[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Substrat Tropica sau Deponit Mix?  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

salut

planuiesc un acvariu plantat si am de ales substratul fertil;
in prezent am Deponitmix si Manado si sunt multumit de combinatie, voi merge in continuare pe Manado, dar la substratul fertil as putea sa incerc ceva nou, asa ca apreciez parerile voastre fata de cele 2 substraturi

deponitul pe care il am acum il am de vreo 3 ani si nu da semne de oboseala, in acelasi timp varianta cu Tropica este mai ieftina (acvariul va avea baza de 120X50cm, deci probabil imi trebuie 2 X 9.6Kg de deponit (pret spre 100 euro) sau 7.5 litri de tropica (pret spre 35 euro)

merci
H



Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Salut

Si eu planuiesc sa merg pe Deponit Mix (apropo, 2 galeti de 9.6 Kg nu e cam mult? la urma urmei producatorul recomanda 9.6 KG pt. 200l cu latura mare de maxim 1 m)

Nu stiu - intreb. Eu planuiesc sa iau 9.6 + galeata aia de 4 sau 4.8 cat are dar e drept ca nu-s foarte sigur ca nu-mi trebuie mai mult.

Dar legat de intrebarea ta, din cate am citit Deponitul se "activeaza" in timp, dureaza ~1 luna jumatate pana sa inceapa sa functioneze cum trebuie. Dar repet, asta am citit pe forumuri, n-am experienta directa. Poate sa raspunda cineva care chiar a folosit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Probabil ca e suficient 9.6 + 4.8 de deponit la 120x50, dar stii cum e, cu cat pui mai mult cu atat te tine mai mult.

la setupul actual nu am simtit problema asta cu activarea substratului si oricum, setupul nou in cazul meu va fi insamantat cu bacterii din cel vechi

deponitul e clar ca-i bun, eu despre tropica voiam nistr informatii, mai astept poate ne face o favoare un coleg care a folosit



Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Cred ca in anii mei de acvaristica ,si nu sun putini am folosit zeci de substraturi de acvarii..... de la pamint din gradina personal, luturi de pe dealuri; verzi albastre ,rozii etc. pina la pamintul vecinului ,ca parca la el merele erau mai rosii ,pina la solul lui Amano.
Cred ca cel mai bun substrat de acvarii pentru plante ramine.... Ada aqua soil (din ce am incercat eu)pina acuma.
Dennerle este destul de bun.
Tropica este bun.
Solul lui Oliver Knott nu l-am testat inca.
Eu zic sa mergi pe DENNERLE .....de ce ?, am eu asa o flebete pentru firma asta GERMANA.
Am testat de la ei tot ce au scos pe piata in materie de fertilizare pentru plante ,si sunt ok.
Acum am de 1 an de zile in folosinta Tropica ,DAR parca as merge mai mult pe Dennerle.
Am sa pun o poza cu acvariul meu setat cu tropica si volcanit.



Ogar batrin dar.... cu miros fin
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Dar la Dupla Ground cind ai renuntat?

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

image

Uploaded with ImageShack.us

Cam asa arata acuma acvariul meu ,nu prea am timp de el sa aranjez oleaca.
Dupla ground nu am folosit ,ci numai dupla laterita ,la vremea respectiva merita nota 10.
Cred ca asta se intimpla in urma cu vreo 12-15 ani ,daca tin bine minte.
Dar acvaristica evolueaza.
Primii ani a fost o laterita de exceptie, exploatarea din Sri Lanka, dupa aia calitatea a scazut mult .....parerea mea....,odata cu schimbarea zonei de extractie.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/02/2013 23:07:18


Ogar batrin dar.... cu miros fin
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

multam de info, dennerle sa fie!



 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com