[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal Discus 240 litri  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

Adica astia: cu mov -> Pigeon Blood.
cu roz -> Turquoise Brilliant Blue Blaze
cu verde -> Blue Cobalt
[Email] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

In ultima poza vad asa:
- pestele incercuit cu rosu pare in regula, nu se vede nici un semn de boala.
- pestele incercuit cu verde e varza, ma mir ca mai maninca, nu cred ca mai scapa.
- pestii incercuiti cu mov si roz par slabiti, daca nimeresti tratamentu' scapa. Incearca sa le mai faci poze, din diferite pozitii. As vrea sa vad niste poze clare, din fata.

Discusii invadati de flagelate stau ascunsi si refuza hrana. Daca maninca si slabesc probabil au viermi. Din ce stiu eu viermii nu se trateaza cu Metronidazol.
Tratamentu' impotriva viermilor cu Levamisol se face asa:
1. faci un schimb de apa sanatos.
2. pui in acvariu 2 mg/litru.
3. dupa 24 ore faci un schimb masiv de apa (peste 50%). Ar fi bine sa ai la dispozitie apa statuta cu acelasi pH si temperatura sa nu sochezi pestii. Ideal ar fi sa mai faci un schimb de apa la citeva ore dupa primu' schimb. Ideea e sa elimini din apa medicamentu' pentru a nu se obisnui parazitii cu el.
4. dupa exact doua saptamini mai pui in acvariu 2 mg/litru de Levamisol. Dupa 24 ore dai iar cu schimbu' de apa. Intervalu' de 2 saptamini intre tratamente e generat de ciclu' de viata al viermilor. Ouale rezista la tratament.


Am avut de citeva ori succes la tratamentu' cu Levamisol. Un tratament exact, stiintific, garantat nu poate fi dat pe net de catre niste amatori vazind niste poze. Pentru ca amatori sintem toti in ceea ce priveste bolile. Cred ca singuru' profesionist dintre noi e Calin Gherman. Da' nici el n-o sa-ti poata spune dupa poze exact ce problema au pestii. Fara analize nu se poate.
Orice sfat ti-am da noi, indiferent cita experienta in cresterea discusilor am avea, este doar orientativ. Singura certitudine e ca exista o problema cu unii din pestii tai.
Un plic de Levamisol costa vreo 5-6 lei, are 20 grame pudra cu concentratia de 20%, poti trata 2.000 litri apa. Eu cred ca merita sa incerci, nu are efecte secundare naspa.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Ok Porcu' o sa fac acest tratament.
Intre timp am intrat pe un alt forum adresat doar discusilor, nu dau nume nu vreau sa fac reclama, acolo baiatii s-au uitat bine si
parerea lor a fost adresata cam tot catre cei 3 si la fel au sus ca cei 2 pe care i-ai mentionat si tu au sanse sa revina pe linia de plutire
in schimb acel blue cobalt este cam compromis.
O sa merg la farmacia veterinara sa cumpar Levamisol si sa aplic acest tratament.
O sa mai adaug poze in special cu cei 3 pentru a urmari mai bn evolutia si vedem ce se mai intampla.
Poate reusesc sa fac si un video ca acolo se va vedea si mai bine.

Mersi de ajutor tuturor.

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Un sfat inainte sa nu zici ca sunt rautacios , nu vinde discusii inainte sa ii tratezi . Am vazut discusii tai si pe celelalte forumuri , iar daca baietii ceilalti ti-au zis ca isi vor reveni asta probabil ca asa este , dar tine foarte mult de timpul pe care poti tu sa il petreci langa acvariu cu tratamentul , de cat de informat esti si nu in ultimul rand cat esti dispus sa cheltuii cu ei , nu de alta dar un tratament la un acvariu mare se poate ridica la o suma maricica iar cei care sunt mai afectati nu prea merita efortul.
Cum am mai zis si in alte postari , eu doar ti-am atras atentia asupra faptului ca au probleme , dar ca nu imi dau cu parerea ce anume ar putea avea , pentru ca tu nu ne-ai dat mai multe detalii legat de starea lor , iar atunci cand am vazut ca Porcul a intervenit el , l-am lasat pe el sa te indrume caci e mai experimentat ca mine.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/01/2013 20:35:48


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote:atunci cand am vazut ca Porcul a intervenit el , l-am lasat pe el sa te indrume caci e mai experimentat ca mine.

Chiar daca am experienta in cresterea discusilor nu inseamna ca in ceea ce priveste bolile, diagnosticarea corecta si tratamentu' am dreptate. Pot spune doar ca am niste sanse oarecare de a avea dreptate. Sint ca o baba de la tara care face pe medicul. Nu e vorba de modestie, e vorba de cunoasterea propriilor limite, a lungului nasului.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Ca sa poti da un verdict , trebuie sa tai acel discus si sa il pui sub microscop , restul sunt doar presupuneri.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Da in principiu informatiile de la baiatii de pe acel forum au fost de bine ceea ce ma indeamna sa cred
ca se pot aduce cat de cat pe linia de plutire. Si mi s-a spus sa nu incerc nici un tratament atata timp cat nu
au viermi sau alte boli. Oricum o sa incerc sa vad ce fac mai departe daca e sa ma
axez pe cresterea discusilor sau sa merg mai bine pe un plantat. Asta e clar ca de aici vin toate problemele
mele... e o tema care trebuie gandita bine si repede pentru ca numa risc sa le fac rau pestilor. Si ce e drept
nu am timp sa vad de ei asa des am multe pe cap anul acesta.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/01/2013 21:49:43


<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Vezi ca dansul nu mai are nicio sansa >
image

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Dap dansul stiu ca este compromis.
Acum am crescut temperatura la apa si efectuez schimburi zilnice si sper
sa se vada un plus la comportament.

Ill keep u posted !

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Ca un sfat babesc primit de la un prieten , uitate in ochii discusului si el iti v-a spune daca e bine sau nu , de obicei discusii care au ochii intunecati sunt cu probleme , cei cu ochi limpezi sunt sanatosi , sau chiar daca au probleme se descursa singuri.
De curiozitate ce le dai de papa ?

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Granulat si cubulete de mixtura congelate.
La faza cu ochii ai dreptate am observat si eu asta dar nu credeam ca este 100%

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Ok toate bune si frumoase am ascultat sfaturi am aplicat si mam hotarat sa refac tot setupul acvariului asa ca m-am apucat sa asez totul.
Am luat toate plantele la mana si am tot miscat de ele pana am ajuns la acest stadiu.
image
image

Am aplicat tratament pestilor intr-un acvariu separat pana cel mare era in pregatiri. Am crscut temperatura la 31 grade si parca le-a mai dat viata
pestilor ramasi (2 dintre ei si-au gasit un nou stapan si acel blue cobalt este in carantina). Dupa ce i-am pus in acvariul mare hopa ce sa vad ca
s-a format o preche care tocmai a depus pe filtrul intren o groaza de icre
image
image

Asa ca numa ce am adunat acvariul de rezerva ca acum trebuie sa il pun la loc
Ce vreau sa va intreb este cum sa fac ? Iau tot filtrul si il pun in celalalt acvariu impreuna cu cei 2 sau ii las aici ?
Daca tot au depus as vrea sa incerc sa ii reproduc, poate poate iasa ceva ! Asa ca va rog dati-va cu parerea

O zi buna tuturor.

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Imi place mai mult aranjamentu' asta .
Ai putea sa-i scoti cu tot cu filtru' da'-s minime sansele sa nu-si manince icrele. Minime-s si daca-i lasi acolo. Presupunind ca vor ajunge puii pe parinti cred c-o sa-i manince ceilalti pesti. In oricare din cazuri filtru trebuie oprit pentru ca-i va trage.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Hmmm pai atunci o sa incerc sa ii mut si le pun un disc cont in celalat acvariu ca presupun ca ei vor mai depune acum sau ma insel ?

Sau mai bn ii las aici poate poate iasa ceva si dupa sa le pregatesc o mutare oricum acvariul celalalt e pregatit

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2013 11:55:51


<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Eu zic sa-i lasi asa, sa invete sa pazeasca icrele. Lasa o veioza slaba in camera noaptea sa nu fie intuneric complet. O sa-i poti scoate altadata.
Atentie la pereche, din astia doi ai tai cred c-o sa obtii niste corcituri tare pistruiate ....... ar fi bine sa nimeresti o pereche cu ambii pesti portocalii.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Da ce e drept cred ca iasa ceva socant din ei daca ar fi sa iasa oricum poate este ceva mijto
Eu ce sa le fac daca ei s-au vazut s-au iubit s-au cuplat lasa macar nu sunt rasisti se iubesc indiferent de culoare

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Creative wrote:cred ca iasa ceva socant din ei

N-as putea sa spun exact cum o sa fie da banuiesc niste Pigeoni foarte piparati ....... poate o sa avem ocazia sa-i vedem.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Sper sa am noroc !

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Eu zic ca totul est OK, dar ca ar trebui sa deschizi o rubrica cu acvariul tau la o alta sectiune care s-ar potrivi mai bine ... decit rubrica
Despre noi
ce zici?

This message was edited 2 times. Last update was at 06/02/2013 20:59:04


Ogar batrin dar.... cu miros fin
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Pai in cazul acesta as dori sa imi mute un moderator sau administrator postul unde considera ca isi are locul

Mersi mult.

PS: am pus o lanterna sa bata pe acel fitru toata noaptea sa speram ca pana dimineata mai sunt acolo icrele

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com