[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator in "Iwagumi style "  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Desi stiam care sunt consecintele , nu am avut de ales, aveam niste valuri si niste curenti in acv de aproape imi scoteau plantele din nisip. Nu am avut incotro , l-am scos pe cel vechi. Deci?
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Deci trebuie sa dai parametrii nh3/nh4, no2 si no3 pentru a ne da seama. Bineinteles ca filtrul nu este ciclat si nici nu avea cand sa se formeze coloniile de bacterii, deci este deciclare(ce te mai ajuta este substratul). Pentru a trece cu bine monitorizeaza parametri de sus si intervii cu schimburi de apa. Dai mancare putina si curatenie luna. Spor la treaba.
[ICQ]
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Momentan nu dispun de testele NH3, NH4 si NO3, dar sper ca o sa le achizitionez curand. Am sa fac schimburi de apa 30l tot la 2 zile si cum ziceai hrana minima + aspirat intens. Mersi ptr indrumari.
[Yahoo!]
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Salut, are cineva vreo idee?
[Thumb - IMAG0154.jpg]

[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Un pic de silicon poate? Sau superglue...sau alt difuzor...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
razvan123
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/09/2013 15:03:24
Messages: 46
Location: Ploiesti
IP:
Offline

in primul rand "casa de piatra"!!
cum ai reusit sa-ti iei filtru extern fara sa observe EA?nu de alta dar af fi bune niste sfaturi
promite avariul tau asa ca spor, iar referitor la pastila rupta, sincer nu cred ca mai poate fi lipita.

Jurnal de bord: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26689.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Salutare razvan,
Completeaza te rog locatia la profil si fa o scurta prezentare la "Despre noi".

Multzam'!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

silicon sau poxipol. superglue poate fi toxic

This message was edited 1 time. Last update was at 08/10/2013 12:12:47

[WWW] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1773
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

pe toate produsele poxipol am vazut semnul toxic pt mediul inconjurator. mai degraba cu silicon pt acvarii, dar decat sa dai banii pe un tub, mai bine cumperi alt difuzor.

Mama prostilor e mereu gravida!
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu as folosi superglue. am folosit in trecut din ala de la Loctite chiar in acvariu, am lipit niste java fern de niste lemne. nu au fost probleme.

de altfel, uite ce zice wikipedia la cyanoacrilat (asta e substanta din superglue)

"Cyanoacrylate glue's ability to resist water has made it popular with marine aquarium hobbyists for fragging corals. The cut branches of hard corals such as Acropora can be glued to a piece of live rock (harvested reef coral) or Milliput (epoxy putty) to allow the new frag to grow out. It is actually safe to use directly in the tank, unlike silicone, which must be cured to be safe."

http://en.wikipedia.org/wiki/Cyanoacrylate



stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

La un moment dat cand ma documentam despre bonsai, am dat peste un filmulet in care un tip lipea crengute rupte partial cu superglue, zicand ca nu afecteaza cu nimic.

Plus ca citatul de pe wiki oferit de colegul Humbert rezolva temerile

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

Salutare, bravo o sa iasa ceva frumos. Si eu sunt din medias poate facem o crescatorie peste 10 ani ) si ne intalnim
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In acvaristica marina se foloseste Super-glue, la lipirea bucatelelor mici de coral viu... e adevarat.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Perception
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/10/2013 05:59:38
Messages: 28
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

Da este adevarat, are o toxicitate minora si de aceea este foarte popular in acvaistica marina.
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Salutari colegi, in primul rand multumesc ptr sfaturi , in al 2-lea rand am reusit sa lipesc difuzorul cu silicon special
ptr acvarii , dar nu am facut-o bine (are scurgeri) , acum am sa incerc sa remediez problema si am sa mai lipesc
pe alocuri unde ies bule mai mari. Acum imi pare rau ca nu am urmat sfaturile colegilor Stefanp si Humbert legate
de super-glue de frica sa nu fie toxice si ca urmare de indepartat siliconul nu mai pot sa o fac. Iar super-glue peste
silicon , nu cred ca mai prinde. O sa incerc sa ma descurc inca o luna cum pot iar de cealalta incerc sa achizitionez
unul deasta http://www.sera.de/en/pages/products/in_category/technical-cosub2sub-equipment-5162-1/product/sera-flore-co2-active-reactor-500-1000.html
ori renumitul "REACTOR BITANU". Apropo cam care ar fi diferentele, pret calitate si cine il poate face si cam la ce pret?
@razvan123=legat de filtru, am convins-o sa imi dea bani ptr ca am dansat frumos la nunta ) si i-am citit niste
mesaje cu parerile colegilor : bobesku, Lucian ,Alex ,calin_gherman despre achizitionarea si avantajele filtrelor externe.
Tine sa le multumesc pe aceasta cale baietilor ptr sfaturile date ! Numai bine!
[Yahoo!]
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Salut colegi, are cineva vreo idee de unde pot achizitiona acest robinet( parte componenta a "Reactorului Bitanu" )? In Medias nu am gasit nicaieri .
Sau daca a folosit cineva un alt produs , sa imi dea un sfat
Multumesc mult!
[Thumb - Robinet-CO2.jpg]

[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu nu te-as sfatui sa utilizezi acei robineti deoarece sunt pentru aer si au o-ring din cauciuc. Bioxidul de carbon distruge cauciucul... Vezi ca la Pepika.ro si pe Reef.ro sunt niste racorduri facute de AquaMedic care sunt numai bune pentru asa ceva (cu sistem de prindere a furtunului de 4/6 cu presetupa) si filetul presetupei este de 1/8" cat este filetul dopului de aerisire al unor filtre de apa, deci nu mai trebuie sa dai gaura. In poza de mai jos eu am utilizat un T dar au si racordul simplu...
[Thumb - 2013-03-31_0195.JPG]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Vin cu un update facut azi . Nu criticati , stiu ca nu prea are legatura cu Iwagumy , dar cand o sa dispun
de toate conditile favorabile gazoanelor o sa refac peisajul.
[Thumb - 2.11 (2).jpg]

[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mie imi place atmosfera pe care o emana bazinul... proportiile sunt bune, culorile plantelor sunt frumoase ochiului.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Si mie imi place.

Dupa gustul meu ar mai merge insa niste plante

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com