[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
substrat manado jbl  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Culmea acvaristicii e ca avusesem citeva fire de Elode(i)a ....... cere nu vroia sa mearga, stagna, mai dadea cite un lastar, iar stagna ....... probabil pentru ca nu aveam substrat nutritiv .
Echinodorus vesuvius e una din plantele pe care nu le am si nici nu le-am avut ....... ai rabdare c-o sa apara pe la cineva, cindva.

Poze: smilie ... Poze cu plante
florentina_ionela
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2012 21:53:39
Messages: 67
Location: Pascani - Iasi
IP:
Offline

fac si eu o intrebare la colegi..daca e ok
datorita faptului ca la replantare imi iesea tot substratul nutritiv deaupra pietrisului am hotarat sa pun
JBL The 7 + 13 Balls-200g si manado

This message was edited 2 times. Last update was at 17/01/2013 15:10:41

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Si care este intrebarea?
[ICQ]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

DA...... deci sa revenim la oile noastre.
daniel 12
Nu ai nevoie de substrat nutritiv. Dezavantajele substratului nutritiv depasesc avantajele.

Aici ai si tu ceva dreptate, dar numa din auzite sau vazute sa zic asa ,de ce spun asta sunt citeva specii de plante care nu tin neaparat sa aiba substrat fertil atit timp cat in
masa apei sunt toate elementele nutritive necesare plantei SI ACESTEA AJUNG si pe la radacini.
Beneficiile unui substrat fertil sunt nete in favoare unui substrat nefertil :
Culoarea plantei este mai pronuntata verde,rosu ,caramiziu etc.
Substratul nefertil se adreseaza in general persoanelor care scot des plantele din substrat fie spre vinzare fie spre donatii .
Daca ai uitat sa fertilizezi o saptamina nu este bai ,la nefertil plantele mai sensibile sau dus dracului dupa 2-3 zile.
Si pot enumera inca multe motive ca experienta am ........la greu.... ani nu gluma .
DAR.. eu nu cred ca poti scoate o barclaya rosie la standarde cu substrat nefertil si mai sunt multe alte plante de acest gen.
SI tu fiind tinar te aprinzi cam repede ,dar e bine sa te aprinzi asa repede la gagigi ,ca acolo trebuie sa bati fierul cit e cald.
Aici..... mai moderat, asa este atitudinea corecta.

This message was edited 4 times. Last update was at 17/01/2013 16:45:54


Ogar batrin dar.... cu miros fin
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Lazar Ginel wrote:Substratul nefertil se adreseaza in general persoanelor care scot des plantele din substrat fie spre vinzare fie spre donatii .


Stai un pic, lumina multa + fertilizare + CO2 + substrat fertil = ???

Eu la 2 saptamani trebuie sa scot plante, tund si replantez. Daca as avea nevoie de substrat fertil as ajunge repede la o concluzie trista. Nu mai zic de faptul ca in conditiile astea substratul fertil o sa tina 6luni - 1an si asta daca plantele isi intind radacinile mult si consuma nutrienti din el. Ca altfel ma pot trezi si cu o fabrica de metan si/sau hidrogen sulfurat produs de bacterii anaerobe.

Substratul nefertil creeaza mai putine probleme. Asta isi doreste un incepator. Dupa aia poate sa treaca la orice nivel doreste, unii nici nu vor mai mult de 3-4 plante si alea cat mai nepretentioase. Sa spui ca substratul fertilizant este necesar sau ca este nevoie de el unui incepator mi se pare iresponsabil. Mai lipsea recomandarea de neoane Giessemann, controller-ului pH si incalzitorului de substrat. Desigur, si astea fiind necesare.

Si ca sa nu se inteleaga gresit, asta e opinia mea. Nu am 20-30 de ani experienta, nu ma cheama Barr, Amano sau Walstad si nu ma contrazic cu nimeni.
alex24
Member

Joined: 28/10/2012 21:39:23
Messages: 262
Location: bucuresti ; unirii
IP:
Offline

am cautat cat am putuit pe net sa vad ce granulatie are manado si nu am gasit nimic
cei care deja il folosesc imi pot spune va rog cat de marunt este?
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

0,5 - 2mm
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Echinodorus vesuvius parca citisem ca are "victor z".
Da-i un pm, sau un telefon ca are numarul postat in anuntul de vanzari cu plante si intreaba-l.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
georeo
Member
[Avatar]

Joined: 25/06/2009 22:56:07
Messages: 222
Location: RM VILCEA
IP:
Offline

Sal,

Te ajut eu cu vesuvius, nu-i gasesc locul in acvariu nici sa ma bati, asa ca sunt bucuros sa ti-l donez ....

nihil sine Deo!
florentina_ionela
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2012 21:53:39
Messages: 67
Location: Pascani - Iasi
IP:
Offline

florentina_ionela wrote:fac si eu o intrebare la colegi.......
datorita faptului ca la replantare imi iesea tot substratul nutritiv deaupra pietrisului am hotarat sa pun
JBL The 7 + 13 Balls-200g si manado

intrebarea era daca o sa se mentina nuntrientii si Fe sub manado?

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2013 01:10:27

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

In zonele unde vei pune bilele, vor fi nutrienti.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

florentina_ionela wrote:intrebarea era daca o sa se mentina nuntrientii si Fe sub manado?

Bilele elibereaza nutrienti pe termen lung, din pacate nu atit de uniform ca Florapol sau Aquabasis.


daniel12 wrote:Substratul nefertil creeaza mai putine probleme. Asta isi doreste un incepator.

De unde stii despre problemele unui substrat fertil sa poti compara? Intr-adevar, un incepator comod si superficial isi doreste cit mai putine probleme, asa-s majoritatea. Dar avem si destule cazuri de altfel de incepatori .


daniel12 wrote:unii nici nu vor mai mult de 3-4 plante si alea cat mai nepretentioase. Sa spui ca substratul fertilizant este necesar sau ca este nevoie de el unui incepator mi se pare iresponsabil. Mai lipsea recomandarea de neoane Giessemann, controller-ului pH si incalzitorului de substrat. Desigur, si astea fiind necesare.

Conform primului post din topic omu' isi doreste Manado in acvariu iar cineva "nu vrea mai mult de 3-4 plante si alea cat mai nepretentioase" nu-si ia Manado. Alegerea acestui substrat indica dorinta acvaristului de a avea un acvariu bine plantat.
Da, un sol fertil este apreciat de plante chiar daca-s in acvariu' unui incepator, plantele au aceleasi necesitati indiferent de calitatea acvaristului.
De ce n-ar folosi un incepator pasionat de plante "neoane Giessemann, controller-ului pH si incalzitorului de substrat"? I-ar face viata putin mai usoara, i-ar creste sansele de reusita.
Mi se pare gresita opinia ca un incepator nu trebuie sa foloseasca lumina de calitate sau aparatura. Daca-i pasionat si isi permite ....... de ce nu? Asta e politica forumului nostru, de a face lucrurile corect de la inceput (in masura posibilitatilor financiare, aspect deloc de neglijat la noi). Sintem o "secta" care nu forteaza pe nimeni sa i se alature. Cine vrea sa fie cu noi e binevenit, cine nu vrea e bineplecat .

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2013 13:53:09


Poze: smilie ... Poze cu plante
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

E bine, maestre, tu ai un drept sa-ti dai cu presupusul despre ce vrea un incepator si eu nu. Ca vad ca presupui multe lucruri dar nu vrei sa presupui ca a intrebat de Manado ca este pe toate gardurile, chiar si in cel mai obscur pet-shop.

Ai nuantat dupa cum iti convine tie argumentul, nimic nou in asta. Probabil ca o sa negi sau o sa faci urat, nici asta nu mi-ar fi nou

Ai dat-o de gard cu politicile, vad ca-ti place sa evidentiezi ca aici nu se discuta despre acvaristica. Se discuta despre ce este permis in acvaristica dupa caz. Un fel de "spargeti geamul in caz de urgenta".
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu zic sa ne intoarcem la pamantul din musuroiul de cartita

Ce giesemann, ce substrat fertil. Huooo !! Nisip, pamant negru de padure si filtru cu burete, asta-i viitorul !

Evoluam


P.S.: (ma bucur asa tare ca mi-ai zis care-i semnu' faraoane. Sau sa zic, "incuiatu" ?)

P.S.2: Mogulii si marile companii vor sa ne inghita cu prostiile lor ! Dac-ar sti ei cu ce se mananca acvaristica ...

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2013 14:41:22


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Eu zic ca-s mai multe drumuri catre aceeasi destinatie, unii vor sa accepte asta sau nu.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote: (ma bucur asa tare ca mi-ai zis care-i semnu' faraoane. Sau sa zic, "incuiatu" ?)

Mai e unu' printre noi (stim noi cine ) care s-a ales in mod identic cu ranku' de Guru ....... poate mi-l schimb si eu p-al meu in Incuiatu'

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:
Mai e unu' printre noi (stim noi cine ) care s-a ales in mod identic cu ranku' de Guru .......


Da da, cine a avut curiozitatea sa caute in analele forumului a mai aflat cate una alta Oricum, se stie ca "acel cineva" e platit de Dupla ca sa-i promoveze, si chiar si de Dennerle

Tu esti platit de JBL Nu degeaba, acvariul ala de prin revista strainezica

Porcu wrote:
poate mi-l schimb si eu p-al meu in Incuiatu'


Sa stii ca m-am gandit la asta

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Cand am decis sa-mi fac acvariu, ca asa e fensi trendi acum, am vrut sa folosesc Dupla Ground. Nici importatorul direct nu stia sa-mi spuna cand mai aduce. Asa ca am decis sa folosesc JBL Manado. Nici el nu a vrut sa fie de gasit in zona mea. Asta ca sa clarificam existenta stocurilor din pet-shop.
Am folosit in schimb Aquabasis, de care am fost dezamagit initial, nu inflorea tufa de tomate - hygrophila difformis. Eu cel putin, ma declar multumit de substratul asta ca element de fertilizare. Nu fertilizez in coloana de apa.

Acum legat de 'Guru', daca imi amintesc bine a cerut sa-i fie modificat rankul in 'Boschetar'.
Numai bine.

Mama prostilor e mereu gravida!
alex24
Member

Joined: 28/10/2012 21:39:23
Messages: 262
Location: bucuresti ; unirii
IP:
Offline

am cumparat in cele din urma manado si voi merge doar pe manado cu fertilizare in coloana de apa multumesc pentru sfaturi
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com