[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cine vrea sa isi cumpere Oscar sau ciclide africane...nu ar fi rau sa cititi  XML
Forum Index » General info
Author Message
baldoros
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/02/2013 17:04:11
Messages: 71
Location: Pitesti
IP:
Offline

Multi stiu asta dar poate unii nu.Asa ca va sugerez ca inainte sa cumparati oscar in special sau ciclide africane sa cititi(o sa va ajute!):
1.Ganditi-va ca se vor face de aproximativ 30 cm asa ca va trebuie un acvariu de 150l pt un exemplar(cu cat mai mare cu cat mai bine)
2.Nu ii puneti cu alti pesti si nu suprapopulati acvariul pt ca se vor bate.
Mancarea sa fie cat mai consistenta dar nu foarte multa.(eu le dau rame oscarilor mei...cateodata si fulgi tetramin.
3.Au nevoie de lumina ca orice peste(neon)
4.Nu puneti pietre ascutite si cat de cat grele deoarece se vor ,,juca'' cu ele pana vor sparge acvariul...
5.Nu cumparati plante pentru ca nu sunt sanse sa le mentineti cat de cat intregi.
6.Au nevoie de curatenie si de un sistem de filtrare bun.
Fac multa mizerie.
7.Apa sa fie calduta...24-28grade...cel mai bine ar fi sa ii tineti la 26 grade celsius.
Sa stiti ca sunt niste pesti foarte destepti...ca niste caini.Daca aveti ce va trebuie luti-va !!!
Eu am vazut ciclide africane in ZooMania(am vazut ca au mai multe specii de pesti care nu le gasiti la orice petshop.
Sper sa tineti cont de ce am postat (daca vreti sa aveti niste pesti sanatosi si fericiti)
Bafta!
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Ia arunca un ochi si peste asta:
http://www.acvariu.ro/articole/-/asset_publisher/5zvJ/content/astronotus-ocellatus?redirect=%2Farticole

iar in semnatura lui @koala ai sa gasesti postul sau cu Samson si Delilah

Mama prostilor e mereu gravida!
baldoros
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/02/2013 17:04:11
Messages: 71
Location: Pitesti
IP:
Offline

Da stiu povestea lor...am citit-o...
Sunt la inceput si am scris si eu cateva chestii...ca puteam sa dau copy paste dar din cate am vazut si auzit am facut un ,,rezumat''
[Email] [Yahoo!]
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Acum trebuie sa urmezi si tu sfaturile date de tine
baldoros
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/02/2013 17:04:11
Messages: 71
Location: Pitesti
IP:
Offline

Normal...
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com