[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cate neoane?...  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
BARBOR
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2002 19:40:08
Messages: 114
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

As vrea sa-mi fac si yo un "olandez" cu dimensiunile 70/40/40.Sunt indeajuns trei neoane de 18w?
Multumesc!
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Daca pui doar 3 o sa ai in jur de 0,5 w pe litru iar asta e minim pentru orice bazin plantat , daca vrei sa faci un acvariu super in care sa tii si plante rosii ar trebui 5 sau 6 neoane.Ce neoane vrei sa pui?Pe forum toti recomanda philips tld 830.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
BARBOR
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2002 19:40:08
Messages: 114
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

Oare o sa mearga bine doar cu 4? Trei tld 830 si unul 840?
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

BARBOR wrote:Oare o sa mearga bine doar cu 4?

Daca le pui si reflectoare in spate... o sa mearga bine.
Daca nu... sunt prea putine. Iti trebuie 6.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
BARBOR
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2002 19:40:08
Messages: 114
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

O sa pun si reflectoare
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Avand in vedere inaltimea mica este
La inceput (1-1.5 luni) mai usor cu lumina...
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

pune tld 830 sau mai bine fa o combinatie cu acestea in care sa predomine 830 la acvariul olandez acvariul cu pretentii trebuie sa ai 1 -1.2 wati pe litru din cauza densitatii de plante sunt site uri care recomanda 3.5 -4 wati pe galon usa (galon usa 3.78 litri ) la cat mai multe olandeze in romania ca Romania din punct de vedere acvaristic nu este unde ar trebui este si vina noastra a celor cu aceasta pasiune acvaristica spune multe despre o tara vezi Germania, Japonia ,U S A si altele ne mai scriem pe mail

Ogar batrin dar.... cu miros fin
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

incepe cu 2 neoane, dupa care incepi sa cresti pe parcurs intensitatea luminii eventual pana la 4 (cu reflectorizant ) sau chiar 5

dar i`o zic ca 4 ar fi suficiente (mai ales ca nu e asa de inalt)

daca ai pra multa lumina vei avea neplacuta surpriza sa-ti invadeze acvariul ALGELE smilie si va fii tare neplacut

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

mai nus...nu zic ca nu e bine...sigur e...da eu unu am un bazin exact cu dimensiunile astea si am numai doua touburi cam de vreo 2 luni...si sa vedeti de atunci ce balarii s-au facut in bazit...si nici macar nu sunt tld-uri mandoua...unul e tld 830 celalat e un philips daylight normal...plante: echinodorus barthii (ce frunze rosii i-au dat acuma ) java moss, echinodorus ozelot imens, criptocorine wendetii (nus exact cum se scrie) vreo 6-7 tufe, si o tufa de...ceva cu diformis, am uitat exact. Nici una din specii nu-mi face probleme...cresc in draci. Pacat ca n-am poze ca sa fac dovada...deci, in lipsa de resurse merge si cu mai putin, numai sa compensezi cu un substrat de calitate si ceva fertilizanti buni.(neaparat CO2)
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

MihaiCalin wrote:am un bazin exact cu dimensiunile astea si am numai doua touburi
36 W la 112 litri => 0,32 W/litru
.......
MihaiCalin wrote:echinodorus barthii, java moss, echinodorus ozelot imens, criptocorine wendetii, diformis
Toate astea sint plante cu necesitati reduse de lumina.
.......
MihaiCalin wrote:Pacat ca n-am poze ca sa fac dovada...
Te credem.

MihaiCalin wrote:in lipsa de resurse merge si cu mai putin
Nu merge daca vrei plante "ciudate" :nutz: . Eusteralis stellata, Rotala macrandra , Glossostigma ....... sint o groaza ....... incearca una din astea si cind o sa vezi cum se lungeste dupa lumina (asta in cazul fericit) probabil ca o sa-ti schimbi parerea.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com