[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
koala - proiect Nano  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uite un link dat de Dragos, cu ceva vreme in urma: http://www.seachem.com/support/AluminumSolubilityToxicity.pdf
Se refera, cu precadere, la influenta oxidului de aluminiu (adica, tocmai ceea se intampla cu aluminiul = oxidare).

Din engleza mea "de balta", eu inteleg ca aia de-acolo au testat si au concluzionat ca si aluminiul ar fi in regula pentru reefuri.

This paper addresses both the question of aluminum
solubility and aluminum toxicity
. A series of controlled experiments, in both fresh water and salt
water, examines the aluminum solubility of aluminum oxide used for phosphate removal. Results
of the study indicate that aluminum oxide is so insoluble as to render the material completely
safe.
......................

Conclusion


Aluminum oxide is an insoluble form of aluminum. At the pH most hobbyist keep reef
tanks, release of aluminum is not an issue for corals. Aluminum oxide is not easily absorbed into
the cell to cause negative reactions





Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:- ramane de studiat cum 'reaku le lipim noi de placa de titan?
- stau si ma gandesc sa le lipim cu pasta termica... apoi, ii footem de-a lungul conturului o mica siliconeala. Ce ziceti?

Ideea cu pasta termica este excelenta in orice domeniu care are nevoie de transfer termic:
- rezistenta mecanica excelenta (in special cea cu argint);
- rezistenta electrica infinita (teoretic);
- rezistenta termica aproape zero.
Daca ii mai footeti si o mica siliconeala, va fi izolata de apa din acvariu, deci 100% aquarium (reef) safe.

Da' la costuri s-a gandit cineva ?
Pun doua preturi de pasta termica, doar ca referinta. Oricum, restul preturilor pt pasta termica sunt in aceesi gama, indiferent de furnizor.

Arctic Silver Alumina Thermal Adhesive - cca 50 Ron / 5 g

Arctic Silver AS Thermal Adhesive (cu 99,9% argint) - cca 100 Ron / 7 g

Sau are cineva o sursa de pasta termica de calitate la niste preturi mai "omenesti" ?

Festina lente !
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Ricardo,

Eu as elimina complet radiatorul de aluminiu.

In schimb as face altceva.
Placa de titan este destul de mare si poti taia din ea fasii pe care apoi sa le sudezi perpendicular pe placa ce ramane si care sa
joace rolul aripioarelor radiatorului [evident asezate in forma propusa de Lucian - sicane].

Nu pierzi deloc suprafata deoarece ea se va regasi in suprafata placii [ce va ramane] + suprafata aripioarelor, elimini complicatii constructive [gen lipit aluminiu pe titan si izolare
pasta termica] si elimini si un stres cu toxicitatea [sau ne-toxicitate] aluminiului.

Sunt multi producatori de medii anti fosfati pe baza de aluminiu si cu totii spun ca acestea sunt sigure. Dar ma intreb de ce toate racitoarele pentru acvarii marine au serpentina din titan cand, conform trendului urmat de orice producator actual, ar putea sa o inlocuiasca cu o serpentina dintr-un material mult mai ieftin cum ar fi aluminiul?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

D-aia imi plac mie constantenii astia... apropierea de Murfatlar le da, ashea, o intelegere speciala a complicatiilor vietii .
Ideea ta este buna, ramane sa studiez si sa vad cine taie si cine sudeaza titanu' ala...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

De taiat il pot taia mai multe firme, e suficienta o masina de debitare cu jet de apa (posibil sa fie suficienta si o masina cu plasma sau laser sau de ce nu un flex) dar de sudat.....nu cred ca are cineva in Romania posibilitatea sa sudeze titan. Trebuie sa fie sudat intr-o camera unde sa nu fie decit gaze inerte( argon sau heliu) fara urma de oxigen sau CO2...De obicei sudarea titanului se face complet automatizat. Ar merge poate lipite bucatile intre ele cu vreo-un adeziv ceva dar ....


Later edit: Pt a vedea daca aluminiul e toxic sau nu e suficient sa bagi intr-un bazin o bucata babana de aluminiu si un crevete mai amarit

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2013 18:13:16

AdrianS
Junior member

Joined: 22/02/2010 10:37:40
Messages: 69
Location: Gura-Humorului
IP:
Offline

Salut Ricardo,
Ma bag si eu in seama.
Din cate imi aduc eu aminte de la fizica(doar de profa imi aduc aminte) oxidul de aluminiu nu este un bun conductor termic cat si electric.
Inclin sa cred ca aluminiul de indata ce va oxida nu va mai lucra corespunzator.
Din nou inclin sa cred ca asta este si motivul folosirii titanului in racitoarele pt reef.
O seara cat mai buna.
Adi
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hmm, nu stiu ce sa mai zic... luni ma duc la cineva care mi-a promis niste "meditatii" pe tema asta.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

titanul se sudeaza in mediu de argon cu pistoale de sudat speciale (nu trebuie nu stiu ce camere speciale si alte minunatii) - vazut cu ochii mei, numai ca acum 30 de ani. In industria chimica electrodul (era o sarma) era tot din titan. S-ar putea sa se poata suda si cu inox.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Procedeul de sudare de care zici tu se numeste TIG sau WIG (e acelasi lucru numai ca nemtii ii zic tig de la tungsten si restul lumii ii zice wig de la wolfram). Tot ca acum 30 de ani se sudeaza si acum.
M-am interesat putin si intr-adevar ai dreptate, sunt aliaje ale titanului care se sudeaza mai usor dar sunt si aliaje de titan care se sudeaza foarte greu. In camere speciale cum vazusem si stiam eu se sudeaza piesele unde nu trebuie sa apara deloc defecte in material datorita oxigenului. Concluzia e ca trebuie doar sa gasesti un sudor care sa stie sa faca asa ceva. Poate pe la una din fabricile mari...
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Ti-am dat bataie de cap cu sudura asta

Am vorbit cu sudorul ce mi-a facut mie [si altora de pe aici] cadrul standului.
Mi-a zis ca se sudeaza cu acelasi procedeu cu care se sudeaza si aluminiul adica in flux de argon.
Desi are- evident - dotarea tehnica necesara sa o faca mi-a spus ca nu are material de adaos [sarma/electrod de titan] si ca nici nu vrea sa cumpere pentru ca nu i-a mai cerut nimeni asa ceva pana acum si probabil nu-i va cere altcineva.
Tipul sudeaza orice [ca exemplu i-a cusut blocul motor de la motocicleta unuia din cumnatii mei], face lucrari cu grad mare de dificultate si este foarte cautat asa ca inclin sa cred ca nu vorbeste din auzite.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2013 10:30:12

reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Tine-o in stand-by pana luni , poate fac eu rost de cateva baghete de titan pentru sudura TIG . De cat ai tabla , ca sa vedem diametrul la bagheta ?
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din ce zice Lucian, e tabla de 3 mm grosime. Astept raspuns, merci!

- o sa ma apuc sa fac niste schite, sa vedem ce configuratie ar fi mai potrivita... cat tai din patratul de 200x200 mm, cat de mari sa fie bucatile "labirintului".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

koala wrote:Din ce zice Lucian, e tabla de 3 mm grosime. Astept raspuns, merci!


Bagheta am identificat-o , luni o sa vad daca o gasesc pe stoc in Austria . Este f f rara sudura pe titan , plus ca necesita o procedura speciala .
image

Uploaded with ImageShack.us

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2013 11:52:13

[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acest acvariu devine deja un proiect public al forumului... toata lumea se implica si toata lumea vrea sa-l vada functional

Merci, raman dator de mare cinste, tuturor celor care s-au exprimat pana acum pe aici!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

koala wrote:Acest acvariu devine deja un proiect public al forumului... toata lumea se implica si toata lumea vrea sa-l vada functional

Merci, raman dator de mare cinste, tuturor celor care s-au exprimat pana acum pe aici!


Daaaa , se pare ca ne-ai starnit ...
Dessiiii.....eu zic ca puteai gasi solutii mult mai la indemana ... dar, ce face omu` cu mana lui ... tresalta spiritul
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, nu vreau nici de-al 'reaku sa dau banii pe chiller!... nu e vorba "cat costa".
Nu vreau "frigider" la acvariu nici sa ma pici cu ceara! ...

Daca solutia cu peltieru' o sa fie un esec, ma reintorc la varianta clasica cu racire prin evaporare (ventilator)... si gata.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Inca o chestiune.

Inainte de a taia din placa mare ar fi bine sa faci o schita 3d cu dimensiunile exacte pe care sa o arati celor care vor efectua sudura.
S-ar putea ca acel cap de sudura sa impuna niste restrictii de ordin dimensional [adica s-ar putea sa nu poata incape in spatii mici, sa nu poata suda decat sub un anumit unghi etc.].

koala wrote: Acest acvariu devine deja un proiect public al forumului... toata lumea se implica si toata lumea vrea sa-l vada functional

Public tu l-ai facut cand ai deschis acest topic . Iar faptul ca toti vor sa ajute mi se pare absolut firesc. Nefiresc mi se pare doar sa urmaresti o discutie cand poti sa ajuti cumva [chiar si cu o idee]. In fond pentru asa ceva ne-am strans aici si nu doar sa scriem despre acvariile noastre

Recunosc ca in ultimele zile mi-am facut ceva planuri si ca ultima piesa din puzzle este chiar racirea
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

koala wrote:Bah, nu vreau nici de-al 'reaku sa dau banii pe chiller!... nu e vorba "cat costa".
Nu vreau "frigider" la acvariu nici sa ma pici cu ceara! ...

Daca solutia cu peltieru' o sa fie un esec, ma reintorc la varianta clasica cu racire prin evaporare (ventilator)... si gata.


Asa ma enerveezzii... mai ca-mi vine sa-ti cumpar eu si sa ti-l fac cadou
Se preteaza extrem de bine la ce ai tu nevoie , plus ca eu am dubii dpdv al transferului termic si al randamentului la schimbatorul tau ...
http://www.marinedepot.com/chillers_coolworks_iceprobe-ap.html


[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Le stiu... sunt acelasi lucru cu ce vreau eu sa fac... tot pe Peltier!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Daca nu vei gasi pe nimeni sa iti sudeze titanul ma incumet sa incerc eu (de fapt un sudor de al meu). Nu am sudat inca la firma niciodata Ti cu toate ca firma exista din '92 si nici nu cunosc vreo firma romana care sa fi sudat si as vrea sa cind vine vreo-un audit din afara si ma intreaba daca pot suda inconel sau inoxuri feritice ori martensitice sau... sa le zic ....aaa e floare la ureche asta ,nu stiu cum e la voi in austria/germania dar la noi se sudeaza titan si alte avioane
Aparate de sudura TIG care sa mearga pe DC- am destule, unele foarte performante asa ca daca reefer imi da procedura (eventual un wps recomandat de bohler) nu vad de ce nu as putea sa fac lucrul acesta.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com