[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aprindere electronica Neoane  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Pana la urma ideea e ca ce e pe incandescenta (1) generaza multa caldura => scoti caloriferele din casa ca nu mai ai nevoie si (2) randamentul becurilor pe incandescenta obijnuite este mic => necesar un numar mare de unitati + platit facturi mari la curent.
Cred ca asta rezuma polemica in legatura cu incandescant vs. fluorescent?!

Un balast electronic este de preferat unuia electromagnetic lund in considerare (1) calitatea balastului electronic si provenienta verificate (2) balastul electromagmetic (clasic) este de preferat unuia electronic de proasta calitate (din mai multe considerente discutate in posturile anterioare si pe vechiul forum)
Si am rezumat si cealalata polemica, nu?!

Acum ar fi interesate solutiile de care se poate dispune...

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

sa intram in tehnica un neon sa se poata aprinde trebuie initial o tensiune mai mare se aprinde si dupa aceea tensiunea revine la normal o tensiune mai mare aprinde filamentele neonului mai tare mentinad aceasta tensiune in neon viata i se scurteaza pentru ca nimeni in lume nu a reusit sa faca doua filamente la acelasi neon de acelasi amperaj droserele clasice dau aceasi tensiune in filamente si astfel se duce repede neonul si la fel si gazul din el si la fel si fluxul luminos si la fel tot ce vreti un DROSER DE CALITATE ELECTRONIC am subliniat de calitate i-si modifica tensiunea dupa fiecare filament in parte deci ???? de aceea neoanele cu drosere clasice par mai luminoase ochiul uman in perceptia spectrului este cel mai slab poate consultam o albina sa ne intrebam de ce in occident nu se mai folosesc drosere clasice ci numai electronice nu au bani de cercetare ???? nu

Ogar batrin dar.... cu miros fin
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

vad c se tot da tircoale ideii, dar nu se pune punctul pe i si virgula la ţ

un neon ca sa se aprinda si sa lumineze bine, ii trebuie aplicata la borne o tensiune (inalta) de frecventa ridicata ..

in copilarie tin minte ca-mi facusem o "bobina de inductie " cu care scoteam aproximativ 17.000 V si aprindea destul de bine un tub de 20W
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

punctul pe i este pus si eu spun la toata lumea sa foloseasca drosere de calitate electronice ca incercam sa evoluam sunt zeci de site uri care spun avantajele droserelor electronice m-ai ales la noua generatie de neoane vorba cuiva SAPATI un neon nu se aprinde daca nu are tensiunea de start adecvata ce se intampla dupa aceea este marea problema de ce site urile de afara spun daca folosim un droser clasic neoanele trebuie schimbate la maxim 6 luni si daca folosim drosere electronice sa le schimbam la un an va-ti uitat la capetele unui neon care functioneaza de 8 - 9luni cu un droser clasic si la unul care functioneaza cu un droser electronic ce se vede ??? cu virgula la t mai vedem

Ogar batrin dar.... cu miros fin
zmeus
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 13:13:54
Messages: 45
Location: Bucuresti-DR.Taberei
IP:
Offline

razvan wrote:

... dar spoturile le-ai luat in consideratie ?
daca n-ar face atita caldura, poti fi sigur ca topicul asta n-ar exista !!!!!!!!
din pdv spectru si luminozitate, cred ca sunt pe primul loc, si daca se poate chiar in frunte


postez cam tarziu asta este

in privinta spoturilor pot spune ca mai mult de 3200grade kelvin nu au
iar lumina dintr-o zi insorita depaseste cu mult 6500K.deci????????
aim icon
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

zmeus wrote:in privinta spoturilor pot spune ca mai mult de 3200grade kelvin nu au
iar lumina dintr-o zi insorita depaseste cu mult 6500K.deci????????
Treaba sta cam asa: Plantele mele se simt foarte bine la tuburile 830 si/sau 827. Adica la 3000 K si/sau 2700 K. Din experienta spun ca la tuburile Daylight cu 6500 K plantele nu prea merg.
Daca argumentele astea nu-s suficiente uite altu': tuburile facute de Hagen special pentru plante, FloraGlo, sint la 2800 K.

Poze: smilie ... Poze cu plante
zmeus
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 13:13:54
Messages: 45
Location: Bucuresti-DR.Taberei
IP:
Offline

cand experienta spune asa nu mai am ce zice.
este
aim icon
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

zmeus wrote:cand experienta spune asa nu mai am ce zice.
este
A nu se intelege gresit.
Plantele merg foarte bine la tuburi 830. Ca sa fim corecti trebuie sa recunoastem ca nu doar tuburile 830 sint bune. De exemplu, plantele merg bine si la Osram Fluora care nu e la 3000 K. Mai sint tuburi bune pentru plante facute de firme serioase. Articolu' lu' Leo explica ce si cum.

Gata cu off-topicu' . Despre altceva era vorba.

Poze: smilie ... Poze cu plante
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

o sa fac o paralela...
pentru a se aprinde, unui bec ii trebuie curent electric de un anumit VOLTAJ si un anumit AMPERAJ....
pentru a-i merge bine, unei plante ii trebuie o anumuta TEMPERATURA DE CULOARE ( grd K) si un anumit FLUX LUMINOS ( lux, mcd)
astfel, degeaba are un neon j' de mii de lux, daca temperatura de culoare este de 6000K, sau degeaba are 2800K daca are 12 lux ;)
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com