[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Glowing Bulb - Nano 0.009 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Inspirat de un alt nano de pe forum,m-am decis sa imi fac si eu unul asemanator...dar mai mic .Cred ca deja v-ati dat seama ca vorbesc despre becul lui Iulian.

Ajutat de un bun prieten pe nume Vlad (trebuia sa-l mentionez ca altfel ma simteam prost ) am demontat cu bec de pozitie.Amenajarea a fost treaba mea.

Putin nisip fin,o pietricia,moss si un melc physa marmota si gata...cam asta a iesit...

http://cozman.sunphoto.ro/The_Glowing_Bulb/86611456
http://cozman.sunphoto.ro/The_Glowing_Bulb/86611457
http://cozman.sunphoto.ro/The_Glowing_Bulb/86611460
http://cozman.sunphoto.ro/The_Glowing_Bulb/86611462

This message was edited 2 times. Last update was at 22/02/2013 17:59:17


Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Prea tare.....

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Aoleu am fost detronat

Arata super bine nu-mi venea sa cred ca ma uit la un bec de masina bravo man. Sunt curios cum ai rezolvat problemele nerezolvate de mine:
a) iluminare
a1) incalzire
b) CO2

Despre iluminare, eu am pus becul cu suport pe capacul (si aproape) de lampa unui alt acvariu. Din pacate alge la greu - schimbul il fac odata la saptamana cu apa din alt acvariu gata pregatita. Insa nu am cum sa mai curat acum geamurile de acel green spot algae care s-au format in timp. O sa lucrez la un acvariu de 1L care sa fie standalone - cu iluminat si inclazitor (dar fara CO2).

Sunt curios cum o sa arate dupa vreo luna, si apoi dupa vreo 2..

Bravo! Felicitari pentru rabdare (voiam si niste poze din timpul procesului de desfacut becul )

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

citand pe cona chiva : prea bun , prea tare )



pestisoru meu de aur
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

@viulian: Merci!

Deocamdata il tin langa acvariul de langa,cel de 42 de litri.Lampa acestuia iese putin in afara,daca l-as urca putin mai sus pe ceva ar avea destula lumina...zic eu.

Incalzirea...chiar nu stiu...sta la temperatura camerei unde sunt 18-20 de grade ziua,seara putin mai mult.

Cu CO2-ul...ar fi o idee si EasyCarbo,ar ajuta si contra algelor...dar chiar si prin dilutie nu cred ca as reusi sa dozez calumea,poate pot doza pentru toata saptamana...cine stie?

Si eu as vrea poze cu desfacerea becului ,dar nu am avut timp caci a durat doar 5 minute.M-a ajutat un mecanic din service-ul unde fac practica,i-am explicat ce vreau sa fac,s-a uitat chioras la mine si a inceput.A scos soclul cu patentul (multa grija caci primul bec i-a pocnit in mana),apoi a luat o surubelnita si a inceput sa 'foreze' in filament,usor...usor.

Daca ai sti cati draci mi-am facut cand am inceput sa fac "setup-ul" ...aveam o penseta minuscula si tot nu reuseam sa asez totul cum trebuie.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2013 14:37:30


Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Prin alte parti te-am intrebat cum l-ai gaurit caci mie mi s-a spart unul in mana. Noroc ca-s mai agil si i-am dat drumul la timp.
Acum am inteles ce a facut maistrul tau.
Si eu am un bec de 100W, dar nu are alge de niciun fel, pana acum ce-i drept. Mult spor si cu mini acvariul tau si cu viitoarele idei.

Mama prostilor e mereu gravida!
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Asta cu spartul in mana e periculos, exista niste manusi speciale contra sticlei (sau pentru cand lucrezi cu sticla) facute sa reziste in caz de accident. Eu am folosit
Iar despre layout - nici o sansa cu toate ca recunosc, becul nefiind atat de adanc, ajungi mai usor ici colo.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

dozeaza easi carbo cu siringa cu ac
cauta una de 2 ml (sinringa)
o picatura 2 ar fi de ajuns.

pestisoru meu de aur
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

cingo171179 - n-am facut un calcul, dar mi se pare cam mult totusi ... eu dozez EC cu siringa de 0.3ml la acvariul de 16L asa din cand in cand. Deci o picatura intr-un volum asa mic, mi se pare 1 zecime din volumul becului

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

corect ce spui. dar magandeam ca picatura care se formeaza pe varful acului e mai mica decat daca ai pune direct din sticla de EC.
e singura idee pe care o am

sory

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2013 18:17:53


pestisoru meu de aur
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Si picatura aceea ar trebui diluata .

Chiar ma gandeam in seara asta...urmatorul proiect de acest gen ar fi un nano dintr-un led,ca cele de la brichete .Cine se baga?

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Cred ca daca LED-urile de la brichete nu erau din plastic solid, erau ceva amatori pana acum.
Acum le-am spulberat eu orice vis deocheat
@viulian: cand am vrut sa fac becul de frigider acvariu era in jur de 12 noaptea, iar in casa nu am nici macar manusi de iarna. Cred ca berea dinainte de aventura asta m-a facut neinfricat caci altfel nu incercam sa tin in mana nici mort un bec in timp ce incerc sa bag surubelnita in el. Deh, tinerea, hormonii...

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2013 23:09:58


Mama prostilor e mereu gravida!
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Modificari:

http://cozman.sunphoto.ro/The_Glowing_Bulb/86916045
http://cozman.sunphoto.ro/The_Glowing_Bulb/86916049
http://cozman.sunphoto.ro/The_Glowing_Bulb/86916052

Dupa ce am adaugat o micro-picatura de Easy Carbo si Ferropol24 diluat melcul Physa marmota s-a sinucis.Cum?S-a urcat in capac si a ramas acolo .

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Dupa un "mic" accident in care eu am ramas fara bec iar cainele s-a ales cu o bataie,decid sa inchei aici acest topic.

Posibil sa urmeze altul,nu m-am hotarat inca.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com