[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ozelot-i-a dat tijaaaa:)  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

dupa luni de astaptari...ca l-am luat cu vreo 4-5 frunzulitze de vreo 6-7 cm...timp in care a crescut ca nebunul...acu are vreo 30 frunze cele mai mari avand peste 40 cm ...oricum...in sfarsit i-a dat o tija de vreo 4-5 mm grosime care creste vaznd cu ochii...de fapt crestea...acuma a ajuns la suprafata si s-a mai incetint putin cresterea...eu unu sunt foarte happy ca n-am mai reusit pana acu sa inmultesc nici un fel de echinodorus (n-am avut rabdare)
acuma ce va rog pe voi...spuneti-mi cum ar trebui sa evolueze normal...unde ii dau puii? ca tija a iesit din apa...se intoarce inapoi?
in apa nu a ramas vreun nod nimik...spuneti-mi la ce sa ma astept ca nu vreau sa fac ceva gresit...conditiile cre ca sunt f bune dupa cum creste...si numai el ci toate celelalte plante (printre care un echinodorus barthii beeeton)...
[Email] [Yahoo!]
RedRooster
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2004 21:40:45
Messages: 113
Location: Brasov si, ocazional, Bucuresti - Taberei
IP:
Offline

Fa astfel incat nodurile sa stea in apa altfel frunzele care vor iesi (daca vor iesi) se vor usca repede.Si eu am tije de la ozelot si cordifolius.Cordifoliusul are 3 tije in acelasi timp.

Din putul gandirii : decat sarac si bolnav..mai bine bogat si sanatos
Dragosman
Moderator
[Avatar]

Joined: 05/03/2003 00:58:04
Messages: 594
Location: Bucuresti - Iancului
IP:
Offline

Tija o sa aiba tendinta de a creste catre lumina... ceea ce o va duce prea aproape de neoanele din capac, (presupunand ca acesta exista ) si astfel fiind in pericol sa se "parleasca". Deci incearca sa o "conduci" pe suprafata apei, fara a o lasa sa se ridice prea mult. Ideal ar fi sa ramana cat mai mult in contact cu apa. Dupa ce va tot creste de nebuna vei observa niste "noduri" cu boboci - din care in scurt timp apar florile (mici si albe). Dupa ce florile se trec (o floare tine max 1 zi) in locul acestor noduri apar primele frunzulite mici si timide iar la scurt timp si primele radacini. Vei observa ca la fiecare nod sunt 2-3-4 plantute. Ca si pana acum, incearca sa pastrezi tija la nivelul apei. Dupa ce fiecare plantuta da 3-4 frunzulite si cateva radacini, poti taia tija si separa puii de mama.

Succes!

In Aquarium Veritas!
[Email] [Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

De acord cu dragosman. Insa mai intai apar radacinile si d-abia pe urma apar frunzele. Chiar daca nu este in apa nodul respectiv, puiul se dezvolta normal (cu conditia sa nu fie prea aproape de neoane). Poti sa o bagi dupa aia in orice moment in apa ca se adapteaza repede. Si apropos, daca vrei sa vezi florile atunci ar trebui sa lasi tija afara pana infloresc. Dupa aia poti sa o bagi in apa.

Acvariul meu
[Email]
Dragosman
Moderator
[Avatar]

Joined: 05/03/2003 00:58:04
Messages: 594
Location: Bucuresti - Iancului
IP:
Offline

acata wrote:De acord cu dragosman. Insa mai intai apar radacinile si d-abia pe urma apar frunzele.


De acord ! my mistake !

In Aquarium Veritas!
[Email] [Yahoo!]
RedRooster
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2004 21:40:45
Messages: 113
Location: Brasov si, ocazional, Bucuresti - Taberei
IP:
Offline

acata wrote:..daca vrei sa vezi florile atunci ar trebui sa lasi tija afara pana infloresc. Dupa aia poti sa o bagi in apa.

Mmm..depinde in ce toane e planta ... la mine au aparut florile desi nodurile sunt la 5 cm sub apa iar floarea efectiv este la vreo 2 cm sub apa.

Din putul gandirii : decat sarac si bolnav..mai bine bogat si sanatos
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

tot incerc sa tin tija aia in apa...am bagat-o intre termometru si geam...ma tem numai sa nu o rup...daca asi fi last-o sa creasca acuma era la vreo 10 cm deasupra apei...intre neoane si apa este un geam...ma intreb ce facea daca o lasam pana se lovea de el . deci dupa ce ii dau primele plantute rup tija ...ii da alte tije dupa aia?nu o las sa mai creasca..poate mai face alti pui dupa ce ii desprind pe aia?
mersi de raspunsurile de pana acu
[Email] [Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Daca ai geam intre neoane si apa, atunci las-o sa isi faca mendrele pe acolo. O sa se loveasca de geam si o sa o ia in alta directie. Floarea sub apa arata destul de ciudat si de fapt e mai bina sa o vezi emersa. Si nu te speria, nu se rupe tija aia asa usor. O sa vezi asta atunci cand o sa tai pui si o sa incerci sa rupi/tai tija mama care oricum nu o sa mai aibe obiectul muncii.

Acvariul meu
[Email]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

daca vrei ceva ma-i extraterestru lasa planta sa iasa afara se poate face cu un filtru exterior o mica ploaie si fina pe 80% din acvariu si le cresti emers am spionat la un neamt acum multi ani bine date sunt mai multe si nu am timp ca vreau sa beau si eu o bere dar tipul din germania in 7 zile scotea plante de ziceai ca sunt de o luna in acvariu ne mai scriem

Ogar batrin dar.... cu miros fin
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

sa va mai spun cum a evoluat... acuma are o tija de vreo 70 cm...cu patru noduri...la fiecare nod avand cate trei proeminente ca niste bulbi care se tot umfla...si cam cat un bob de orez. la un moment dat din cauza greutatii tija a crescut numai pe luciul apei...acuma a inceput iar sa urce putin.astept rezultate in curand ...buna ideea cu ploaia aia...daca asi gasi o metoda sa pulverizez apa foarte fin...cred ca ar fi mai eficient...oricum, deocamdata ma multumesc cu ce am.
[Email] [Yahoo!]
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

fane si noua o poza sa-ti vedem "minunatia" si dane si ceva date de acvariu: dimensiuni, neoane folosite, fertilizanti......

mai invatam si noi cate ceva poate obtinem si noi tlje asa de mari

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

Turba 1cm + cuartita 5-6 cm, lumina tld 830, schimburi permanente de apa (15-20% la doua zile), fertilizanti: micro si macroelemente de la sera, CO2, temp. 26-27 grade C..
Intrebarea asta cu "minunatia" suna putin ironic...da asta e, mi-am asumat riscul de a posta pe forum ...bafta
[Email] [Yahoo!]
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

e pai pentru une e "minunatie"

si cati w/l ai ?

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

pai daca spui minunatie si pui si ghilimelele alea suna ironic...e ca si cum ai spune ca Steaua a jucat "foarte bine" ultimele etape
nu ma laud cu multi W/l, acuma am 2 tuburi tld 830 si unul normal Philips daylight, 18 W fiecare...deci in total 54 w...deci cam 0,5/l
oricum...din cate am citit plantele mele sunt cu necesitati medii de iluminare. si chiar am masurat tija ca sa nu vb aiurea...74 cm, inca nu a inflorit.
[Email] [Yahoo!]
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

gata fara " " multumiri de informatie

si no fi cu suparare banuiesc

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

ei care suparare? niieeee...doar impartasim aceeasi belea...pasiunea pt fishi fishi .
Azi am vazut o frunzulita la unul din noduri. mooama ce fragila pare...da eu ma asteptam intai sa infloreasca...nu asa trebuia?...oricum...am inca un ozelot acuma...in miniatura
[Email] [Yahoo!]
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

noutati...5 pui, doua floricele...INCA O TIJA
[Email] [Yahoo!]
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

am citit cateva lucruri pe aici care la mine nu s-au intamplat chiar asa...
la mine au aparuta intai si intai frunzele...apoi au inflorit doua zile la rand niste bobocei care cresc cam de 5 cm...apoi au inceput sa-i dea si niste radacinutze...dar abia dupa vreo 3 zile dupa ce au cresut primele frunzulite la noduri..
acuma am deja 9 pui dintre care vreo 3 au deja cate 3 frunze de vreo 4-5 cm....eu unu sunt foarte entuziasmat...mai ales cand ajung seara acasa si vad ca s-au mai dezvlotat putin
[Email] [Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Iti dai seama ca nu e o ordine stricta...pot fi noduri la care sa apara doar flori, altele la care sa dea numai plantutze...depide de specie, de conditii..de cum are chef planta..
Felicitari. vezi sa nu te grabesti cu desprinsul puilor.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

acuma sunt cam 12 pui pe prima tija, unii maruti cam cu 5 frunzulite da altii mai mici...doi abia aparuti cu cate o frunzulita...insa nu stiu cum sa procedez mai bne ca de acuma au inceput sa umbreasca celelalte plante pt ca se dezvolta aproape de luciul apei.....Sa rup tija cu totul si sa o plantex (radacinile puilor au ajuns si la 20 cm) sau sa incep sa desprnd cate un pui...se vor dezvolta ceilalti normal dupa aia?
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com