[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Molly si neoni  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Danutzelu1999
Member
[Avatar]

Joined: 29/01/2014 14:12:39
Messages: 128
Location: Focsani
IP:
Offline

Pestii molly s-ar potrivi cu neonii intr-un acvariu de 20 de litri?

This message was edited 1 time. Last update was at 19/07/2014 09:07:02

seriouscos
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/07/2014 22:13:24
Messages: 43
Location: Bucuresti-Sector 2
IP:
Offline

da se pptrivesc.. doar ca 20 litri este cam micut sincer sa spun , cati molly si cati neoni ai?

Vorba dulce mult aduce.
[Email] [Yahoo!]
Danutzelu1999
Member
[Avatar]

Joined: 29/01/2014 14:12:39
Messages: 128
Location: Focsani
IP:
Offline

Neoni nu am,as fi cumparat pe parcurs,dar cred ca in locul neonilor o sa bag un mascul si 2 femele guppy
CatalinGc88
Junior member

Joined: 20/06/2014 00:08:52
Messages: 46
Location: Bucuresti, sector 2
IP:
Offline

Dupa ce o sa bagi guppy nu te gandesti sa o sa ai un acvariu suprapopulat la felul in care se inmultesc guppy ? Cand luati pesti nu va ganditi ca arata frumos acum , ganditi-va si pe viitor cum o sa fie .
Danutzelu1999
Member
[Avatar]

Joined: 29/01/2014 14:12:39
Messages: 128
Location: Focsani
IP:
Offline

Nu cred ca voi aglomera acvariul cu pui de guppy,deoarece multi vor fi mancati de ceilalti pesti.
CatalinGc88
Junior member

Joined: 20/06/2014 00:08:52
Messages: 46
Location: Bucuresti, sector 2
IP:
Offline

No comment
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1770
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

CatalinGc88 wrote:No comment


te-ai suparat degeaba, are dreptate. desi se inmultesc rapid ( doar in teorie, caci daca stai sa te gandesti ca o pereche de ciclide depune 200-300 de oo la cateva luni si au grija de puii lor ajungi la alta concluzie), viviparii comuni nu prea au instinct maternal/paternal si isi mananca puii fara mustrari de constiinta.

Mama prostilor e mereu gravida!
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

hahahaha da ,dar nu ma vad in stare sa sacrific generatii de puieti doar pentru a.mi satisface privirea la vazul mollylor alaturi de guppy.mai ales ca molly sunt pesti de apa salmastra

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Danutzelu1999 wrote:Pestii molly s-ar potrivi cu neonii intr-un acvariu de 20 de litri?

Neonii NU fac casa buna cu molly!Speciile acestea nu au nimic in comun!De la apa si pana la modul de viata,totul este diferit!
Danutzelu1999
Member
[Avatar]

Joined: 29/01/2014 14:12:39
Messages: 128
Location: Focsani
IP:
Offline

paradoxx wrote:hahahaha da ,dar nu ma vad in stare sa sacrific generatii de puieti doar pentru a.mi satisface privirea la vazul mollylor alaturi de guppy.mai ales ca molly sunt pesti de apa salmastra


Acesta ar fi una dintre solutii,cealalta ar fi sa cresc puii de guppy si dupa sa ii donez cuiva,sau sa ii duc la Muzeul de Stiinte ale Naturii din oras,unde au un acvariu dedicat special pestilor guppy.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

i-auzi ce tare.acvariu dedicat.superbitate de oras...poti face cum vrei,insa prima varianta pare morbida.de exemplu,eu nu stiu cui voi vinde/dona20de ancistrusi,insa...ca hrana nu ii ofer

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

paradoxx wrote:i-auzi ce tare.acvariu dedicat.superbitate de oras...poti face cum vrei,insa prima varianta pare morbida.de exemplu,eu nu stiu cui voi vinde/dona20de ancistrusi,insa...ca hrana nu ii ofer
In acvariofilie se practica hranirea pestilor mari cu guppy.Nu stiu de ce te revolta.Te apreciez ca iti pasa de ei,dar trebuie totusi sa intelegi ca nu-i chiar asa tragedie.Pana la urma decat sa se reproduca cu milioanele si sa stea cate 5 pesti la litru,mai bine ca ii mananca ceilalti!Cel putin ii chinui doar cateva clipe,un peste inghesuit este un peste mult mai chinuit.Intreaba crescatorii de discusi si pesti mari carnivori cum reusesc sa ii tina in "forma",crede-ma ca nu cu hrana uscata .
Danutzelu1999
Member
[Avatar]

Joined: 29/01/2014 14:12:39
Messages: 128
Location: Focsani
IP:
Offline

paradoxx wrote:eu nu stiu cui voi vinde/dona20de ancistrusi,insa...ca hrana nu ii ofer

Ai incercat sa duci pestii la un pet shop?
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Danutzelu1999 wrote:
paradoxx wrote:eu nu stiu cui voi vinde/dona20de ancistrusi,insa...ca hrana nu ii ofer

Ai incercat sa duci pestii la un pet shop?

Am incercat eu in trecut cand aveam guppy,raspunsul:
Dupa 8 ani de atunci inca mi-a ramas in minte:
"Ne pare rau,pestii din surse necunoscute nu au ce cauta in magazin!"
Deci slabe sanse cu guppy la pet,poate cu altceva mai sus ca si valoare,bine ca depinde si de noroc sau de petshop.
Sa stii ca si acolo sunt chinuiti si mai si...
Danutzelu1999
Member
[Avatar]

Joined: 29/01/2014 14:12:39
Messages: 128
Location: Focsani
IP:
Offline

Eu ma refeream la pestii ancistrus ai domnului din postarea de mai sus,el spunea ca n-are cui sa-i dea,si i-am sugerat pet shop-ul.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Danutzelu1999 wrote:Eu ma refeream la pestii ancistrus ai domnului din postarea de mai sus,el spunea ca n-are cui sa-i dea,si i-am sugerat pet shop-ul.
Ti-am sau i-am dat exemplul meu.Stiu la ce ai facut referire.In general petshopurile nu prea accepta pesti fiindca pot fi purtatori de boli,sau pur si simplu nu ii vor.In trecut cineva daduse un ancistrus mare unui magazin,la 2 saptamani cand a mers sa il vada a zis ca era foarte slab si aproape mort.Dovada ca in petshop,desi angajatii chiar incearca poate sa asigure niste conditii,pur si simplu nu pot din motiv de suprapopulatie a acvariilor,iar pestii doar supravietuiesc acolo,nu traiesc in adevaratul sens al cuvantului.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1770
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

@paradoxx & @adi, exemplarele de molly pe care le gasiti in Romania nu mai au nicio treaba cu apa salmastra. au fost aclimatizati de-a lungul multor generatii. acelasi lucru e valabil si in cazul neonilor.

si inca o chestie legata de molly si apa salmastra: nu sunt pesti de apa salmastra. pot supravietuii intr-adevar o perioada in apa cu concentratie mai mare de sare. e ca si cum ai spune ca oamenii pot bea numai alcool cand le este sete, doar pentru ca toleram alcool in anumite cantitati in organism.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/07/2014 00:40:06


Mama prostilor e mereu gravida!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com