in care il puneam.
L-am adus acasa impachetat cu grija si cu precautii uriase (eram cu trenul).
Pentru ca nu stiam de dezinfectia cu inalbitor (nici nu se gaseau atatea dracovenii, ca astazi) l-am fiert, bineinteles. Dupa 15 minute de la primul clocot s-a spart fix in doua, de m-a secat la ficati de ciuda!

Asa ca, repet, atentie! Daca piatra are vreo crapatura ascunsa, are 90% sanse sa se sparga.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dalles wrote:Dupa 15 minute de la primul clocot s-a spart fix in doua, de m-a secat la ficati de ciuda!
L-ai aruncat? Daca nu, lipeste-l cu silicon . Se prinde bine de tot si de piatra. Si nu se vede.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

De furie, cum s-a racit apa am aruncat cele doua bucati pe fereastra cat am putut de departe. Pe vremea aia stateam intr-un bloc cu vedere la un parculet si, in plus, era 1 noaptea. Deci n-am lovit pe nimeni sau, cel putin, n-am auzit nici un vaiet razbind dintre felinare.
De atunci s-au scurs vreo sapte anisori si am vazut ca si parculetul a trecut prin clasica reamenajare de ochii lumii inainte de alegerile locale. Asa ca... slabe sperante sa mai gasesc ceva pe acolo.
Chiar uitasem de neplacuta patanie, pana cand a deschis ibis acest topic.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dalles wrote:Deci n-am lovit pe nimeni sau, cel putin, n-am auzit nici un vaiet razbind dintre felinare.
Sau ai nimerit asa de bine ca n-a mai apucat sa zica nimic . Sansele sa fi fost ceafa cuiva exact in locul in care a picat pietroiu' si exact in momentu' ala sint maxime. Murphy asa a decretat. Legile lui sint intotdeauna respectate.

Se impune o cautare in arhivele televiziunilor ....... imi amintesc: au zis la stiri ceva despre scheletul gasit intr-un parculet din Bucuresti la clasica reamenajare de ochii lumii inainte de alegerile locale .

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
Dalles wrote:Deci n-am lovit pe nimeni sau, cel putin, n-am auzit nici un vaiet razbind dintre felinare.
... Se impune o cautare in arhivele televiziunilor ....... imi amintesc: au zis la stiri ceva despre scheletul gasit intr-un parculet din Bucuresti la clasica reamenajare de ochii lumii inainte de alegerile locale .

... hai ba faraoane, ce 'reaku ? ... sa nu mai rascolim mortii ... ca odata mi se autosesizeaza organu' si ramanem far' de Dalles ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

la mine va fi, cu certitudine, mai simplu de gasit o piatra frumoasa. nu de alta, dar parca si numele orasului e predestinat

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vezi ca totusi zona aia este cam calcaroasa din cate imi amintesc...
Fa totusi testul cu otet inaintea celorlalte operatii (asta daca nu vrei sa arunci pe fereastra pietre calcaroase bine spalate astfel incat "organul" sa nu gaseasca nici o urma )
shyck
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2005 14:23:47
Messages: 93
Location: Craiova
IP:
Offline

gasit una bucata piatra frumoasa, bun, facut testul cu otet, bun

venii azi vremea spalarii

spalai si frecai la ea pana mi se facu rau

piatra avea pe ea "niscai" muschi, si mai este inca putine verzeala pe ea

de fiert imi este frica sa o fierb pentru ca are cateva crapaturi

ce as putea face?

NIMIC
[Email] [WWW]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

chiama-l pe dalles sa o arunce ;)

pai incearca faza cu inalbitorul, cum zicea... sau mai sti? un "tratament" cu spirt, sau ceva alcool (la piatra nu la esofag ;) )

@ koala - ce-o-ti avea cu organu'.... las- ca vedeti voi duminica... sa te puna babau sa vi cu masina... smilie
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com