[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un peste mort de cateva zile...HELP!!!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Viji
Junior member

Joined: 06/05/2005 11:44:45
Messages: 7
Location: Arad
IP:
Offline

Abia dupa cateva zile am sesizat ca un peste era dus..intr-o planta, si nu l-am vazut. Aba a devenit tulbure si am schimbat 80% din ea, am pus putin albastru de metil ,..dar au mai crapat 6 pesti dupa...
Abia de 3 -4 sapt am acvariu si am cumparat pestii din targ. Ce sa fac acum,..sa nu moara si ceilalti?? Deocamdata par vioi si zglobii,..dar parca am o reticenta..Nu exista ceva soi de dezinfectant minune? Ce ar fi cel mai potrivit sa fac. Am un acvariu mic,..de 19 litri si vreo 15 pesti exotici mici: neon, panda, din aceaia dungati ca zebrele (nu scalari) - care i-am pus in alt acvariu le-au iesit aproape de coada ca niste eczeme si sunt cu un pic de sange,..dar nu-s plictisiti!
PLS PLS I need help..disperat!

Multumesc!
[Yahoo!]
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

in primul rand, se tot repeta lumea pe forum : PREA MULTI PESTI PENTRU 19 LITRI
Am un acvariu mic,..de 19 litri si vreo 15 pesti exotici mici


in al 2 lea rand dai prea putine detalii..citeste aici , dupa care da mai multe detalii
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Viji wrote:. Abia de 3 -4 sapt am acvariu si am cumparat pestii din targ.

Si probabil ca i-ai pus in acvariu imdediat dupa ce i-ai cumparat. Nu se face asa - carantina e sfinta.
Viji wrote:. Am un acvariu mic,..de 19 litri si vreo 15 pesti exotici mici: neon, panda, din aceaia dungati ca zebrele (nu scalari) - care i-am pus in alt acvariu le-au iesit aproape de coada ca niste eczeme si sunt cu un pic de sange,..dar nu-s plictisiti!

Nu or fi ei plictisiti, dar in curind or sa fie Si daca nu ma crezi, citeste Sticky: Volumul acvariului si numarul pestilor si Ghidul incepatorului.
Cu alte cuvinte, acvariu prea mic, pesti prea multi. Macar filtru, aerare ai?
Schimburile de apa nu se fac in cantitati asa de mari, in general cca 30% din volumul acvariului cu apa lasata cel putin 2 zile sa iasa clorul din ea.
Atita timp cit nu stii cauzele mortii pestelui, cum vrei sa folosesti substante "minune"? Medicamentele au si ele rostul lor si nu se folosesc in mod abuziv, ca faci mai mult rau decit bine.
Daca acvariul tau nu a fost ciclat, atunci, pe linga aglomeratia din el, ar putea fi si asta o cauza a mortii pestlor. Citeste ce s-a scris pe forum, ca sunt destule articole interesante si folositoare.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Viji wrote:am schimbat 80% din ea, am pus putin albastru de metil ,..dar au mai crapat 6 pesti dupa...
Schimbu' asta masiv de apa presupun ca le-a dat lovitura de gratie. Nu se schimba mai mult de 25-30% odata. de preferinta cu apa statuta.

Viji wrote:19 litri si vreo 15 pesti
Asa multi pesti se vor imbolnavi mereu . Stresul produs de aglomeratie le face praf sistemu' imunitar.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Viji
Junior member

Joined: 06/05/2005 11:44:45
Messages: 7
Location: Arad
IP:
Offline

- bazin de 19 litri hexagonal, de aprox3-4 sapt. Pesti: 2 neon, 1 panda, 2 galbeni cu punct in coada, 2 micuti crem cu aripioare si coada portocalie, 2 sanitari ce seamana pe somn, 2 albastrii ca cerneala, 2 dungati, seamana pe neon, unu azur lucitor micutz,...si 3 zebre dinacelea, dungati pe vericala (nu scalari), din care 2 i-am separat. Am cumparat acvariul cu toate instalatiile, de filtrare aerare, merg continuu, aerarea - nu noaptea, iluminarea, doar ziua, cu un neon incorporat, incalzire continua, e cu termostat. Este situat intr-o camera deocamdata pe jos..
- apa e de la robinet,..am fierto si evident..lasat-o la racire, am pus o lingutiza mica de sare neiodata, am pus cateva picaturi de albastru de metil
-hrana: purici + ceva hrana rosiatica care coboara pe fundul acvariului. Am luat recent si niste larve uscate
-am o planta, iarba, ..si un vas "spart"de decor, si pietricele si nisip naturate spalate bine.
-am schimbat ad-hoc 80% apa dupa ce aceasta a devenit FOARTE tulbure din cauza unui peste mort ce nu l-am observat decat dupa cteva zile, in care mi-au mai murit 4 pesti. si doi sunt pe duca...

Cei doi pe duca sunt din aceaia care seamana pe scalari dar sunt mai mici, au 2 dungi verticale pe corp,..nu stiu cum ii cheama, si in apropierea cozii au o pata ca niste eczeme si in jur sange. Ma gandesc ca o fi din cauza acelui peste mort...Nu cred ca scapa astia,..dar macar pe ceilalti sa-i salvez!!!
Ce mai imi puteti recomanda? Alti pesti nu mai cumpar. Am inteles ca-s multi..dar acum ce sa fac..sa ii salvez macar pe cei ramasi? Pestii pot muri daca nu au pereche?

Mii de multumiri!!!
[Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Viji wrote:1. aerarea - nu noaptea,
2. incalzire continua, e cu termostat.
3. doi sunt pe duca... au o pata ca niste eczeme si in jur sange.

1. Aerarea trebuie sa functioneze continuu !
2. Ce temperatura ai in acvariu?
3. Pielea se descuameaza ? Ce culoare are pata?
[Yahoo!]
Viji
Junior member

Joined: 06/05/2005 11:44:45
Messages: 7
Location: Arad
IP:
Offline

1.ok
2.Sunt 22 de grade
3. Da, pielea se descuameaza la ei. e un mijloc albui, care e si iesit in afar putin, exact ca o eczema, inconjurata de sange
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Viji wrote:- bazin de 19 litri hexagonal, de aprox3-4 sapt.
E ala Aquael de la ZooCenter inalt si cu baza mica parca-i un turn? Si costa vreo 2.000.000 lei?

Viji wrote:- apa e de la robinet,..am fierto si evident..lasat-o la racire, am pus o lingutiza mica de sare neiodata, am pus cateva picaturi de albastru de metil
Nu mai fierbe apa. Las-o vreo 48 ore in vase cu gura deschisa.

Viji wrote:-hrana: purici + ceva hrana rosiatica care coboara pe fundul acvariului. dar acum ce sa fac..sa ii salvez macar pe cei ramasi?
Arunca purecii uscati. Nu-s de calitate. Ia o hrana ca lumea.

Nu stiu daca gasesti Sera Baktopur Direct. Pare a fi singura rezolvare.
Poti pune si sare neiodata in concentratie de 1 gram/litru. Nu mai mult ca sanitarii nu o apreciaza. Problema pare prea grava sa scapi cu sarea, da' in concentratia de 1 gram/litru nu face rau.


Viji wrote:Pestii pot muri daca nu au pereche?
Nu.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

2. Ridica temperatura treptat, cu 4 grade (1 grad la 2 ore !). Sa ajungi la 26 de grade.
3. Pune o lingurita de sare grunjoasa, neiodata, dizolvata inainte intr-o cana cu apa din acvariu. Pe langa sare, trebuie antibiotic: SERA BAKTOPUR DIRECT (pastile). Urmeaza instructiunile de administrare din prospect. Igiena stricta. Sifonarea zilnica a substratului si inlocuirea unui volum de apa de 2 litri pe zi.
[Yahoo!]
Viji
Junior member

Joined: 06/05/2005 11:44:45
Messages: 7
Location: Arad
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:ala Aquael de la ZooCenter inalt si cu baza mica parca-i un turn? Si costa vreo 2.000.000 lei?

Mda,..e exact asa ceva....baza are cam 30cm

alina_g wrote:Sifonarea zilnica a substratului si inlocuirea unui volum de apa de 2 litri pe zi.

Sifonare?Ce presupune asta?
[Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inseamna sa aspiri toate depunerile de pe substrat.
[Yahoo!]
Viji
Junior member

Joined: 06/05/2005 11:44:45
Messages: 7
Location: Arad
IP:
Offline

Hmm..si cum anume se face asta? Exista un aspirator special?
cam cat costa? si medicam respectiv il pot gasi in mag specializate sau farmacii?


Multumesc mult pt ajutor
[Yahoo!]
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Vezi ca tot aici am deschis eu un topic .. ceva cu schimbarea saptamanala a apei.Acolo se explica bine cum e cu sifonarea asta.

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, exista un aspirator special, care costa in jur de 60.000 in magazinele specializate. But...iti poti face tu unul, daca atasezi o plasa cu ochiuri potrivite la capatul furtunului cu care schimbi apa din acvariu.

Baktopurul Direct se gaseste in magazinele specializate (care se respecta).
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Si ca o concluzie , nu te mai lua dupa ce auzi de la vecini , daca vrei sa tii pesti fara sa ai probleme citeste intai ghidul incepatorului si ce articole mai sunt pe situl asta.Daca mai ai vreo problema nu actiona decat dupa ce intrebi pe forum , unde iti pot raspunde oameni care se ocupa de acvaristica de zeci de ani.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1) - daca vrei sa tii pesti trebuie mai intai sa iti cumperi acvariu ... ceea ce ai tu acum este un mic recipient ...
2) - nu inghesui pestii ! ... cu cat sunt mai putini cu atat mai bine !!! ...
3) - in general, nu te arunca "cu capu'nainte" sa cumperi repede tot ce-ti pica in fata ochilor ... stai, cugeta , citeste, intreaba ! ... pentru asta suntem aici ! ... e greu sa te apreciem daca pui 15 pesti in ~ 15 litri de apa !

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Viji
Junior member

Joined: 06/05/2005 11:44:45
Messages: 7
Location: Arad
IP:
Offline

adevarul este ca exact asa am facut,...m-am aruncat cu capul inainte...si acum se ridica intrbarile si problemele...
Ce pot sa mai fac acu? Sa arunc pe geam acvariul asta?
Sa iau unul mare si sa pastrez echipamentele?,..dar ma gandesc ca nu vor fi destul de puternice...
Ufff...

Va multumesc mult pentru sfaturi la toti...si si pt cele viitoare
N-am nici o indoiala ca ne vom mai "revedea" des pe aici...
Va doresc un wk superb...eu o sa strajesc pestii probabil :pigeons:
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce-si face omu' cu mina lui...stii tu vorba aia!
Acum, daca tot ai luat atitea pesti, incearca sa-i si identifici si sa vezi ce cerinte are fiecare. Netul e plin de informatii.
Spor la citit si studiat si poate te gindesti totusi la un acvariu mai mare, ce zici? :-)
Viji
Junior member

Joined: 06/05/2005 11:44:45
Messages: 7
Location: Arad
IP:
Offline

mda, cam asa e..
mi-ar place mult un acvariu mare...dar ..ce fac cu asta ce-l am acum..abia ce l-am luat...
pot muta echpamentele pur si simplu de pe unul pe altul? (aerare, recirculare, incalzitor) ? sau tre sa iau altele...?
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Depinde. Atat incalzitorul cat si filtrul sunt facute pentru anumite dimensiuni ale acvariului. In general scrie pe ele pentru acvarii intre ce si ce litraj este recomandat.

Totusi, nu le folosi daca nu ai acvariu (sau daca noul acvariu nu va fi) de dimensiunea potrivita pentru ele. Mai bine le vinzi (chiar si aici pe forum), si cumperi altele care se potrivesc.

Daca nu faci asa tot in aceeasi situatie vei ramane cu pestii. Insa nu te arunca. Citeste bine inainte sa mai faci cumparaturi. Si intreaba abia pe urma (dupa ce ai citit articolele).

Click aici, si citeste cat poti de mult.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com