[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Echinodorus tenellus  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Uite poze la Echinodorus tenellus pe care l-am capatat prin septembrie 2004 de la Leo (iti mai amintesti baroane cum beleam ochii la piticania care statea cuminte in borcanu' ala de dulceata ?).


image...image...image


Pina acuma a crescut cu bun simt. De ceva vreme am bagat "picatura" (cam 100% din volumul acvariului zilnic) la un acvariu de vreo 25-30 litri cu un 830 de 18 W. Piticoanta asta si-a luat lumea-n cap si a inceput sa creasca suspect de mare. Se observa lungimea frunzei de 22 cm. Nu poate fi banuita ca s-a intins dupa lumina, ca are suficienta. Inaltimea coloanei de apa e de 20-22 cm si planta e in pahar => e destul de aproape de tub.

Mai are cineva buruiana asta (din sursa Leo)? Daca da, la voi cum se prezinta?

Poze: smilie ... Poze cu plante
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
Mai are cineva buruiana asta (din sursa Leo)? Daca da, la voi cum se prezinta?


Da, mai am eu. Conditiile mele sunt destul de bune - schimbat cam 10 % din apa zilnic la picatura, CO2, lumina cam 0,8 w/l si polantutza creste superbine. Este la concurenta cu marsilea....si are frunzele cam de 10-15 cm.

@Leo - daca vrei, gasesti la mine destula.
matrix
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/03/2004 09:33:58
Messages: 424
Location: TITAN
IP:
Offline

As vrea si eu daca se poate ca l-am pierdut cand mi-am facut noul acvariu si am tinut vreo 2 saptamani plantele inghesuite intr-un acvariu mai micut.

Galeria mea
[WWW] [Yahoo!]
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hehe! Si cand te gandesti ca eu am tenelus-ul de la Matrix, care intre timp l-a pierdut. E o adevarata telenovela. :sic:

Al meu creste incet, dar din cauza ca e umbrit de un cordifolius imens. Trebuie sa mut unul din ele, si ma tem ca va fi tenelus-ul, pentru ca deja Cordifolius trebuie smuls cu tot cu substrat!
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

eu personal am scapat de tenellus crestea desperados conditii minime substrat bogat in nutrienti lumina 0.8 -1 w pe litru 3000 -5000 k si rabdare

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

eu am ceva probleme cu tenellus:
un tenellusi, dupa ce timp de aproape 2 ani nu s-a dezvoltat (nu au dat tije deloc), brusc a inceput sa creasca...foarte mare si timp de cateva luni frunzele care ii apareau erau din ce in ce mai mari pana la aprox. 30 cm lungime si 2 cm latime in partea cea mai lata.
Aceste frunze noi sunt contorsionate, strambe si cu gauri ruginii.
Conditiile din acvariul meu: lumina 0.7 l/w, substrat turba+nisip fin, CO2 cu drojdie, happy plant zilnic, pastile cu Fe florenette, schimburi de 2 ori pe saptamana 10%.
Ce sa ii fac sa creasca normal (chiar daca este mai mare decat normal, macar sa nu mai aibe frunzele strambe)?
[WWW]
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sigur e tenellus? Ai poza cu el? Sa nu-ti fi vandut vreunu' oi in loc de capre! :sic:
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Mi se pare mie sau sunt prea multi nutrienti in acvariul ala? Si turba, si HP zilnic, si pastile de Fe si CO2! Am impresia ca nici ce e prea mult nu face bine. Ar putea sa fie asta o cauza a strambarii frunzelor.
Si doi- esti sigur ca e tenellus si nu un Echinodorus Angustifolius? Cand sunt mici arata la fel. La lungime de 30 de cm eu zic ca e asta din urma Angustifolius.

Acvariul meu
[Email]
georgian
Member
[Avatar]

Joined: 25/05/2003 22:29:54
Messages: 298
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

din bunavointa lui matrix am avut - repet am avut si eu un puiut de tenelus pe care l-am pierdut, adica nu am ajuns cu el acasa. daca are cineva si poate sa-mi dea si mie un puiut va tare multumesc.
astept un pm.

acvariul meu <"))))))><
[Email] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

personal nu cred ca un nisip fin e bun pentru tenellus turba este cu mare semn de intrebare nu toata turba este asa de bogata in substante nutritive si poti avea mari probleme cu turba eu am folosit turba inca de acum 20 de ani si nu am avut rezultate spectaculoase ce are ytron e altceva si nu ii tin partea dar a lui e buna si daca ai nisip fi degeaba pui Happy plant acesta este numai pentru pietris mai mare si tenellus nu creste mai mare de 10 15 cm vezi cum arat radacinile plantei ele dau semnele de sanatate ale plantei si turba in mediul acvatic se comporta altfel ca in mediul terestru ne mai auzim....

Ogar batrin dar.... cu miros fin
georgian
Member
[Avatar]

Joined: 25/05/2003 22:29:54
Messages: 298
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

sigur e tenellus, dar eu un alt soi are frunza mult mai subtire si mai mic.

acvariul meu <"))))))><
[Email] [Yahoo!]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

eu am tenelus intr-un acvariu mic....si creste pe zi ce trece....cam o tija sa zic asa..adik un "buchet" la 3 4 zile ....cred ca o sa il dau ca nu mai am unde sa il cresc..deja mi-a acoperit fundul acvariului si acum a luat-o si pe sus...a dat o tura prin masa apei..si a revenit pe "pamant" ...desi nu vad unde sa mai creasca.....asa ca....daca doreste cineva...sunt dispus sa dau..dar nu stu cum sa il "rup" ...sa il impart... ca sa imi ramana si mie ..cateva "buchete"
[Yahoo!]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com