[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
alevini ancistrus  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

salut.m.am
prins cu ce ar trebui hraniti puii de ancistrus,vreau sa stiu daca vor
apuca iesirea in lume cu2carasi destul de dezvoltati si fffoarte
halapi,5somni de sticla asiatici-4dungati unu transparent si3cory.si daca trebuie mutati puii,cand trebuie sa o fac?sau mai bine mut carasii?

This message was edited 1 time. Last update was at 16/07/2014 19:23:51


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

deci...pana la urma sa imi fac griji cu privire la carasii cei halapi,sau marimea de aprox 1cm pe care o vor avea puii cand vor iesi va fii suficienta pentru a incepe procesul de crestere cum trebuie?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
seriouscos
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/07/2014 22:13:24
Messages: 43
Location: Bucuresti-Sector 2
IP:
Offline

cu ce ai gasit sa hransesti puiuti? , da mutai cum ies pentru a suprevietui mai multi sau lasai in acelasi acvariu si vor supravietui doar cei puternici

Vorba dulce mult aduce.
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

lasa-i in acelasi acvariu cu ceilalti si vor supravietui doar parintii. carasii sunt pesti cu bun simt si nu refuza nicio masa, indiferent ca e vorba de mazare fiarta sau pui de ancistrus. pe langa asta, carasilor le plac la nebunie temperaturile scazute (17-18 grade), ancistrusilor le prieste apa mult mai calda ( 24-25 grade). nu stiu ce sa spun despre somnul de sticla, dar am impresia ca si el e pradator al puilor de ancistrus.
daca nu au eclozat deja ia buturuga sau recipientul pe care au fost depuse ouale de ancistrus si pune-le intr-un alt acvariu. ai grija sa fie apa din acvariu comunitar si in maternitate, plus o pompa de aer.

iar apropos de hrana alevinilor: nu vor manca ce le dai tu pana cand nu se retrage sacul vitelin. asta dureaz cam 2-4 zile. eu am lasat peretii plini de alge si s-au hranit destul de bine de acolo. erau cam 40-50 in fiecare colt al acvariului.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/07/2014 10:00:08


Mama prostilor e mereu gravida!
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

sunt
deja in a4a zi de la eclozare,puii stau inca cu taticul lor intr.o
canuta de lut.daca scot cana cu totul,lasand masculul afara si puii
inauntru,mi.e teama sa nu pateasca ceva scotandu.i;ma gandesc ca daca in cana ei au apa aceeasi cu cea din acvariu comunitar si schimbul de apa sa fie imediat,astfel incat temperatura si etc sa fie la fel,nu va fi nicio problema.ca hrana am
cumparat oua de artemia de la jbl la un pret enorm,si tetra mini pt
alevini.inca nu le.am administrat.o pt ca au inca saculetul lor.tineti.mi pumnii,sunt pe cale sa ii mut in"maternitate"(un acvariu diversa 40 de 25litrii)unde vor avea o piatra verde lunguiata si o pompa mica resun1000.e cat2cutii de chibrite.bineinteles,acvariu nu va beneficia de filtru in urmatoarele 2saptamani

This message was edited 1 time. Last update was at 19/07/2014 14:38:13


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com