[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme cu discus.  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
sorel777
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/11/2005 08:47:56
Messages: 34
Location: Brasov
IP:
Offline

Desi am 13 discusi de 3 - 7 cm. in acvariu plantat, unul singur imi face o chestie ciudata : de 2 zile nu mai mananca, sta ascuns in tufe toata ziua, si o data la 1 ora incepe sa inoate ca un bezmetic prin tot acvariul incat se loveste cu capul de geamuri, pret de 5 - 10 secunde, dupa care iar se ascunde in tufe !!!

L-am izolat in acvariu steril, si tot cam aia a facut si acolo.

Spun " a facut ", pentru ca acum sta pe o parte, si doar respira.

Parametrii apei sunt OK. Am masurat PH=7, NO2=0, NO3=max.5, Gh=7, Kh=5, temp=29grade.

Ce poate fi, oare ?

Viata-i scurta, dar nasoala.
[Email]
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

Myxosoma cerebralis....nu are nici o sansa daca are asa ceva...

vezi aici

il pui intr-o cutie cu putina apa si apoi in congelator ...e cea mai umana metoda pt a-l sacrifica...sorry...

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
sorel777
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/11/2005 08:47:56
Messages: 34
Location: Brasov
IP:
Offline

Intre timp a murit. Sunt trist. :aaa:

Viata-i scurta, dar nasoala.
[Email]
sorel777
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/11/2005 08:47:56
Messages: 34
Location: Brasov
IP:
Offline

OK, viata merge inainte. I-am ars cadavrul si i-am aruncat cenusa in cele 4 zari.
Problema mea nnu cred ca s-a terminat. Daca scarba aia de Myxosoma cerebralis si-a lasat ouo prin substrat ? Sa risc o pandemie in acvariu , sau sa-l spal la sange si sa fierb substratul cu riscul asumat de a-l decicla ? :pigeons:

Viata-i scurta, dar nasoala.
[Email]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Foarte dificil de aflat dacä sunt infectati si ceilalti. In acest caz nu poti rezolva problema dezinfectänd acvariul. Mie mi-au murit 4 bucäti la scurt timp dupä ce i-am cumpärat, ultimul dintre ei, al 5-lea a murit cänd avea pui de 6 luni, la cca. 2ani dupä primii 4, iar dupä el mi-au mai murit, din acelasi acvariu, un Snake Skin matur si incä unul, care nu mai stiu ce variantä era, dar tot matur, in toamna trecutä. In acelasi bazin sunt acum vreo 25 de buc. maturi si se pare cä a dispärut problema. Din fericire la mine nu-i atät de tragicä problema cä am cäteva sute si nu se simte lipsa unuia decät dacä-i mai deosebit, dar pe aceia äi tin separat.

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

Problema mea nnu cred ca s-a terminat. Daca scarba aia de Myxosoma cerebralis si-a lasat ouo prin substrat ? Sa risc o pandemie in acvariu , sau sa-l spal la sange si sa fierb substratul cu riscul asumat de a-l decicla ?


am avut si eu mai demult asemenea exemplare , exact cu aceste simptome,dar din fericire boala s-a manifestat individual si nu sub forma unei epidemii( pandemii ,,cerebrale'' ca tot e la moda acum...)...nu au fost probleme cu ceilalti pesti din bazin...cred ca este si o chestie de noroc cu aceasta boala ...este mai putin studiata si oricum netratabila ...eu zic sa nu faci un capat de tara din asta..... in cazul in care vei avea un alt peste cu aceleasi simptome numai atunci poti spune ca ai o mare problema...

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
gelut
Member
[Avatar]

Joined: 01/07/2003 13:53:05
Messages: 187
Location: Bucuresti / Pta. Muncii
IP:
Offline

diskusfun wrote:Myxosoma cerebralis....nu are nici o sansa daca are asa ceva...

vezi aici

il pui intr-o cutie cu putina apa si apoi in congelator ...e cea mai umana metoda pentru a-l sacrifica...sorry...



Dupa cum se mentioneaza in articolul postat de diskusfun cred ca, pentru a preveni raspandirea maladiei, poti sa montezi un filtru UV pe calea de filtrare.
david
Unripe member

Joined: 16/06/2013 17:06:22
Messages: 1
IP:
Offline

Salut!!!De circa 3 saptamani mi-am achizitionat 7 discusi de 7 cm ,bazinul este de 200l tempt, 29 grade si unu dintre cei 7 nu mananca si sta mai mult ascuns in rest ceilalti mananca ca spartii!!! credeti ca ciugule si el ceva daca nu a murit dupa 3 sapt ?ca am vazut ca daca stau langa geam fuge foarte repede deci are energie...ce sa ii fac ?
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com