[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect-nano 4 litri.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
RVP
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/01/2013 15:03:38
Messages: 51
Location: Blaj
IP:
Offline

Salutare!
Am gasit prin casa un vechi acvariu nano de 4 litri,si m-am gandit sa incerc sa fac ceva frumos .
Dimensiuni acvariu:
L-15 cm
l-15 cm
h-20 cm
Ce iluminare sa pun?Eu am de gand sa pun un neon de 4 w,dar astept pareri in legatura de cum il voi suspenda deasupra acvariului sau cum il voi prinde de el.
La un acvariu asa de mic banuiesc ca am nevoie de un filtru cu un debit de maxim 30-40 l/h.Nu cred ca in oetshop-uri voi gasi un asemenea filtru dar cred ca daca ma ajutati un pic am sa fac unul homemade.
Vreau ca acvariul sa fie plantat deci am nevoie de substrat.Credeti ca ar fi ok daca voi folosi deponit de la dennerle?
Astept raspunsuri cat mai rapide .

[Email] [Yahoo!]
akos09
Junior member

Joined: 03/01/2013 16:51:12
Messages: 94
Location: Tg.Mures
IP:
Offline

In legatura cu filtrul eu as opta pentru unul hang-on.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

1. Nu cred ca sunt suficienti 4W - la mine cu 9W peste 8L lucrurile s-au miscat destul de greu...
Problema este ca la extreme (gen sub 20L sau invers, la acvarii foarte mari), regulile de iluminat nu prea se mai aplica - poti sa cresti o planta intr-o eprubeta de 100ml sa zicem, dar nu va creste daca doar aprinzi un bec de lanterna ..

Asa ca daca vrei sa ai ceva plante (ca zici de Deponit), va trebui sa ai minim 10W acolo ... (am 9W peste un java moss - acvariul adanc de 20cm) si creste greu moss-ul ..

2. Deponit e foarte bun, il am in acvariul de 16L si deocamdata nici o problema ..

3. Despre filtru, merge si HOB cum a spus colegul akos09 - dar as opta pentru unul intern mic, gen http://www.reef.ro/web/reef/detalii_produs/_pd_/produse_echipamente_acvaristica/filtre_interne/Resun_Filtru_Mini_RS
L-am folosit intr-un acvariu spital de 5L si era foarte puternic, am reusit sa-i domolesc debitul folosind un furtun de aer infipt pe iesire (care a redus diametrul si a devenit suportabil).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Si ala cu debit reglabil.

Daca vrei un filtru home made iti trebuie o pompa de apa de la un filtru intern,niste furtune si o cutie de plastic etansa.Iti postez mai incolo o schema a ceea ce am avut eu acum vreo 2 luni la acvariul de 14 litri.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Daca e vorba de filtru, as opta si eu tot pentru un hang-on ... Sunt si astea cu debit reglabil.
Avantajul mare e ca nu mai ocupa loc intr-un acvariu si-asa mic, iar in plus, foarte important, are mai mult spatiu pentru material filtrant.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
RVP
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/01/2013 15:03:38
Messages: 51
Location: Blaj
IP:
Offline

Dupa multe cautari,in sfarsit am gasit un filtru cu debit foarte mic.http://www.happypets.ro/hailea-rp-200-p-2753.html
In privinta iluminarii am un neon de 12 w phillips 865.Credeti ca ar fi bun?
P.S: @cosmin in postul tau te-ai referit la un filtru extern,daca da,astept schema deoarece am posibilitatea sa pun mai mult material filtrant.
[Email] [Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Eu as merge pe un hang-on. Spatiu mare pentru material filtrant, poti pune un burete mic pe sorb si nu risti sa traga vietuitoarele, spatiu mare pentru materiale filtrante. Plus ca ai sa capeti spatiu in acvariu, nu te vei preocupa de curenti mari in acvariu, nu o sa ai probleme daca se duc naiba ventuzele (si se duc crede-ma) cand te vei trezi ca in loc de nano acvariu ai o nano masina de spalat.
Daca tot insisti pe intern ...mergi pe Resun, nu Hailea. Nu vei regreta. Am un mini Resun de 3 ani, inca functioneaza. Am doua hailea mititele luate cam in aceiasi perioada...sunt in cutia cu piese de schimb.
Neonul acela nu va fi mai lung decat acvariul ? De ce nu incerci o lampa ?
Parerea mea poate fi subiectiva tu analizeaza ......

This message was edited 1 time. Last update was at 20/01/2013 12:07:24


Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
RVP
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/01/2013 15:03:38
Messages: 51
Location: Blaj
IP:
Offline

Scuze,nu e neon ci e un bec economic de 12 w phillips 865.
[Email] [Yahoo!]
RVP
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/01/2013 15:03:38
Messages: 51
Location: Blaj
IP:
Offline

Aaaa,si totusi as merge pe un filtru extern homemade pentru ca am si o pompa de apa de 350 l/h.
[Email] [Yahoo!]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

O schema facuta de mine:

http://cozman.sunphoto.ro/Restul/85492845

Ca si "canistra" eu am folosit un borcan,tu poti folosi orice altceva recipient care e dintr-un material dur.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Absolut criminal desenul ) nu ma pot opri din ras. Plante bestial desenate, dar carasul e mort in papusoi amaratul )
In rest, a de tinut minte.

Mama prostilor e mereu gravida!
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Arta...ce sa mai ...

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
RVP
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/01/2013 15:03:38
Messages: 51
Location: Blaj
IP:
Offline

Mersi pentru sfaturi.
Filtrul am sa il incep doar de vineri pentru ca urmeaza o saptamana grea la scoala .
[Email] [Yahoo!]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Ai grjia cu ce lipesti!

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
RVP
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/01/2013 15:03:38
Messages: 51
Location: Blaj
IP:
Offline

Tu cu ce ai lipit??
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

RVP wrote:Aaaa,si totusi as merge pe un filtru extern homemade pentru ca am si o pompa de apa de 350 l/h.

Vorbim de un acvariu de 4 litri? Parca asa am retinut. O pompa de 350 de litri in spatiul ala iti va arunca toata apa in tavan, chiar si montata intr-un filtru extern. Iar sa te apuci sa-l gatui...la debitul ala mi se pare cam greu de realizat. Personal as merge pe un hang-on, intrucat, chiar daca are o pompa de 60 litri pe ora sa zicem, modul in care intoarce apa in acvariu te scapa de turbioane si alte nenorociri

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

RVP wrote:Tu cu ce ai lipit??


Era un adeziv ca si cauciucul,dar nu mai stiu cum se chema.

alber wrote:
RVP wrote:Aaaa,si totusi as merge pe un filtru extern homemade pentru ca am si o pompa de apa de 350 l/h.

Vorbim de un acvariu de 4 litri? Parca asa am retinut. O pompa de 350 de litri in spatiul ala iti va arunca toata apa in tavan, chiar si montata intr-un filtru extern. Iar sa te apuci sa-l gatui...la debitul ala mi se pare cam greu de realizat. Personal as merge pe un hang-on, intrucat, chiar daca are o pompa de 60 litri pe ora sa zicem, modul in care intoarce apa in acvariu te scapa de turbioane si alte nenorociri


Depinde.Eu am folosit pompa de la un Resun mini RS de 200l/h si aveam un debit de 40,50l/h.Pana cand s-au colmatat furtunele si aveam un debit pe la 10l/h ,de aceea iti recomand,in caz ca vrei sa continui proiectul,sa folosesti furtune mai mai decat cele de aer .

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
RVP
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/01/2013 15:03:38
Messages: 51
Location: Blaj
IP:
Offline

Da voi continua proiectul,dar ce furtune gasesc in petshop mai groase decat cele de aer,sau din ce alt loc pot cumpara furtune mai groase?
[Email] [Yahoo!]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Asta chiar nu stiu,dar in petshop sigur nu vei gasi.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gasesti la bricostore, praktiker si restu de magazine de bricolaj..Asteptam sa vedem ce iese

This message was edited 1 time. Last update was at 20/01/2013 23:43:04

[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com