[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un alt inceput  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Multumesc colegului gege pentru extraordinara donatie de melci comunitari, impachetare cu grija si melci sanatosi ^^ nu ma putui abtine si intrai in Animax, o surpriza placuta sa vad ce nu am vazut pana acum, neritina pulligera, practic neritine negre. Luai 4 ^^
Acvariul de 100l e mai frumos aranjat acum, am facut doua insulite din pietre si crengi, insa neavand fundal la poze acvariul iese urat.

P.s. : vrea cineva Oscar de 20cm ?

This message was edited 2 times. Last update was at 06/04/2022 15:20:22


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

image
image
image
image

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Am facut rost si de cochilii mai bune, aveam in cosul de cumparaturi si substratul(spartula de lava 1 mm si aqua medic Tonga Pearls(voiam sa le combin sa vad ce iese, chiar daca perlele au granulatie de 2mm) dar am anulat pe altadata, deoarece nevastuica nu vrea in niviun chip sa dam oscarul pt a putea comasa jandarmii si restul din cubul de 100 cu cei din 300, astfel ca din pericol pt jandarmi,kuhli, synodontis si puiul de gibbiceps de a fi haliti de oscar si pt ca suntem inca in chirie, raman doar la cele 2setupuri actuale, pana voi avea spatiul si siguranta necesare pt inca un acvariu.
Stiu ca am promis shelldwellers, dar sincer nici eu nu vreau sa renunt la oscaricel

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Toate ca: toate.... Da, pan' la Oscar. Cum sa renunti la el?

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pai am incercat s.o dreg atat pe ea cat si pe mine insumi, pt ca imi doream tare mult niste multifasciatus cu burundi sa mi se inmulteasca prin acvariu, dar deloc nu s.a lasat induplecata sa renuntam la el, mai ales acum cand a luat amploare. As fi renuntat totusi ca sa stau mai relaxat cu privire la combinatii de pesti, si asa mi.a halit un green terror si black ghost knife-fish-ul(desi ghostul avea ascunzatorile lu)i. Pe botia si hoplo ce sunt mai mici decat au fost ceilalti doi, nu ii baga in seama. Toane si toane

This message was edited 1 time. Last update was at 26/04/2022 15:27:46


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pt ca am redus lumina, anubiasul si.a revenit complet si nu mai are nicio pata, toate firele/frunzele sunt exact ca in reclame
Totusi, am achizitionat de ceva vreme plantuta de.aia rosie (am uitat numele, revin cu el cand imi amintesc) si pt ca nu ii mergea bine desi am suplimentat lumina inapoi cum era, am hotarat sa iau pentru Prima data in viata ceva fertilizant, anume Sera Florena. Postez aici poze cu planta la inceput de fertilizant si din obligatia jurnalului, poze pe timpul si dupa"tratament".
Mentionez ca acvariul e stabil, schimburi de apa saptamanale, suprafiltrarea ar putea fi o problema probabil, datorita/din cauza colegilor mai mult decat omenosi ce m.au ajutat prin donatii cu material filtrant de calitate si melci ^^(eheim substrat pro in proportie de 90% si red ramshorn, merita mentionati si ei).



image
image

This message was edited 2 times. Last update was at 07/05/2022 09:10:59


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Deci merge
E dosr un experiment, vrusei sa vad daca merge ^^
Pe varfurile bambusului sunt niste protectii din acela din material pentru mobila si diverse, deci nu intrapa direct sticla, desi pe perioada indelungata mi.ar fi frica sa il las sa nu se sparga fundul de la presiune. Scalarii fura primii curiosi, nici nu trecuse apa de jumate ca deja intrara.
image
image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 13/05/2022 15:51:33


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Ansamblul ala e rigid? Sau sta gravitational? Ca daca e asa, la o miscare telurica nu-l vad bine. Poate sunt eu prea praspastios.

Cryptic Cherries - West-Africa river
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ca sa zic pe scurt, batul din stanga e intr.o parte ca sa se rezeme in intaritura longitudinala a celui mare, dar nu il lasai decat jumate de ora, fu un challenge personal, sa vad daca e ok, dar il impinsei, scururai, statea bine sipe timp de cutremur ^^ prin asta provoc pe cri care au bani si inventivitate, sa faca asta, pt ca e chiar fain si functioneaza super daca tragi cu plamanu bine din furtun pt a elimina aeru

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Am fost acum o luna/1 jumate la timisoara in "obor" si am luat de.acolo 8 ancistrusi pui aprox 2 cm de la o femeie, toti super sanatosi. Zic asta, pt ca dupa perioada de carantina in acvariu doar pt ei, am pus 4 in cu ul de 100, lasandu.i pe ceilalti 4 in cel de 80 de carantina, cu mancare la discretie, dchimvuri de apa la 3/4 zile, etc.
Ce am observat, este ca cei din carantina, desi aveau mancare mereu, au ramas in urma fata de cei din cubul de 100, facandu.ma sa ma gandesc, daca nu cumva jandarmii, fiind mereu cu ei si deasupra lor, i.au facut sa se grabeasca in a creste instinctual pt a nu fi mancati( am avut guppy o perioada scurta cu jandarmii, nu doar 1 data am vazut jandarmi halind guppy maturi), astfel luand amploare fata de cei care erau in acvariu doar ei 4, neavand astfel concurenta in a supravietuii, sa zic asa. Elementele de filtrare si litrajul cu 20+ litri ar putea conta, insa cred ca aici si.a facut prezenta natura si legea existentiala. Asta seara ii mutai pe toti in cubul de 100.
Cateva poze cu salbaticiunea:

image
image
image
image
image
Inca imi place cum conconiusul(cred ca conconius ii zice) portocaliu/rosu aduce o pata de culoare pe langa jandarmii albastri.
Melcii i.am tinut la inmultit cu ancistrusii, acum sunt eliberati si ei in cub.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pentru ca m.am mutat la casa de 2 ori mai mare, dar de 2 ori mai scumpa, imi permit de doua ori mai multe acvarii asa ca si prin urmare, 10 platy outside(9 albastri si 1 galben cu negru), cu incalzitor setat la 23, pompa de aer cu piatra cu lumini si perdea cu bule de smescheri,cu substrat ciclat cu melci si plante salata de suprafata fara lumina, deoarece nu bate soarele decat dimineata maxim jumate de ora, de aceeea nu le merge bine:
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=DUlnDmImKcM
Nu mai stiu cum sa pun videouri.


Si pentru ca era kitchoasa si nu o foloseam, o folosesc acum la bere si coniac pe terasa(probabil de-aia nu mai stiu acum sa pun videouri)

https://youtube.com/shorts/jy7L_9oipgw?feature=share

This message was edited 6 times. Last update was at 14/06/2022 22:17:15

[Email] [Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Da... Hai ca ajungi sa bagi si corabii roz in bazine..... (la cum' arata galeata "aia" colorata)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

stiu, dar nu o las decat seara cand sunt pe terasa,sa am lumina ambientala. cand am cumparat-o nu am stiut ca e multicolora, credeam ca are mai multe programe, dar teapa

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

La asa lumini, ar trebui si niste pesti pe masura...

image

Sunt draguti si nu trebuie ciclat acvariul inainte de introducere.

Apa se schimba, doar daca nu mai vezi pestii inauntru.

Pot fi scosi din bazin in ideea de a se juca copii ori pisicii, cu ei.

Pot fi atarnati si la retrovizoarea masinii'.


Mai explic avantaje?



Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Bai, nu ma face,ca sunt deschis la provocari

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

In regula. In ce sens face-m provocarea?

Carasii aia Tourquise, ma fascineaz ca si culoare... (trebuie sa am unu' din aia, in locul crucilor de la retrovizoare. )


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Bai, si eu sunt cretinizat de masinile sfintite si preasfintite, asa ca in semn de protest mi.am pus asta la Logan(cea mai buna masina din lume )

image

Asta e plata nevesti.mii cand vrea sa umble cu masina mea(ea are corsa si zafira-care e tot a mea-)
image

Pe care sa o bag ?
image


Ne luam ceva cu pesti reprezentativi pe masina ?

This message was edited 3 times. Last update was at 15/06/2022 20:18:43


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Merge si un peste de sticla cu mileu cu tot.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Bayek wrote:Merge si un peste de sticla cu mileu cu tot.


Merge… dar de unde dracu mai gasim televizor pe lampi ?

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com