[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cumpar spray bar  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
andrei.ene90
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/01/2013 20:40:52
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline


Mmmmmmda, vad ca nevoile mele au fost trecute in plan secund, desi nu inteleg de ce. O sa-mi deschid un topic separat.... de fapt, nu poate cineva din conducere sa faca asta pentru mine???
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dragos_georg wrote:

Lucian nu pot decat sa-ti dau dreptate, exact la acelasi lucru ma gandeam si eu dar n-am gasit exprimarea asa pe intelesul tuturor. Multumesc.
Dar totusi ramane intrbarea daca in mistica euforica a demitizarii exhaustive exista o lipsa de exoterism si daca doar bazat pe empirism, cu toate ca pus astfel în lumina, ancorat în nonsinergia faptelor, recursul la lamentatie nu ne reeludeaza meandrele concretului, doar reaminteste de incapacitatea desueta de emulare si inferare cognitiva, chiar în absenta unui sindrom mental eponim.



Dragul meu iti dau dreptate. Eu am incercat cat am putut sa simplific problema. Dupa cum stie toata lumea lumina are un caracter dual: unda sau corpuscul. Eu am tratat problema doar mecanicist al undei electromagnetice insa am omis cu totul rezonanta. Unele aspecte au fost descoperite inca din secolului al XVII-lea Christiaan Huygens (1629 - 1695). In cartea sa intitulata Tratat despre lumina (aparuta în 1690), prin noutatea si originalitatea ideilor, a influentat intr-o mare masura evolutia ideilor despre lumina. Nicolas Malebranche (1638 – 1715) emite o teorie interesanta privind natura culorilor, teorie ce ar anticipa viitoarea teorie ondulatorie. Deabia dupa descoperirea teoriei relativitatii s-au explicat lucruri observate inca din antichitate. Deoarece viteza luminii este constanta in teoria relativitatii in orice sistem de referinta, impulsurile luminoase pot fi folosite pentru a masura neambiguu distantele si a da timpul la care evenimentele au avut loc pentru ceasul sistemului, desi lumina are nevoie de timp pentru a ajunge la ceas dupa ce evenimentul a trecut. Dar trebuie sa trecem la noile descoperiri ale acestei dualitati si relatiile importante dintre realitatea vizibila si starile non-duale de constiinta.
In experienta noastra despre noi insine, existam în dimensiuni multiple de constiinta si, în functie de nivelul nostru de evolutie personala, ne manifestam în dimensiunea a patra, pana la a douasprezecea. Pana la dimensiunea a noua ne putem alterna forma antropomorfa – care are o infatisare asemanatoare omului – sau corpul nostru de lumina. Aethos-ul emite vibratii de lumina, iar aceste vibratii pot fi reduse progresiv, pana la gama audibila a auzului uman.
Citez din Tom Kenyon din lucrarea: Aethosul si starile non-duale de constiinta: In schimb, ne vom indrepta atentia spre ceea ce consideram a fi deosebirea fundamentala. Unele persoane considera ca interconectivitatea este acelasi lucru cu „unimea” si ca pe masura ce patrundeti în stari superioare de constiinta si în dimensiuni superioare de fiintare, va contopiti intr-o masa amorfa de lumina, în care toate deosebirile dispar. Noi nu vedem lucrurile astfel.
Aethos-ul emite vibratii de lumina, iar aceste vibratii pot fi reduse progresiv, pana la gama audibila a auzului uman. Asadar, ceea ce veti auzi atunci cand veti asculta Meditatia acustica Aethos/The Aethos Sound Meditation, reprezinta o convertire a luminii, în sunet. Este esenta armonica a Aethosului, asa cum se manifesta ea în dimensiunea a 10-a.

Si acum sa revenim la concretul nostru, cred ca realizati ca daca introduceam in discutie si vibratiile armonice si convertirea luminii in sunet ce s-ar fi intamplat. Continui sa cred ca inca niciun producator/magazin nu ne pune la dispozitie datele concrete despre aceste dimensiuni (eu nu am vazut mai mut de dimensiunea 4-a si daca aveti date concrete despre celelalte dimensiu va rog sa deschideti un topic separat si sa ne impartasiti aceste rezultate). Stiu ca o sa-mi spuneti ca simplific prea mult problema insa pana la urma trebuie sa gasim un raspuns la problema pusa de colegul nostru. Partea corpusculara si cea asociata vibratiilor inalte care ajung in zona non-duala de constiinta sa le ignoram.

Surse:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_opticii
http://filedelumina.ro/2012/10/28/meditatia-acustica-aethos/
http://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_relativit%C4%83%C8%9Bii_restr%C3%A2nse
http://filedelumina.ro/2012/10/28/meditatia-acustica-aethos/#ixzz2BFHb0NRT
http://tomkenyon.com/transmisie-de-lumina-acordarea-dimensionala-a-pituitarei
http://filedelumina.ro/2012/10/28/meditatia-acustica-aethos/#ixzz2rLpYF5v6


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

andrei.ene90 wrote:
Mmmmmmda, vad ca nevoile mele au fost trecute in plan secund, desi nu inteleg de ce. O sa-mi deschid un topic separat.... de fapt, nu poate cineva din conducere sa faca asta pentru mine???

Nu te-am uitat, pana acum avem asa:
1. Acvariu echipat cu totate cele
2. Burete, bax hartie, Clin si Ajax sa aibe omul sa-si aleaga
3. Una bucata doamna prost—situata care raspunde la numele de Rozica

Aaaa... era sa uit UNA BUCATA SPRAYBAR, asta era gasit daca nu ma baga Lucian in ceata cu Commission Internationale de l´Eclairage Chomaticity Diagram.

Dar nu ne lasam, cercetam problema in continuare si tot ii dam noi de capat pana la urma

P.s. Am si niste ceapa de Buzau, daca vrea cineva pot aduce vreo doua capatane.

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

dragos_georg wrote: Lucian nu pot decat sa-ti dau dreptate, exact la acelasi lucru ma gandeam si eu dar n-am gasit exprimarea asa pe intelesul tuturor. Multumesc.
Dar totusi ramane intrbarea daca in mistica euforica a demitizarii exhaustive exista o lipsa de exoterism si daca doar bazat pe empirism, cu toate ca pus astfel în lumina, ancorat în nonsinergia faptelor, recursul la lamentatie nu ne reeludeaza meandrele concretului, doar reaminteste de incapacitatea desueta de emulare si inferare cognitiva, chiar în absenta unui sindrom mental eponim.


Vinul tau fiert continea prea multa scortisoara.

Doamna prost-situata care a plecat se numea Rozica, acum cautam o alta. Probabil ca o vom denumi cu numele conspirativ Dama cu Camelii.



In alta ordine de idei, schimb acvariu cu un apartament cu 2 camere, suprafata in 40mp si 42mp, zona buna. Accept si diferenta daca apartamentul nu corespunde exact cerintelor.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2014 23:15:05


Mama prostilor e mereu gravida!
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

@opincarul ofer 20 metri patrati de parchet laminat si doua vaci cu lapte (una gestanta) pe acvariul tau


Ce zici?

Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
andrei.ene90
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/01/2013 20:40:52
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inainte sa bagi acvariul ala la schimburi sau vanzari ai incercat sa-l donezi??? Asta ar trebui sa fie un punct cuprins in regulamentul din aria de vanzari: Un user nu are voie sa posteze un anunt de vanzare, daca produsele care fac obiectul tranzactiei nu au fost publicate timp de 3 saptamani intr-un anunt din aria donatii.
Nu te poti gandi la venituri inainte de a te gandi la nevoile celui de langa tine
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

andrei.ene90 wrote:Inainte sa bagi acvariul ala la schimburi sau vanzari ai incercat sa-l donezi??? Asta ar trebui sa fie un punct cuprins in regulamentul din aria de vanzari: Un user nu are voie sa posteze un anunt de vanzare, daca produsele care fac obiectul tranzactiei nu au fost publicate timp de 3 saptamani intr-un anunt din aria donatii.
Nu te poti gandi la venituri inainte de a te gandi la nevoile celui de langa tine



Si daca-mi este permis as adauga sa fie interzise mofturile de genul : "Nu trimit in tara, anunt valabil doar pentru Bucuresti, Iasi, Sibiu" sau ' Nu trimit decat unde este cursa directa"
Ia tata trenu', autobuzul, schimba de cate ori e nevoie si du-i la om ce-i trebuie sa-si faca nevoia.

P.s. Cica Rozica a fost vazuta ultima data la Pungesti unde cauta sa se gazeze prin fracturare sau sa se fractureze prin gazare, din pacate informatiile sunt confuze.
P.s.1. Revin cu anuntul daca este cineva interesat de ceapa de Buzau, daca vrea i-o pot curata eu.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/01/2014 00:03:35


“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Daca pui si sare pe ceapa, ma bag si eu la una.
Dau la schimb 2kile de indiferenta totala, partiala am terminat—o marti.

Mama prostilor e mereu gravida!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In primu' si-n primu' rand, aia nu era Dama cu Camelii... era Dama de Companie! Asta doar asa, ca sa stiti si voi!
In al doilea rand, este esclus ca opincarul sa poa' sa dea acvariul pe aia douaj' de metri de parchet si doo vaci da lapte (de la colegul Denis90)... pentru ca, Regulamentul forumului spune clar - articolul 17, alineat b - citez:

17.b) "Traficul de animale vii se poate face doar in conditiile legii si doar cu respectarea tuturor normelor sanitar-veterinare! Contravenientii vor fi sanctionati prin confiscarea boilor si punerea bicicletei intr-o stare de solitudine absoluta."

In ultimul rand, am si eu un telefon stricat si 3 lame de cutter, indoite, care mi-au ramas de cand am racait acvariul mare... as dori o galeata de plastic, albastra, cu gradatii. Eu am gasit doar galbena, da' nevasta-mea a zis ca galbenu' strica feng-shuiu' perdelelor de la bucatarie.



PS: Va scriu din Gara, de la peronul 6... trenu' de Suceava are intarziere de 5 ceasuri, asa ca abia spre dimineata pot sa ma vad cu colegul forumist care vine cu teava aia gaurita. Nu stim insa adresa de livrare, ceea ce reprezinta o problema destul de serioasa. Cerem ajutor in acest sens!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
andrei.ene90
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/01/2013 20:40:52
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca ajungeti abia dimineata, adresa nu cred ca o sa mai fie o problema. Pentru ca tot am aflat zilele astea cum merge treaba, m-am adresat autoritatilor care au competente in domeniul acesta, iar pe baza ip-ului de pe care a postat colegul se va putea face identificarea locatiei lui.
De asemenea mi-am anuntat cunostintele de nevoile tale, iar daca cineva detine o galeata conform cu nevoile tale te voi anunta de indat

This message was edited 1 time. Last update was at 25/01/2014 01:13:37

opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

koala wrote:punerea bicicletei intr-o stare de solitudine absoluta.


fara solitudine ca-si taie saraca bicicleta cablul de la frana de mana si apoi auziti la stiri (eu nu am tembelizor) despre, citez: "Sinucidere in cartierul Tei cu autor necunoscut!!"


koala wrote:In ultimul rand, am si eu un telefon stricat si 3 lame de cutter, indoite, care mi-au ramas de cand am racait acvariul mare... as dori o galeata de plastic, albastra, cu gradatii. Eu am gasit doar galbena, da' nevasta-mea a zis ca galbenu' strica feng-shuiu' perdelelor de la bucatarie.


Am eu o galeata albastra cu gradatii, ca sa mulgem vacile de la Denis.

koala wrote: Nu stim insa adresa de livrare, ceea ce reprezinta o problema destul de serioasa. Cerem ajutor in acest sens!


Nu-i bai, sunam o vrajitoare care ghiceste in sosete nespalate de santierist, sau in cizme de miner (depinde de preferintele olfactive) si aparem ca saveii la usa colegului cu teava-n dinti.

Mama prostilor e mereu gravida!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La mistouri sunteti primii, cu totii, da' cand e vorba sa dam o mana de ajutor, nu prea vad implicare... ou sont les neiges d'antan?

Chasey, spune frate odata, ce culoare vrei sa aiba saracia aia de spraybar?
Ca uite, din cauza asta suntem incurcati si dam naibii de belea cu doamna Violeta (casiera de serviciu de la Bricostore)... aia e o afurisita, nu ne mai schimba marfa daca ne intoarcem cu teava gaurita la ea. Mi-a spus, clar si raspicat, ca pe ea nu o intereseaza o teava gaurita pe lung, cica "sa ne spalam cu ea pe cap". Eu am incercat, da' e a naibii de tare si mi-a zgariat pielea capului.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
andrei.ene90
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/01/2013 20:40:52
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Substratul nu-l pui in acvariu pana nu-l speli, buturuga sta afara pana cand este fiarta, nu era logic ca si teava aia inainte de a te spala cu ea pe cap trebuia tratata???? Pe viitor foloseste cocolino, vorbeste lumea ca o face moale si pufoasa.
Si acum ca sa fiu si on topic ma gandesc ca am putea lua cate o teava din fiecare culoare. Astfel nu am intra in conflict cu doamna Violeta iar Chasey ar avea de unde alege. Pana la urma daca vrem sa ajutam, sa o facem ca la carte, fiecare isi prezinta produsul si omul alege ceea ce considera ca i se potriveste
marius67
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/04/2013 18:44:04
Messages: 97
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nu inteleg cum puteti sa vorbiti off-topic in halul asta fara a avea toate datele!

@chaseyoung:
- Cat de mare e acvariul?
- Cate bule de CO2 bagi? Ce fertilizare (Macro si Micro)?
- E ciclat acvariul? Fa si tu ceva teste de apa.
- Cati si ce fel de pesti sunt in el?
- Ce substrat ai?
- Ce filtrare ai acolo? Ai Siporax in filtru?
- Ce iluminare are si cate ore pe zi?
- De cate ori si cat dai de mancare pe zi?

Ca dupa aceea o sa apara probleme cu algele, se infunda spraybar-ul si iar o sa fie probleme.

This message was edited 3 times. Last update was at 25/01/2014 12:04:47


In mod natural, orice improvizatie tinde sa devina permanenta.
andrei.ene90
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/01/2013 20:40:52
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

fiecare isi prezinta produsul si omul alege ceea ce considera ca i se potriveste

Chiar daca nu stiam toate aceste detalii, eram pregatiti sa-i oferim exact ceea ce are nevoie in functie de conditiile din acvariu.
Si de infundat cu alge nu cred ca o sa fie cazul. Ma gandesc ca cineva experimentat se va duce sa faca mentenanta acvariului de cate ori este nevoie (asa este normal si cum aici sunt numai baieti de treaba nu pun la indoiala ca asta se va intampla)
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

la acvariul meu de 50l am 300 de guppy si nu am probleme cu spraybaru` sa se infunde (Vacile sunt disponibile pt cei interesati.) Am aflat ca rozica a fost gasita pe centura pitestiului cu o varza murata in mana si lingea o inghetata ma bucur sa aud ca este bine

This message was edited 1 time. Last update was at 25/01/2014 12:28:13


Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Am o lene de ma doare.....
Astazi nu am chef sa accept nicio donatie, incercati maine dar nu sunati la poarta ca mai ies eu din cand in cand.

Uite-i pe Lucian si Koala cum incearca ei sa-l ajute pe bietul coleg si noi ceilalti ii acompaniem

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Luni dimineata aterizieaza avionul pe Otopeni, mai este timp sa-mi spuneti ce tip/culoare spray bar este nevoie. Inteleg ca sunt ceva probleme cu vremea in tara, koala...poti sa ma astepti la aeroport cu camionul tau, te rog...economisim timp util, ma gandesc...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Ma gandeam sa mi confectionez un spray bar din teava de ppr, dar am vazut ca se poate si altfel.
Si la cati colegi saritori sunt pe forum, cred ca am sa deschid si eu un post nou cu titlul"cumpar spray bar"

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
andrei.ene90
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/01/2013 20:40:52
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pana acum avem asa:
1. Acvariu echipat cu totate cele
2. Burete, bax hartie, Clin si Ajax sa aibe omul sa-si aleaga
3. Una bucata doamna prost—situata care raspunde la numele de Rozica


Dupa cum vezi avem aici o lista deschisa, nu mai e nevoie sa deschizi inca un topic, doar spune ce ai nevoie
Sa nu uitam si de oferta lui dragos_georg de a aproviziona orice coleg cu ceapa de Buzau, chiar si curatata daca se cere
Il rugam pe koala, daca nu poata ajunge luni dimineata la aeroport sa anunte, ca ne mobilizam cativa si la prima ora suntem pe otopeni
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com