[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
help  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
cristi_Cta
Junior member

Joined: 14/05/2005 01:08:55
Messages: 69
Location: constanta
IP:
Offline

am si eu o intrebare am niste ciclide albe nu stiu cum se numesc si am 2 .
De unde i-am luat mi-a spus ca sunt femela si mascul sunt destul de mari dar nu stiu care este femela si care este masculu ca mi-a facut gropi prin pietris si se tot alearga prin acvariu cand se intalnesc
[Yahoo!]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

o fi nigrofasciatum albinosi?

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
cristi_Cta
Junior member

Joined: 14/05/2005 01:08:55
Messages: 69
Location: constanta
IP:
Offline

Pai ..
cand se intalnesc se ridica creasta pe spate urechiile la fel sunt destul de mari '' nu sunt subtiri cum am mai vazut sunt destul de lati, fruntea cam rotunda
[Yahoo!]
cristi_Cta
Junior member

Joined: 14/05/2005 01:08:55
Messages: 69
Location: constanta
IP:
Offline

asa arata: image
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

~
Intr-adevar, seamana cu Cichlasoma nigrofasciatum albino:

image

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
cristi_Cta
Junior member

Joined: 14/05/2005 01:08:55
Messages: 69
Location: constanta
IP:
Offline

dar am stat cred ca ore si tot nu mi-am dat seama care este mascul si care este femela ca imi este teama sa nu cumva sa am 2 masculi sau 2 femele.
Dupa cate stiu la masculi inotatoarele impare sunt mai mari decat cele de la femela dar dupa cate am observat dimensiune sunt la fel
Am gropi prin pietrisi destul de mari au ajuns la geam geam
cred ca o sa ii numesc gropari
[Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

pana nu depun nu vei sti sigur oricum, dar orientativ..masculul ceva mai mare, poate mai insistent si cu abdomenul mai suplu.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
cristi_Cta
Junior member

Joined: 14/05/2005 01:08:55
Messages: 69
Location: constanta
IP:
Offline

a si trebuie sa astept sa depuna icre ca sa stiu care este mascul si care este femela
stiu ceva sigur ca unu este mai agresiv sau insistent cum spui tu si il alearga prin acvariu si se baga intr-o ascunzatoare si dupaia la el de acolo se da la el ce caricaturi sunt .
Noaptea am observat ca stau impreuna .
Si are ceva daca au ajuns la geam dupa cat au sapat un pietris deci mi-au facut la gropi acum astept sa vad ce se intampla
Cam la cat timp depun icre?
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

image

... daca arata asa, atunci sunt nigro albinosi [ Cichlasoma nigrofasciatum ] ... femela este mai mica si are flancurile abdomenului colorate in galben-verzui ... depun icrele cam la 2-3 saptamani si isi ingrijesc puii cu deosebita atentie ... nu sunt pretentiosi si mi se par niste pesti extraordinari pentru un incepator ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

femela este mai mica si are flancurile abdomenului colorate in galben-verzu


Nu cumva le are rozali? eu asa am vazut la ce aveam prin acvariu.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... culoarea lor de baza e alb-rozaliu, da' abdomenul [ si poate putin varfurile aripioarelor ] e galben - verzuliu ... am sa pun si alte poze, mai "sugestive" ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
cristi_Cta
Junior member

Joined: 14/05/2005 01:08:55
Messages: 69
Location: constanta
IP:
Offline

Astept poze ca m-am tot uitat la ei si nu am vazut nimik deosebit doar ca sunt galbeni peste tot .
Si am mai observat ca unu dintre ei pazeste o zona si nu il lasa pe celalat sa se apropie si mai mereu e cu coama ridicata iar celalat o are lasata
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

uite alte 2 poze :

... asta e o femela : se observa solzii de culoare galbena care ne arata ca pestele este femela si ca este matura dpdv sexual ...

image

... iar asta e un mascul : corpul este mai mare, fruntea este putin bombata [ la unele exemplare e chiar o cocoasa acolo ] si lipseste "galbenul" de pe flancuri ...

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
cristi_Cta
Junior member

Joined: 14/05/2005 01:08:55
Messages: 69
Location: constanta
IP:
Offline

da am observat care este masculu are o frunte zici ca este cocoasa :p
la femela daca este femela nu prea are cocoasa si este mai mica nu se umfla ca masculu si dupa cate observ masculu este cel care pazeste cuibul iar femela sta intr-un decor cand da masculu peste ea fuge repede in decoru respectiv
mi-a facut gauri cam mari si a ajuns la geam are ceva?
cam cum arata icrele daca e ?
la cat timp dupa depunere eclozeaza?
Mai adaug ceva :
La femela nu se cunoaste galbenu respectiv si care este cauza de o fugareste?
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cristi_Cta wrote:... mi-a facut gauri cam mari si a ajuns la geam are ceva? ...

... aha, acu' tre' sa fii foarte atent, mai ales noaptea, ca rod sticla acvariului cu dintii ... mai scoala-te si tu din cand in cand si verifica, sa nu te trezesti cu apa in casa ...
cristi_Cta wrote:... cam cum arata icrele daca e ? ...

... ca niste bobite, de culoare alb-galbui, semitransparente, lipite pe o piatra sau pe un substrat dur [ vezi acolo unde sta masculul si "ventileaza" ] ...
cristi_Cta wrote:... la cat timp dupa depunere eclozeaza? ...

... dupa 3 zile eclozeaza alevinii din icre ... dupa alte 3 zile li se termina proviziile din sacul vitelin si "ies la zbor" ... le poti da nauplii de artemie in primele zile, dupa care ii poti trece pe mancare de puiet ... sunt destul de mari si de rezistenti asa ca hranirea lor nu e o problema, chiar daca nu ai artemia la indemana ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com