[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Amphiprion ocellaris home  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Ma gandesc sa-mi fac o lampa cu leduri, ar merge 3 leduri albe de 3w si 3 leduri albastre de 3w?

My nano reef



[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Orice merge atata timp cat studiezi un pic si incerci sa faci ceva practic.

Daca pui intrebari zulnic de genul sa fac asta sau sa fac ailalta, nu vei ajunge nicaieri.

Incearca sa pui mai putine intrebari fara rost si sa faci ceva practic.

Inteleg ca esti la varsta la care ar trebui sa inceapa sa "zburde" hormonii", se pare
ca la tine nu e cazul si vrei sa ne toci nervii.

Am ajuns in topicul asta la 17 pagini si inca nu stiu ce acvariu marin ai! Sau daca ai vreunul!

Sa ai spor!

This message was edited 1 time. Last update was at 03/07/2014 01:07:05


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Andrei1234 wrote:Ma gandesc sa-mi fac o lampa cu leduri, ar merge 3 leduri albe de 3w si 3 leduri albastre de 3w?

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Andrei,
Eu iti urmaresc topicul cu un real interes.
Privind retrospectiv cred ca este si extrem de educativ, adica plin de continut, iar alti acvaristi ce isi vor dori un acvariu marin vor avea multe de invatat din el (topic).

Asa ca ne-am dori, cu permisiunea ta desigur, sa facem acest topic sticky astfel incat toti noii si viitorii pasionati sa il poata citi si invata din el.

Eu personal mi-as dori sa facem acest lucru astazi dar regulamentul administratorilor forumului (regulament ce este expus intr-o sectiune separata inaccesibila tuturor membrilor) impune ca un astfel de jurnal / topic sa aiba un numar de minim 22 de pagini asa ca am sa te rog sa scrii cat mai multe mesaje in urmatoarele cateva zile (eventual pana in acest week-end) astfel incat sa indeplinim si aceasta cerinta.

Multumesc si astept sa ne confirmi ca esti de acord cu cele de mai sus.


To live you must learn to die
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Sunt deacord!

My nano reef



[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte buna ideea lui Gabriel!
Vreau sa ajut si eu la cresterea numarului de pagini de pe acest topic... asa ca citez, absolut la intamplare:

In tulburarea de tip ADHD, se intalnesc urmatoarele semne:

Hiperactivitate/Impulsivitate:

- Copilul se joaca cu mainile sau picioarele si se foieste pe scaun;
- Adesea alearga, se catara cand acest lucru este interzis si in locuri inadecvate acestui tip de comportament;
- Este intr-o stare de miscare continua, ca si cum ar fi „mereu in priza";
- Vorbeste excesiv;
- Adesea ii este greu sa stea intr-un loc pe scaun;
- Adesea ii este dificil sa se joace in liniste;
- Adesea raspunde la intrebari fara a i se da permisiunea;
- Adesea ii este dificil sa isi astepte randul;
- Intrerupe adesea conversatia sau activitatea altor persoane din jur.

Neatentia:

- Adesea ii este dificil sa isi pastreze atentia asupra activitatilor sau jocului;
- Adesea face greseli si nu este atent la detalii;
- Ii este dificil sa asculte atunci cand i se vorbeste;
- Ii este dificil se urmeze indicatiile date si adesea nu isi termina lucrul o data inceput;
- Ii displac lucrurile si activitatile care necesita o perioada mai lunga de concentrare;
- Este adesea distrat;
- Uita mereu ce are de facut.


image


Disclaimer: Orice asemanare cu persoane ori intamplari reale si/sau personaje cunoscute este pur intamplatoare si neintentionata.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

smilie atat am de zis.
[Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Andrei1234 wrote:Ma gandesc sa-mi fac o lampa cu leduri, ar merge 3 leduri albe de 3w si 3 leduri albastre de 3w?


Te sfatuiesc sa pui trei albastre si doua albe. In acest fel economisesti 15% la energie si culoarea va fi mai placuta. Daca le rulezi la 12W in loc de 15W vor tine mai mult de 60 de luni. Si neaparat sa folosesti leduri Cree ultima generatie, daca nu gasesti iti vand eu cu €100 o lampa TMC din care sa-ti iei ledurile (sunt leduri create special de Cree pentru lampile marine TMC).

Si vezi ca l-ai adus pe Koala in pragul tratamentului cu acumulatori.

Ce-ti mai face clownul, e deprimat ca si-a pierdut perechea? Un semn al depresiei la Amphiprion e multiple crestaturi pe aripioarele pectorale. Daca are, trebuie sa acoperi acvariul ca sa nu sara si sa-i iei sireturile si orice alte funii din acvariu.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Un alt semn de depresie este aparitia unor pete albe frumoase pe corpul lui portocaliu.Sau asa l-ai cumparat?
[Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

um02122 wrote:
Andrei1234 wrote:Ma gandesc sa-mi fac o lampa cu leduri, ar merge 3 leduri albe de 3w si 3 leduri albastre de 3w?


Te sfatuiesc sa pui trei albastre si doua albe. In acest fel economisesti 15% la energie si culoarea va fi mai placuta. Daca le rulezi la 12W in loc de 15W vor tine mai mult de 60 de luni. Si neaparat sa folosesti leduri Cree ultima generatie, daca nu gasesti iti vand eu cu €100 o lampa TMC din care sa-ti iei ledurile (sunt leduri create special de Cree pentru lampile marine TMC).

Si vezi ca l-ai adus pe Koala in pragul tratamentului cu acumulatori.

Ce-ti mai face clownul, e deprimat ca si-a pierdut perechea? Un semn al depresiei la Amphiprion e multiple crestaturi pe aripioarele pectorale. Daca are, trebuie sa acoperi acvariul ca sa nu sara si sa-i iei sireturile si orice alte funii din acvariu.

Si transportul lampii, cownul e bine, daca opresc putin filtrul sa masor salinitatea vine sus la mancare, e disperat dupa mancare.

This message was edited 2 times. Last update was at 03/07/2014 14:54:04


My nano reef



[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Andrei1234 wrote:Si transportul lampii, coownul e bine, daca opresc putin filtrul sa maresc salinitatea vine sus la mancare, e disperat dupa mancare.

Io cred ca pestele ala vrea sa sara din acvariu, d-aia vine repede sus... pune-i o plasa de jur-imprejurul acvariului, barem sa cada pe moale.

Mare atentie cu opritu' filtrului, sa nu creasca salinitatea aia prea mult!
Mai bine folosesti o priza d-aia programabila... si o setezi la intervale regulate de timp, sa zicem cate 15 minute/ciclu.

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Andrei,

Transportul ti-l platim noi - facem o cheta.
Sunt sigur ca multi colegi vor sa [te] scape de stresul asta.

Daca nu vrei lampa cred cea mai ieftina solutie este cu brichete. Nu sunt fumator dar am vazut niste brichete ce au leduri colorate in partea de jos si sunt destul de puternice.
Iei 4 brichete cu leduri albastre si 2 cu leduri albe. Simplu.

Ai face bine sa iei in calcul si chestia cu plasa asa cum ti-a spus Koala. Pestii se cam satura uneori si sar din bazin. Se satura de mancare, de bazin, de stapan...

Vezi ca au la magazinele de jucarii [sper ca stii pe unde sunt prin Constanta - daca nu te ajuta fiica-mea cea mica] o plasa din aia speciala elastica de se pune pe un
cadru si poti sari pe ea [stii tu]. In felul asta ai scapat de un stres si nu stai toata ziua sa cauti pestele sau pestii prin plasa pentru ca sunt pur si simplu aruncati inapoi in
bazin.


To live you must learn to die
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabriel wrote:... Vezi ca au la magazinele de jucarii [sper ca stii pe unde sunt prin Constanta - daca nu te ajuta fiica-mea cea mica] o plasa din aia speciala elastica de se pune pe un
cadru si poti sari pe ea [stii tu]...

Andrei,

Nu dormi pe tine si nu mai sta pe ganduri!
Hai, misca-te repejor, ca timpu' trece si tu n-ai facut nimic...

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Mai, nu fiti rai. Probabil testeaza salinitatea cu un salimetru plutitor, am si eu unul si nu merge prea tare pe langa ce masoara refractometrul.
Lumina e cu transport inclus ;)
Am avut si eu doi clowni cu pete albe care au murit, nu stiam ca e de la depresie.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:... Am avut si eu doi clowni cu pete albe care au murit, nu stiam ca e de la depresie.

Au avut si necroza?
Adica, petele alea albe erau marcate de o dunga, subtire, neagra?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Ce "uameni"......
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

koala wrote:
Adica, petele alea albe erau marcate de o dunga, subtire, neagra?


Da asta e simptomul,in general petele albe sunt incadrate de o dunga neagra.
Atentie care aveti asa ceva ,e o maladie foarte molipsitoare dar care se trateaza cu o solutie de MITRAFOX.
[Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

se trateaza cu zeama prospata de clopot si lopatin-amin-amin.

Mama prostilor e mereu gravida!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

angelfish wrote:Da asta e simptomul,in general petele albe sunt incadrate de o dunga neagra.
Atentie care aveti asa ceva ,e o maladie foarte molipsitoare dar care se trateaza cu o solutie de MITRAFOX.

Mitrafox?
Hmm, eu stiam ca se numeste MATRAFOX... da' nu se mai gaseste, ca a fost trecuta pe lista substantelor chimice interzise.

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Inca putin si vine si celalalt pestisor Sper sa se inteleaga bine

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com