[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Discusi  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Eurofighter
Member
[Avatar]

Joined: 30/06/2004 01:30:33
Messages: 182
Location: Otopeni
IP:
Offline

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/showthread.php?t=5483&page=3&pp=10

cand tipul asta se refera la "wild discus dewormed and quarantined by the dealer for a month before he put them up for sale" de fapt zice ca au fost pescuiti de prin nush ce balta?
mi se pare ca arata mai bine decat cei domestici

visand la un acvariu mare mare cu discusi
[Yahoo!]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Da, dar nu in orice balta, ci in fluviul Amazon
Sunt multi pesti capturati din mediul lor natural pentru a fi vanduti, pe de o parte pentru cei puristi, care vor adevaratele forme salbatice, iar pe de alta parte in cazul pestilor care nu se pot reproduce in captivitate (Pterophylum altum de exemplu)

Oricum, mentinerea in captivitate a unor pesti capturati din libertate este mult mai problematica, deoarece acestia nu sunt adaptati la conditiile pe care le poate oferi un acvariu.

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
elvisman
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/11/2004 01:23:42
Messages: 24
Location: Madrid
IP:
Offline

Sunt mai frumosi de o mie de ori si mult mai scumpi .Aici in Spania se gasesc destul de bine pretul lor este la vreo 120 Euro, ai si mai ieftini si mult mai scumpi o pereche care se reproduce ajunge pe la 500 de Euro sau mai bine.Ce pot sa iti mai spun ca sunt niste minunati fuarte frumosi si nu ii poti compara cu cei din comert dar conditile care le trebuiesc sunt fuarte stricte respectind ph, kh, gh .N02 no3 .Eu anul acesta sper sa imi iau un acvariu mai mare de la 400 L in sus si sa imi cumpar niste discusi salbatici

Timisoara F V!!!
http://spaces.msn.com/members/Aquarsel/
[Email]
Eurofighter
Member
[Avatar]

Joined: 30/06/2004 01:30:33
Messages: 182
Location: Otopeni
IP:
Offline

si ce ii opreste pe "amazonieni" sa exporte discusi la scara mare?

visand la un acvariu mare mare cu discusi
[Yahoo!]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Eurofighter wrote:si ce ii opreste pe "amazonieni" sa exporte discusi la scara mare?

LEGEA!!! :alright: :o

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

levi wrote:
Eurofighter wrote:si ce ii opreste pe "amazonieni" sa exporte discusi la scara mare?

LEGEA!!! :alright: :o

Inainte de a face urmatorul "pas mental" despre cum ati putea fenta "vasnica vigilenta amazoniana" ar trebuii sa va intrebati ce v-ar oprii pe voi sa cresteti exemplare wildcaught...si aici nu ma refer la argumente de ordin moral ci la cruda realitate romaneasca a parametrilor fizico-chimici ai apei, de neacceptat nici in urma unei preparari sumare de nici al mai nesimtzit discus din salbaticie .
Totusi cu un lucru ai dreptate sunt superbi : DISCUSI WILD

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
elvisman
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/11/2004 01:23:42
Messages: 24
Location: Madrid
IP:
Offline

Aici in Madrid de la ovreme in coce ii gasesti cam in toate magazinele cu pretigiu,adica care au ani buni in comertul acesta.Se pot face comenzi ,de exemplu in pagina web in care sunt registrat se aduna citiva si cum tre sa cumperi o anumita cantitate pai fiecare spune citi vor si gata.Dar dureaza o luna doua pina se vorbeste cu omul repectiv sau firma pina se fac actele certificate de sanatate ale pestilor etc. Pe linga ca au o marime fuarte mare discusi de aceea costa atit.Dar ai anumite perioada in an cind se pot captura si atuci tre sa fi pe faza LEGEA.Apa aici in madrid este excelenta pentru discusi vine cu un ph de 6,8 7 .duritatea fuarte mica .O lasi 24 h sa stea si dupa aceea numai buna pentru acvariu.Am uni prieteni ce mentin acesti pesti dar va spun ca la iceput iti dau mare bataie de cap trebuie tinuti in carantina deparazitati ,uni chiar vin cu hexamita si vai si amar de ei .DAR dupa aceea daca li se ofera conditile necesar este un peste fuarte fuarte rezistent mai rezistent ca multi alti pesti precumciclizi mici etc.

Timisoara F V!!!
http://spaces.msn.com/members/Aquarsel/
[Email]
elvisman
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/11/2004 01:23:42
Messages: 24
Location: Madrid
IP:
Offline

Daca ii vezi in acvariu poate iti schimbi parerea Sun multe variatati de discusi si multe culori depinde de zona regiunea unde traiesc .Reproducelea lor in captivitate se poate reusi .Daca pererche e din amazon si sau reprodus intrun acvariu pui iau numele F 1(numele de la parinti Tefe regal etc. ) Si daca numai unul dintre parinti e salbatic si celalat discus normal puii iau denumirea de F2 .Cel putin pe aici asa le spun.

Timisoara F V!!!
http://spaces.msn.com/members/Aquarsel/
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... chitron are dreptate, indicativele F1 -> F2 -> s.a.m.d. se refera strict la numarul de generatii "atent urmarite si selectionate" ... de exemplu, Blue Ocean F5 reprezinta a 5-a generatie de discusi varietatea Blue Ocean, selectionata de acelasi crescator...
... in momentul in care crescatorul aduce in varietate o noua linie [ adicatelea incruciseaza parinti care nu provin din aceiasi stramosi comuni ], atunci se reia numerotarea cu F-uri ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
elvisman
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/11/2004 01:23:42
Messages: 24
Location: Madrid
IP:
Offline

Ok!Am inteles Eu stiu de la prieteni mei aceasta lucru si ei reproduc dar nu la scara mare ex.vinzare.Vad ca e mai bine in romineste se inteleg mai bine treburile astea :-) Scuze...

Timisoara F V!!!
http://spaces.msn.com/members/Aquarsel/
[Email]
elvisman
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/11/2004 01:23:42
Messages: 24
Location: Madrid
IP:
Offline

Voi reedita postul si il voi corecta daca se pote???

Timisoara F V!!!
http://spaces.msn.com/members/Aquarsel/
[Email]
White
Junior member

Joined: 27/06/2005 13:40:41
Messages: 32
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi poate spune si mie de unde pot face rost de un fundal pt un acvariu?
Ceva din ceramica sau ceva de genul asta
plzz help me :-o
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

White wrote:Imi poate spune si mie de unde pot face rost de un fundal pentru un acvariu?
Ceva din ceramica sau ceva de genul asta
plzz help me :-o
Ce legatura are postu' tau cu tema discutiei? Te rog putina atentie.

Poze: smilie ... Poze cu plante
memeics
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2004 02:27:03
Messages: 87
Location: Madrid
IP:
Offline

Mie unu discusii salbatici nu imi atrag atentia, nu stiu de ce prefer un strain domestic unuia salbatec. Vizitand in repetate randuri un crescator de pe aici, Vecin de-a lu Elvisman ;) imi povestea isi aduce exemplare F0 pt a incerca obtinerea de noi varietati. Alegea pestii care avea mai mult de nu stiu cate puncte rosii, etc etc din toate astea intelegand ca crescatorii apreciaza mai mult varietatea genetica ce o aduce un salbatic si nu aspectul. Am inteles de altfel ca sunt a draq de greu de reprodus in captivitate pt ca din 60 sau mi multe exemplare adulte nu am vazut nici o pereche sa depuna in mai mult de jumatate de an.

Sunt antialcool si antitutun dar nu ma crede ce spun
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com