[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Silent Hill  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3762
Location: Munchen
IP:
Offline

Daca mi permiti o sugestie , pleaca de la o combinatie de 2 sau maxim 3 plante . Iti va fi mult mai usor sa creezi compozitia. O sugestie , fie eleocharis mini si crypto parva pe linga pietre , fie monte carlo cu moss pe pietre si ceva eleocharis acicularis in zona centrala. sint citeva idei de plecare care ti le propun nu i musai s atii cont de ele , ar eu asa vad pietrele tale cu genu asta de plante . Poate ceva grupulete de staurogyne iarasi sint f ok .Nu prea vad sa mearga pogostemonul . Dar na tine de gusturi .
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1214
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intre timp o poza cu unul dintre ramirezi. Am prins mare drag de ei, desi initial nu mai vroiam sa imi iau, dupa ce in repetate randuri i-am tot pierdut.
[Thumb - ram.jpg]


Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3762
Location: Munchen
IP:
Offline

Sint niste pesti tare frumosi .
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3762
Location: Munchen
IP:
Offline

M ar bate gindul sa mi iau si eu citiva .
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1214
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La Multi Ani tuturor si fie ca 2016 sa fie plin de impliniri si lucruri frumoase!
[Thumb - IMG-20151231-WA0002.jpeg]


Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
vazilian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 17/07/2014 18:31:36
Messages: 305
Location: bucuresti, crangasi
IP:
Offline

La multi ani si tot ce iti doresti Stefane .
Arata foarte frumos acvariu .
Da-ne detalii despre fertilizare si despre aditie de co2 , cred ca colegii nostri sunt curiosi cum reusesti sa ai plante asa frumoase .

Enjoy ljfe
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aratos acvariul, ce sa zic? Felicitari!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1214
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va multumesc frumos.

Referitor la fertilizare si aditia de Co2:

- fertilizare 5 ml de vimi all in one la 2-3 zile

- aditia de co2 este oprita de 2 luni (am butelia incarcata full si nefolosita de cand am incarcat-o)

- schimb de apa 20 % si sifonarea substratului la 1-2 saptamani plus completare de apa cand se evapora mai mult ( am ca punct de reper skimmer-ul eheim )

Cam atat. Ideea este ca nu am mai umblat in el, l-am lasat in pace de vreo 2 luni si ceva si bine am facut.

Ca fauna am 2-3 melci asasini, comunitari pe post de kfc pentru asasini si cred ca mai am vreo 10 creveti red sakura.

O zi frumoasa, Stefan

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Frumos bazin!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1214
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc Stefan! Bazinul a fost la un pas de desfiintare, insa imi este extraordinar de greu sa renunt la aceasta pasiune, intr-atat de greu incat am decis sa il reduc la un nivel minim, dar care sa imi ofere (chiar daca pentru putin timp cat am la dispozitie zilnic, si nu exagerez cand spun - de ordinul minutelor ) bucuria de a avea acest colt cu apa, 2-3 plante si cativa pesti (noile achizitii 3 scalari blue philippine si 2 red devil plus 2 ancistrus). Aceasta mica bucurie trece peste multe alte motive care ma impingeau sa renunt la acest bazin. O zi frumoasa tuturor, Stefan.
[Thumb - IMAG1244_1.jpg]


Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
defrostbite
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 01:55:24
Messages: 77
Location: Bucuresti -Banu Manta
IP:
Offline

Poti te rog sa ma indrumi spre un site unde sa gasesc acel sistem de iluminare din penultima fotografie?

https://www.facebook.com/Designaissance-1508948596082530/
Portofoliu graphic design si ilustratii
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Te inteleg perfect...in ultima vreme nici eu nu am timp de acvarii aproape deloc.
Aproape ca ma uit la bazin doar cand fac schimbul de apa (care din saptamanal, a devenit o data la doua saptamani si acu' aproape au trecut trei...) si cand mai torn zemuri din cand in cand.
ba chiar m-au batut ganduri si inca imi sta pe cap sa desfiintez bazinul mare...

Ma rog, revenind
Chiar si la minimum de intretinere, ai un bazin frumos si relaxant!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
defrostbite
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 01:55:24
Messages: 77
Location: Bucuresti -Banu Manta
IP:
Offline

pai cred ca de-asta un nano pe birou e cel mai potrivit, altfel nu te uiti la el decat atunci cand il intretii

https://www.facebook.com/Designaissance-1508948596082530/
Portofoliu graphic design si ilustratii
vazilian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 17/07/2014 18:31:36
Messages: 305
Location: bucuresti, crangasi
IP:
Offline

Ma bucur ca nu ai renuntat si sper sa nu o faci pentru ca este printre putinele daca nu singurul lucru care te deconecteaza de la problemele zilnice.
Iar acvariu arata intr-un mare fel , nu pune nimic rosu in el ca il strici.

Take care

Cornel c

Enjoy ljfe
[Email] [Yahoo!]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1214
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare la toata lumea,

Din pacate am ajuns si in acest punct. Acest topic se poate inchide deoarece setup-ul va fi desfiintat iar echipamentele se vor scoate la vanzare. . Probabil, la un moment dat, voi realiza un nou setup, dar pana atunci multumesc frumos tuturor si va urez multa bafta in toate proiectele voastre. O zi frumoasa, Stefan.

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com