[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Plantat Discus Resita  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

arata bine acvariul, bafta in continuare cu el
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

sunt curios cum se simt tetra neonii cu discusii...ai spus ca nu mai controlezi temperatura,deci....cum se simt discusii cu neonii? agitatia "rasbora"(sper ca am vazut bine)nu ii enerveaza?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Nu ,traiesc in pace si liniste de 2 ani ,chiar am avut 2 depuneri in tancul plantat, dar ancistusii si-au facut treaba noaptea. Mi-am invatat si crescut discusii in asa fel sa nu se sperie de la orice mica miscare, sunt sanatosi voinici si inpartiti pe zone in acvariu. Ei sunt sefii ,dar si ceilalti se simt bine linga ei.
Din mica mea experienta sustin ca daca-i vrei pretentiosi atunci asa-i vei avea. Eu nu -i cocolosesc dintr-un singur motiv, in mediul lor natural traiesc alaturi de crocodoli, pirania si tot felul de animale de prada iar cei mai puternici supravietuiesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2014 18:33:21

[Email] [Yahoo!]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Ai perfecta dreptate!
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

hehe presupun ca ai dreptate,mult succes in continuare.Si nu renunta la discusi,si nici la plante.Este uluitor cat de bine ai omologat echilibrul dintre numarul de pesti si oxigenul din apa,astfel incat plantele sa iti reziste fara co2

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

LA inceput incercam tot felul de varinate de pe net ,la ce-a mai mica problema bagam tot felul de solutii, tot felul de variante citite pe net si pina la urma tot la toaleta mergeu. Daca le dai o constanta in calitatea apei, adica nu chestii bruste ,socante, dar nu dusa la extrem sunt foarte rezisteniti. E un peste extrem de rezistent cand e bolnav ,dar cred ca de multe ori noi -i omaram incercand fel si fel de doctorii. Acvariul asta nu a vazut de 2 ani metronidazol ,nu am avut niciunul din astia in carantina, nu am avut flagelate. Singura chestie cand nu le place apa mai isi rup aripioarele, dar atunci ceva albasdtru de metil si schimb de apa . Lucrurile simple sunt mai eficinete de cele mai multe ori.
Va salut
Robert
[Email] [Yahoo!]
mihai.c
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 20:59:10
Messages: 34
Location: tasnad, sm
IP:
Offline

cum ai reusit sa faci pestii sa nu se sperie de orice miscare????

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2014 21:19:33


Dumnezeu a zis: "Sa misune apele de vietuitoare si si zboare pasari deasupra pamântului pe întinderea cerului."
Dumnezeu a vazut ca erau bune... aceasta a fost ziua a cincea; Cartea Geneza.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

poate au facut-o in trecut,insa discusii sunt ca ciclidele...la inceput le e teama de orice,apoi te recunosc ca stapan/zeu al mancarii )

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Ciudat,discusii nu sunt deloc speriosi.Ciclidele africane?Sunt niste descreerate,mai ales mbuna cand le ai in numar mic.
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Va salut ,daca nu demult am postat plantatul meu pe care-l am de ceva timp fara sa umblu brutal in el ,zilele trecute mi-a venit piticul si m-am pus sa-l reamenajez. Sincer si eu si nevasta ne cam plictisisem dar trerbuia sa fac si o curatenie generala in el. Am curatat cam o saptamana ,nu am crezut ca se poata aduna atata mizerie . Si acum inca nu e curat ,dar macar pot vedea pestii. Zilele astea o sa puna si poze cum arata el acum.
Va salut Robert
[Thumb - DSC_1201.JPG]

[Thumb - DSC_1203.JPG]

[Email] [Yahoo!]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Wow,zici ca-i Neajlovu' cand se umfla ).
Sper sa se limpezeasca apa.
Plantele cred ca le-ai scos nu?
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Cam asa arata de azi plantatul meu ... mai e mult de munca ,adica trebuie sa treaca ceva timp pana gazonul sa se reintinda. Mai trebuie sa pun ceva lemn cu muschi.
Sa nu dati cu pietre

[Thumb - DSC_1219.JPG]

[Thumb - DSC_1221.JPG]

[Thumb - DSC_1220.JPG]

[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu dam cu pietre ... ca se sparge sticla

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Acvariu placut , despre partea cu mizeria adunata in timp in parte e si din cauza granulatiei destul de mari a substratului , legat de spatiu stii si singur ce esti sub limita lucru care da-mi voie sa-ti spun se cam vede pe discusi ei pot parea ok pentru un ochi neformat , ai putea sa-i ajuti marind schimburile saptamanale de 10% in doua sau mai bine trei transe de 10%(bineinteles apa e bine sa stea macar o zi-de preferat aerata-pentru eliminarea clorului gazos din ea acesta prin forma sa produce embolie gazoasa pestilor) , ai sa constati in timp diferenta , numai bine
[Email]
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Dupa ceva timp de cand nu am mai postat ,deoarece ultimul uppdata nu mi-a placut, acvariul era cam chelut si din cauza marinului l-am cam neglijat, azi revin cu o poza care sper sa va placa.
Uitandu-ma la ea imi dau seama ca -mi atrebuie 1-2 discusi de calitate.
Va salut si sa aveti o saptamana frumoasa
[Thumb - IMG_20150413_203954.jpg]

[Email] [Yahoo!]
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Va salut ,
Dupa cateva luni unde atentia mi-a fost orientata doar spre acvariul marin, zilele trecute mi-am intors privirea si spre regii acvariilor de apa dulce. Am fost putin pe la onesti la un meserias de acolo in discus si mi-am facut un up-data la dulceag.
Asa ca cu noul display si cu noii locuitori chiar ma bucur din nou de el.
[Thumb - DSC_0321.JPG]

[Thumb - DSC_0330.JPG]

[Thumb - DSC_0355.JPG]

[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Imi place

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Vechii locuitori unde sunt ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Pai femela de la cel albastru cupa ce si-a crescut puii nu a reusit sa se refaca in totalitate cu imunitatea si dupa cateva luni a plecat la cei drepti si unul l-am dat unui prieten sa incercerce sa -si faca o perechie. Ce am acum in acvariiu e sanatos ,doar unul nu-mi place ca e cam fitos la mancare. Dar eu merg pe un principui simplu, cine e sanatos rezista si se adapteaza la mediul pe care-l au .
[Email] [Yahoo!]
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Deoarece am din ce in ce mai putin timp alocat acvariului cu apa dulce, m-am hotarat sa renunt la el. In sensul asta scot la vanzare tot echipamentul cu apa dulce cu tot cu discusii din el. De vandut nu-l vand decat la pachet si nu pe bucati.
Acvariul 160 l- 100 /40/40
Canistra interna Tetrra Tec 700
Lampa UV
Tub de CO2 din stingator, dar e gol, nu l-am mai incarcat
Si absolut toate acareturile pe care le am
Capac DYI cu 4-6 tuburi depinde de nevo( eu am avut si 8 tuburi in el )
pentru detalii va stau la dispozitie pe PM sau la 0740076466
Pret 1000 E
[Thumb - DSC_0263.JPG]

[Thumb - 887c53b1e949b4a3f57488abbad70e77_10676.jpg_.jpg]

[Thumb - 58a270143248d89d57e11595483eb829_10676.jpg_.jpg]

[Thumb - DSC_0264.JPG]

[Thumb - DSC_0350.JPG]

[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com