[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nelamuriri...  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Foarte interesant proiectul.Ziceai ca vrei ceva mare,vad ca te tii de cuvant,baftaaa multa.
nickvvv
Member
[Avatar]

Joined: 18/07/2012 16:26:32
Messages: 134
Location: Medias
IP:
Offline

Daa, overflow-ul bata-l vina. Eu am propus asta in ideea ca debitele vor fi cat de cat egale, iar daca vor fi diferite si vor fi si volumele acvariilor diferite m-am bazat pe acei robineti de dupa t-uri...Ideea era ca diferentele de debite sa nu fie foarte mari iar daca sunt ori faci overflow din plexiglas ori o teava de diametru mai mare. Pt siguranta la marine overflow-ul are 2-3 tevi...puse la diferite inaltimi, daca te pricepi la bricolat arunca o privire la overflow-ul de pe fishstreet si la bean animal unde o sa vezi chestia de care ziceam .
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

hehe,or sa reziste,le place sa fie cat mai multe,ca si neonii.uite,eu va admir pentru chestiile astea care le faceti voi,luati tevi,taiati,ornamentati,robinete,chestii....eu nu ma simt capabil de asemenea improvizatii.cum spuneam,astept cu sufletul la gura sa vad ce va iesi.si nu conteaza daca acvariile sunt de dimensiuni diferite,sunt de parere ca unul poate fi de 40 si altul de 400,daca debitul de apa este egal(nu prea mare gen 800l/h) nu o sa intampini probleme,caci cata apa ia,atata da inapoi.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/07/2014 17:30:28


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
dan.oancea
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2014 13:44:18
Messages: 96
IP:
Offline

adiacvaristu60 wrote:Foarte interesant proiectul.Ziceai ca vrei ceva mare,vad ca te tii de cuvant,baftaaa multa.


Adi, nu obisnuiesc sa fac planuri si sa nu le pun in practica Uneori poate dura mai mult pana realizez ce mi-am propus, dar intotdeauna realizez. Multumesc pentru urare

On topic: am discutat cu un arhitect de la primarie... la 20cm de beton armat grosimea podelei, mai ales la imbinarea peretilor de rezistenta cu podeaua, pot face un bazin cu greutate totala de ~3500kg fara a risca sa se bucure si vecinii de pestii mei )

Ma gandesc sa iau, pentru cel mare, filtru extern EHEIM professionel 3 1200XLT care are si incalzitor incorporat, sau un Aquael Filtr UNIMAX 700. Problema va fi pretul si disponibilitatea pentru Romania, dar cum pt Aquael pot obtine pret de importator si un eventual discount, cred ca optez pt acesta din urma Mai ramane sa ma decid ce pesti si plante sa iau pentru el Sugestii?

L.E.: Sa optez pentru sticla securizata de 12mm la dimensiunea asta? Intreb doar pentru a parea putin paranoic in privinta sigurantei )

This message was edited 1 time. Last update was at 06/07/2014 17:40:09

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

este cam scumpa cea de 12..eu nu stiu de unde aveti atatea fonduri ) ca sugestie ceva bala shark ? poate ceva somni de sticla,sunt incredibili ca comportament. just sayn'....

This message was edited 1 time. Last update was at 06/07/2014 17:42:27


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com