[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
despre lampile uv  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

mar interesa actiunea lampilor uv in tratarea apei de acvariu
dar mai ales ce beneficii aduce in pregatirea apei pt. reproducere
Dacă distruge sporii de Saprolegia comparativ cu ozonul
Daca distruge infuzorii din apa
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

Leo2003 wrote:
gogolanu wrote:mar interesa actiunea lampilor uv in tratarea apei de

Sterilizatoarele UV se bazeaza pe efectul germicid al radiatilor UV.
Distruge virusii, bacterii, alge in suspensie, etc. In general tot ce este in masa apei. Nu are efect asupra germenilor, coloniilor de bacteri aflate pe un suport.
Este foarte util pentru pregatirea apei intr-un acvariu pentru depunere.

zici ca distruge algele cele care coloreaza apa in verde am avut sferice si semiluna am incercat cu ozon fara rezultate le cele semiluna
ar fi super
schizotron
Epicus Aquaticus
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 16:06:25
Messages: 290
IP:
Offline

bun si uv-ul dar trebuie sa tratezi cauza daca e vorba de un acvariu. si pentru alge planctonice poti apela si la alte solutii

acvila non capit mushte
[Email] aim icon
grig
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 15/02/2004 16:18:04
Messages: 307
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

actiunea este cu atat mai buna cu cat inaltimea coloanei de apa e mai mica.
In salile de operatie se foloseste in special pentru sterilizarea suprafetelor si a aerului...deci efect sigur exista!

oricum...optimismul e lipsa de informare!
acvariul meu!
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

actiuni secundare asupra inotatoriilor??( pesti, melci,)

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

actiunea nu este directa, adica nu bagi lampa in acvariu nici nu luminezi acvariu cu lampa direct! se foloseste in filtre pentru purificare in afara acvariului sau in dispozitive specializate!

deci nu influenteaza pestii si altele, pentru ca nu le atinge!

http://www.seachem.ro
[Email]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

eu m-am gandit asa: sa vedem daca aveti imaginatie:
pe o intaritoare a acvariului, cea din spate, sa lipesc o fasie de sticla lata de 2 cm, perpendiculara pe intaritoare, paralela cu spatele acvariului, astfel incat sa se formeze un jgheab, intre spatele acvariului, itaritoare, si aceasta fasie de sticla. cu ajutorul filtrului, sa ridic apa in acest jgheab, si aici sa montez UV.
ce zicetzi?

mai ramane sa ma documentez, sau sa ma documentatzi voi, in legatura cu lampa Uv, ce marime sa aiba. de cati W la un acvariu de 200l.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

atentie la alta chestie...
daca inchizi tubul uv intr-o incinta de sticla , intr-un acvariu ... n-o sa mai aibe nici un efect, doar daca creezi un curent de apa prin incinta ... deoarece razele uv NU PENETREAZA STICLA ORDINARA !!!!!!!!!!
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De ce vrei sa te complici? Cumperi un filtru UV si o intercalezi intre filtru canistra si refulare sau daca nu ai canistra pui filtrul UV in afara acvariului si utilizezi o pompa scufundata in bazin si refularea o dirijezi printr-un furtun in filtru si din filtru revi la bazin cu un furtun...
Ce ai descris tu ar fi un fel de incinta in care sa pui o lampa UV astfel incat lumina sa bata in jos spre bazin => rezultat zero (daca nu pui in calcul pierderea de curent electric ). Intensitatea luminii in spectrul UV scade foarte mult odata cu distanta si mediile traversate astfel incat la suprafata apei nu prea va avea efect. Din aceasta cauza la filtrele UV lampa propiu-zisa este introdusa intr-un cilindru din cuart (sau asa ar trebui), in exterior este un alt cilidru iar apa circula printre ele
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

de unde pot cumpara o lampa UV, si preturi. cam cat costa?
ma intereseaza si una de vreo 36W sau mai mare pt un iaz.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Vezi daca te gandest isa faci singur ce tip de lampa folosesti...cu alte cuvinte sa emita radiatii UV care au proprietati bactericide (de sterilizare).
Din cate stiu draciile astea nu se bazeaza si pe efectul benefic al ozonului care se fromeaza in jurul lampii? (sau le incurc?)

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Araldq wrote:Din cate stiu draciile astea nu se bazeaza si pe efectul benefic al ozonului care se formeaza in jurul lampii? (sau le incurc?)


Nu, nu le incurci :-) . Efectul poate fi dual si anume cel bactericid dat de radiatia UV in sine, cat si de formarea de ozon. Cred insa ca lungimile de unda pentru efectul maxim al celor fenomene sunt putin diferite (sau ma insel?)

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Teoretic in jurul tuburilor cu emisie in spectrul UV se formeaza ozon. Intrebarea e..daca stie careva..difera cantitatea de ozon in functie de tipul de Uv emis sau nu?

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Intrebarea e..daca stie careva..difera cantitatea de ozon in functie de tipul de UV emis sau nu?

Da, in mod cert difera
Pentru unele lungimi de unda din domeniul UV nici nu apare sesizabil.
Din pacate mi-e greu sa gasesc fisierul in care era mentionata plaja de lungimi de unda pentru care apare fenomenul dar voi mai incerca si revin.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Dupa cum am promis revin... da' nu pentru ca as fi gasit date exacte cu privire la lungimea de unda la care apare ozonul sub influenta radiatiilor ultraviolete .
Efectul bactericid al UV este maxim in jurul valorii de 253-260nm distrugand microbii, bacteriile si chiar virusii. Se presupune ca efectul bactericid apare prin actiunea radiatiei asupra nucleului celulelor.
Microorganismele sunt distruse foarte rapid. Evident ca distrugerea acestora depinde de doza de UVC. Nu este posibila dezvoltarea unei rezistente a microorganismelor la actiunea UVC.
Sensibilitatea organismelor la UV variaza destul de larg.
Eficienta dezinfectiei este deasemenea dependenta de concentratia de poluanti si de umiditatea relativa. Astfel, in aer, la o umiditate relativa de 80%, microorganismele sunt invelite intr-o pelicula de apa si devin de circa 5 ori mai putin sensibile la UV decat in aer uscat.
@araldq: pe PM ti-am trimis si dozele necesare pentru distrugerea unor germeni comuni de spital ;) .
Pe un board am gasit doza pentru Icthyophthirius spp. anume 0,336 Watt s/cm2 (fara a lua in considerare actiunea eventuala a ozonului generat).
Tot aici se face o mentiune privind lungimea de unda a UV care duce la generarea de ozon si care, se pare ca este cuprinsa intre 100-200nm cu un maxim in jurul valorii de 180nm. (Sursa citata: Wheaton's book on Aquaculture Engineering).
Si cum nimic nu-i nimic sub soare ideea mea mai veche si nerealizata inca si anume aceea de a combina efectele (UV+Ozon-rezidual) intr-o singura instalatie adica expunerea apei la UV printr-un circuit realizat din tuburi de quartz iar mai apoi injectia de ozon generat secundar de lampa de UV, in aceasta apa, se foloseste deja.
"Some UV systems actually capture the ozone and inject it into the fluid stream for its added disinfection and microflocullation effect. Larger ozone systems use other processes."
Hmm... s-a mai dus o inventie/inovatie

Dupa cum se stie, tot radiatia UV duce la disocierea moleculelor de oxigen (O2) si formarea formei alotropice O3.
Reactia nu este insa stabila si Ozonul se descompune foarte usor. Actiunea bactericida a Ozonului se datoreaza caracterului sau puternic oxidant.
Din pacate Ozonul este un iritant al membranelor mucoaselor si de aceea eliberarea sa in mediul ambiant este de evitat. Nivelul maxim admis este sub 0,1ppm. La aceasta concentratie ozonul are deja miros si poate da migrene puternice

Sistemele comerciale de producere a UV folosesc fie lampi cu mercur de joasa presiune (254nm) fie lampi de medie si mare presiune care sunt mult mai eficiente. Cele din urma genereaza UV in domeniul 150nm-300nm.
Marea majoritate a datelor expuse mai su provin de la: http://killick.mi.mun.ca/aqua-l.archive/aqua-l.9803 si din alte cateva surse.
-----------------------------------------------------
Spectrul UV este impartit in urmatoarele subdomenii
UV A 400 - 315 nm
UV B 315 - 280 nm
UV C 280 - 200 nm
UV Vakuum < 180 nm

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

mare ATENTIE pe ce lungime de unda lucreaza lampa cu UV si dozarea pe volumul de apa sunt trei lungimi de raze UV. o perioada mai lunga de timp si o intensitate mai mare sterilizeaza pestii

Ogar batrin dar.... cu miros fin
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

lazarginel wrote:mare ATENTIE pe ce lungime de unda lucreaza lampa cu UV si dozarea pe volumul de apa sunt trei lungimi de raze UV. o perioada
mai lunga de timp si o intensitate mai mare sterilizeaza pestii

tot ce se poate dar sa nu stai in acea camera.
Eu am facut o axperienta cu UV am lucrat cu un bec de 9 w am pus becul pe brat si lam tinut 10 secunde dupa 2 ore pielea era rosie a doua zi am facut besici si dupa aia am napirlit ca si cum as fi stat la mare, am pus pe lamela de la microscop citiva infuzori si i-am lasat sa stea cam 1 minut pe becul UV , in prima faza erau ametiti dupa un timp ziceai ca-s morti dar a doua zi erau vi.
raven
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/01/2005 14:45:06
Messages: 83
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dar exista , am vazut la animax, sterilizator uv. pompa cu tub in incinta inchisa. o sa va spun maine cat costa.

I used to be a schizophrenic, but we're OK now.
Raven's Playground!
[Yahoo!]
stefanvoicu
Junior member

Joined: 14/01/2005 02:59:27
Messages: 70
Location: bucuresti, dristor
IP:
Offline

salutare !...... am o intrebare..ce sa cumpar instalatie O3 sau sterilizator UV ( ma refer atit la costuri ulterioare cit si la beneficiile aduse)aaa... si inca o intrebare sunt complementare ?
multam !

Îti petreci cea mai mare parte a vietii facând ce nu trebuie, iar o buna parte a ei, nefacând nimic, toata viata te-ai preocupat de cu totul altceva decât ceea ce ar fi trebuit. (Seneca)
[Email] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

pai daca ai plante in acvariu si folosesti UV in scurt timp nu vei mai avea plante ,pentru ca UV are actiune negativa asupra macro si micro elementelor nutritive din acvariu si al doilea lucru deloc de neglijat folosind in mod continuu sau des UV sensibilizezi pesti ca la o simpla infectie vor muri din scurt UV nu trateaza chiar orice boala a pestilor UV este si foarte bun si destul de risacant :-P

Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com