[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cumpar spray bar  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt distrus de durere ... grea situatie, atat pentru tine cat si pentru el.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Pai are de unde alege acum.
Doar sa ne spuna ce doreste si o rezolvam imediat.

To live you must learn to die
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

Daca e nevoie vin si eu de la Suceava sa il ajut sa aleaga culoarea

Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa-mi zici cand ai trenu', ca sa vin sa te iau cu un taxi de la Gara... e destul de rece in Bucuresti, n-ar fi bine sa ingheti asteptand autobuzul in statie.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

Ms @koala sper sa nu fie mai frig ca la SV aici azi au fost -15g

Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

koala wrote:Sa-mi zici cand ai trenu', ca sa vin sa te iau cu un taxi de la Gara... e destul de rece in Bucuresti, n-ar fi bine sa ingheti asteptand autobuzul in statie.



Stai linistit, nu pierde vremea, ia si cauta spray bar-ul.
Suceava e pe langa orasu' meu natal, il iau eu cu masina si venim la capitala. Pe drum mai oprim prin petshop-urile astea mai mari, poate poate gasim si noi ceva si vedem daca e bun.

Cine mai e pe ruta asta si doreste sa dea o mana de ajutor, il luam cu noi.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

uite imi sare in ajutor vecinul meu @stefanp ma ia cu masina sa nu inghet in tren...iti multumesc @stefanp

Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Placerea mea

Facem tot ce e nevoie ca sa fie treaba buna.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

radu_dragan Am primit un PM ca nu poate sa ajunga astazi,vine cand o sa poata......(saptamana viitoare)


Nu pot sa cred, am stat cu sufletul la gura toata ziua, am dat refresh la topic din 5 in 5 min. in speranta ca isi va gasi omul fericirea si se va intalni in sfirsit cu mult ravnitul spraybar. Atata suspans, atata asteptare , atata suferinta nici in cele mai bune emisiuni Surprize, Surprize nu am avut parte. Prison Break e minciuna pe langa aventura asta cu spraybar-ul.

@ Prietene @chaseyoung te rog lasa-ne sa te ajutam. Tu nu va trebui sa mai faci nimic, vom redeschide OTV-ul pt tine, o vom invita pe tanti aia cu paturi in cap si ne va spune ea culoarea, numarul si marimea gaurilor, marca si alte lucruri pe care tu nici nu le visezi legate de acel spraybar si ne vom mobiliza, mai ales ca unii colegi au plecat deja din Suceava, Iasi, voi veni si eu din Medias(apropo trec prin Brasov si Ploiesti asa ca daca este vreun doritor il iau cu placere) si te vei trezi cu noi la usa ca aia ce primesc plicul la Vocea Romaniei. Tu lasa doar o luminita de veghe la geamul de la bucatarie sa stim unde sa sunam la interfon.

Acuma serios, poate nu a putut sa ajunga din cauza conditiilor meteo. Koala daca iti amintesti tu nu ai fost in stare sa mergi pana la Bricostore pe o amarata de ploaia, dar acuma cand am inteles ca ninge in Bucuresti cred ca putem sa-i acordam circumstante atenuante. Si nu va faceti griji ca oricum, in curand, vine primavara......

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2014 20:34:12


“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
andrei.ene90
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/01/2013 20:40:52
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi cer scuze daca sunt off topic (desi cred ca nu, si eu sunt incepator precum colegul si problema este oarecum similara), dar am rugamintea la voi, cine ma poate ajuta cu un acvariu echipat complet sa ma contacteze pe pm

L.E. Daca e nevoie sa trec adresa completa la profil pentru a va ajuta la livrare, trebuie doar sa-mi spuneti

This message was edited 2 times. Last update was at 24/01/2014 21:00:54

dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Pai daca tot venim la Bucursti iti aducem, numai sa ne spui daca vrei si spraybar la el sa stim cu cate venim

Fac pe aceasta cale si un apel catre toti ceilalti colegi forumisti care mai au nevoie de spraybar-uri sau alte acareturi sa scrie aici.
Cred ca intram si pe la Cora asa ca daca vrea cineva o paine, un kil de cartofi nu fiti sfiosi

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
andrei.ene90
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/01/2013 20:40:52
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am specificat clar acvariu echipat complet, deci spray baru-ul trebuie sa fie inclus... De la cora nu am nevoie de nimic, o sa-mi aduca niste persoane de pe un forum de nutritie si sanatate
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

dragos_georg wrote:
Fac pe aceasta cale si un apel catre toti ceilalti colegi forumisti care mai au nevoie de spraybar-uri sau alte acareturi sa scrie aici.


Eu as avea nevoie de un burete pentru sters geamurile acvariului pe interior si o carpa pentru exterior...am tot cautat, m-am gandit, da' nu stiu exact de unde sa fac rost.

Insa, nici nu vreau sa poluez aici topicul colegului, am sa deschid un subiect separat. Sau poate cand ne adunam toti pentru spraybarul colegului, vedem cum facem si de un burete...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

koala wrote:Sa-mi zici cand ai trenu', ca sa vin sa te iau cu un taxi de la Gara... e destul de rece in Bucuresti, n-ar fi bine sa ingheti asteptand autobuzul in statie.


daca luati taxi de la gara sa va feriti de rechini

-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Eu as avea nevoie de un burete pentru sters geamurile acvariului pe interior si o carpa pentru exterior...am tot cautat, m-am gandit, da' nu stiu exact de unde sa fac rost.


Stefan n-as putea sa-ti fac asa ceva, in loc de carpa o sa-ti aduc un bax de role de hartie si un Clin sau Ajax. Si buretele stai linistit ca-l am la mine, nu plec niciodata de acasa fara el.

radu_dragan Am primit un PM ca nu poate sa ajunga astazi,vine cand o sa poata......(saptamana viitoare)

Eu de abia acuma am realizat ce colegi egoisti avem printre noi. Bine Radule eu credeam ca esti om de omenie, te-ai oferit sa-i donezi omului un spraybar si nu te mergi sa il duci acasa? Domne, nici donatiile nu mai sunt ce erau odata.


“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

dragos_georg wrote:

Stefan n-as putea sa-ti fac asa ceva, in loc de carpa o sa-ti aduc un bax de role de hartie si un Clin sau Ajax. Si buretele stai linistit ca-l am la mine, nu plec niciodata de acasa fara el.



Daca mi le aduci la usa, promit sa le accept.
Adu-mi si de la Clin si de la Ajax, sa fie amandoua.

Da' nu saptamana asta, iti zic eu cand sa vii saptamana viitoare. Tine telefonul langa tine, cand te sun sa fii pregatit, altfel nu prea am timp sa primesc donatii ...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imipare rau, dar eu va contrazic. Cred ca tratati problema prea superficial si nue ste bine. Eu va inteleg ca sunteti binevoitoti si saritori insa este vorba despre o investitie si nu trebuie tratata cu superficialitate. De cate ori in viata iti schimbi Spray-bar-ul? Intrebati-va fiecare dintre voi: de cate ati schimbat acest echipament vital de cand sunteti acvaristi??? smilie Stiti voi cate ceva despre culoare dar...
Problema mare la Spray-bar-uri nu este culoarea in sine ci pigmentul colorat pus in plastic si tipul de lumina (mai sunt si alte lucruri minore cum ar fi temperatura de incalzire a plasticului la injectare, graficul de racire, gradul de rugozitate, etc dar acestea va asigur ca au o influenta minora). Fluxul luminos trece prin stratul superficial al apei, ajunge la suprafata superioara a echipamentului si pigmentii vor absorbii unele benzi din lumina incidenta si va reflecta altele. Ceea ce vedem noi este ceea ce se reflecta. Dispersia de unde reflectate depinde de pigmentul colorat din material si CALITATEA luminii care ajunge la obiect. Degeaba cautati un produs care in lumina zilei arata intr-un fel si la lumina din acvariu va arata cu totul diferit. Oamenii de stiinta britanici au descoperit ca alegerea culorii spray-bar-ului se face in paralel cu tipul de lumina din sistemul de iluminat (nu mai gasesc acum studul dar imediat ce il am o sa-l postez pentru studiu). Mai intai si mai intai trebuie sa vedem ce lumina are, este cu tuburi de neon si daca da de care, ce firma, cate grade kelvin are lumina si ce spectru are, la ce inaltime este fata de suprafata apei este pozitionata lampa, etc. Dupa asta pe baza tabelelor experimentale se alege pigmentul care corespunde cu acea culoare aleasa pe care trebuie sa o aiba obiectul conform CIE Chomaticity Diagram (CIE=Commission Internationale de l´Eclairage http://www.cie.co.at/index.php/LEFTMENUE/?service=restart) vezi mai jos.
[Thumb - CIEcolorzone.jpg]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Baieti, va rog, cand veniti catre Bucuresti sa aduceti si o doamna prost—situata caci nemernica de Rozica a demisionat din postul de la Mobexpert si s—au intristat corporatistii masoni din Pipera. Plus ca politistii de la Sectia 7 sufera de blue balls de cand cu demisia soc a Rozicai.

Mama prostilor e mereu gravida!
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Lucian wrote:Imipare rau, dar eu va contrazic. Cred ca tratati problema prea superficial si nue ste bine. Eu va inteleg ca sunteti binevoitoti si saritori insa este vorba despre o investitie si nu trebuie tratata cu superficialitate. De cate ori in viata iti schimbi Spray-bar-ul? Intrebati-va fiecare dintre voi: de cate ati schimbat acest echipament vital de cand sunteti acvaristi??? smilie Stiti voi cate ceva despre culoare dar...
Problema mare la Spray-bar-uri nu este culoarea in sine ci pigmentul colorat pus in plastic si tipul de lumina (mai sunt si alte lucruri minore cum ar fi temperatura de incalzire a plasticului la injectare, graficul de racire, gradul de rugozitate, etc dar acestea va asigur ca au o influenta minora). Fluxul luminos trece prin stratul superficial al apei, ajunge la suprafata superioara a echipamentului si pigmentii vor absorbii unele benzi din lumina incidenta si va reflecta altele. Ceea ce vedem noi este ceea ce se reflecta. Dispersia de unde reflectate depinde de pigmentul colorat din material si CALITATEA luminii care ajunge la obiect. Degeaba cautati un produs care in lumina zilei arata intr-un fel si la lumina din acvariu va arata cu totul diferit. Oamenii de stiinta britanici au descoperit ca alegerea culorii spray-bar-ului se face in paralel cu tipul de lumina din sistemul de iluminat (nu mai gasesc acum studul dar imediat ce il am o sa-l postez pentru studiu). Mai intai si mai intai trebuie sa vedem ce lumina are, este cu tuburi de neon si daca da de care, ce firma, cate grade kelvin are lumina si ce spectru are, la ce inaltime este fata de suprafata apei este pozitionata lampa, etc. Dupa asta pe baza tabelelor experimentale se alege pigmentul care corespunde cu acea culoare aleasa pe care trebuie sa o aiba obiectul conform CIE Chomaticity Diagram (CIE=Commission Internationale de l´Eclairage


Lucian nu pot decat sa-ti dau dreptate, exact la acelasi lucru ma gandeam si eu dar n-am gasit exprimarea asa pe intelesul tuturor. Multumesc.
Dar totusi ramane intrbarea daca in mistica euforica a demitizarii exhaustive exista o lipsa de exoterism si daca doar bazat pe empirism, cu toate ca pus astfel în lumina, ancorat în nonsinergia faptelor, recursul la lamentatie nu ne reeludeaza meandrele concretului, doar reaminteste de incapacitatea desueta de emulare si inferare cognitiva, chiar în absenta unui sindrom mental eponim.


This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2014 22:36:37


“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com