[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Discus cu "coada" fisurata  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
addiy
Junior member

Joined: 24/11/2005 23:28:44
Messages: 76
Location: Tarragona
IP:
Offline

De aprox o luna am observat ca inotatoarea codala era putin "fisurata". Nu a reprezentat ninteres pt ca am mai vazut si le cailalti discusi dar in 1-2 zile se vindeca. problema este ca in cazul de fata a persistat iar in momentul de fata a avansat destu de rau. inca o partircularitate pe care am observat-o este ca inotatoarea codala este mai pigmentata. are cineva ideea care ar fi cauza? In general manaca bine. Este o pereche tanara, la a 2-a depunere ( intr-un interval de 2 sapt). Mancarea e diversificata. Am sa scriu cat de repede si despre paramentri apei.
[Thumb - femela.jpg]

[Thumb - pereche discusi.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2011 13:14:35

[Email]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Pot fi multiple cauze. Bacterii , diversi paraziti de piele, calitate slaba a apei sau ph-ul mic. La unii discusi apare aceasta problema cind ph-ul scade sub 4,5 sau cind calitatea apei este proasta (NO2 prezent in apa sau NO3 peste 50 mg/l) .Ma indoiesc ca timp de o luna ai fi putut sa mentii ph-ul la 4-4,5 asa ca aceasta varianta nu este prea probabila.
Eu in locul tau as face urmatoarele chestii :
1. As face apa din bazin boboc ,adica no3 sub 10-15 mg/litru ,no2=0,amoniac=0,ph- intre 5,5 si 7 ,kg 2-5 si eventual as filtra prin carbune activ pt a fi sigur ca nu sunt ceva chimicale in apa care sa ii irite pielea unui discus mai sensibil.
2. Daca nu merge asta as incerca cu Albastru de metil si cu sare.
3.Daca nu merg primele variante poti incerca cu un medicament pentru parazitii de piele ....formol sau ceva pe baza de praziquantel (girodol, dactymoor,etc.) .Daca vrei sa folosesti formol uita-te atent ca pestele sa nu prezinte rani/zgirieturi deoarece formolul intrat in singe il omoara.Orice ai folosi in acest caz ai grija mare la aerare.
4.Daca nici cu astea nu merge poti incerca un medicament cu spectru larg, ceva de genul furanol2 sau omnipur

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2011 18:47:19

addiy
Junior member

Joined: 24/11/2005 23:28:44
Messages: 76
Location: Tarragona
IP:
Offline

Multumesc dragos.

pH-ul sigur nu ar fi implicat. La mine este mentinut intre 6,8 - 7. Desi cred ca am sa incerc sa-l scad pana la 6 cu ajutorul CO2.
Parametri apei ii insir in continuare:
GH - 10ºd
KH - 5ºd
NO3 - sub 25mg/l
NO2 - 0 - 0,05 mg/l
Cl2 - 0
pH - 6,8

Acvariu are 200l si este impartit in doua. O parte pt perechea de discusi iar cealalta pt neoni si restul discusilor. Am plante dar sunt in niste recipiente pt a evita cumul de hrana sau invazie de "nepoftiti".
Sa incerc varianta cu albastru de metilen? Ma preocupa avand in vedere ca este vorba de o pereche. despart perechea pt tratament?

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2011 21:51:35

[Email]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Schimburile de apa cum le faci?
addiy
Junior member

Joined: 24/11/2005 23:28:44
Messages: 76
Location: Tarragona
IP:
Offline

dragos wrote:Schimburile de apa cum le faci?


Saptamanal aprox 20%. Uneori chiar mai frecvent.
[Email]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Inainte de toate schimba-le mai multa apa si este posibil sa isi revina singura.Este ok 20-30% pe saptamina la un plantat echilibrat cu 1 discus la 40-50 litri de apa dar este prea putin pentru un steril.
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ph- ul tau este prea mare nu prea mic.
Incearca un PH de 5,5-6 si ai sa vezi ca va fi mai bine.
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu un KH de 5 nu poate sa scada pH-ul sub 6, ca sa il scada trebuie sa foloseasca apa de osmoza
sau turba pentru a scade KH mai intai. Daca tot ii dai sfaturi @rick macar spune-i ce si cum omului.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, ai dreptate, am omis KH.
Macar turba sa foloseasca in filtru, pana la reglarea acestuia. Asta daca nu poate folosi apa de osmoza, ceea ce este de preferat.
Oricum PH trebuie sa scada pentru ca eu cred ca asta este cauza aripioarelor franjurate: o duritate prea mica si un PH prea mare.
[WWW]
addiy
Junior member

Joined: 24/11/2005 23:28:44
Messages: 76
Location: Tarragona
IP:
Offline

rick wrote:Da, ai dreptate, am omis KH.
Macar turba sa foloseasca in filtru, pana la reglarea acestuia. Asta daca nu poate folosi apa de osmoza, ceea ce este de preferat.
Oricum PH trebuie sa scada pentru ca eu cred ca asta este cauza aripioarelor franjurate: o duritate prea mica si un PH prea mare.


Nu e problema. Pot folosi apa de osmoza. am fitru de osmoza instalat. dar daca folosesc doar apa de osmoza nu e nevoie sa mai adaug ceva saruri? Pana in prezent am folosit 1/2 apa de osmoza + 1/2 apa de la robinet declorficata. se pare ca nu e prea buna combinatia. Obtin pH-ul 5,5 doar cu infuzie de CO2? Nu exista nici un risc ?
[Email]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Ph-ul si kh-ul sunt ok asa. Combinatia de apa de osmoza si de retea e buna deasemenea .Ai putea eventual sa pui mai mult apa de osmoza si mai putina de la retea dar nu este necesar .Doar schimba mai multa apa(20-30% pe zi sau macar la 2 zile) si in 2 saptamini ar trebui sa fie ca noua, eventual daca poti pune in apa de schimb de la retea si un conditioner (biotopol,aquasafe,aqutan,....) pentru a fi sigur ca nu sunt anumite chimicale din apa cele care ii irita pielea si aripioarele. Daca nu ii trece asa va fi va trebui sa treci la medicamente, dar eu cred ca nu va fi nevoie. Discusii sunt niste pesti care suporta mai multe decit majoritatea celorlalte specii de pesti dar sunt si anumite greseli pe care daca le facem nu le tolereaza. Schimburile de apa prea mici si prea rare sau lipsa totala a acestora de cele mai multe ori ii va afecta mai devreme sau mai tirziu.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/12/2011 22:51:03

addiy
Junior member

Joined: 24/11/2005 23:28:44
Messages: 76
Location: Tarragona
IP:
Offline

Lucrurile s-au complicat. Se pare ca asa este, o infectie bacteriana. Inotatoare codala s-a inrautatit desi incepusem tratamentul cu baktopur. ieri chiar i-am facut si o "baie" de 30 min cu Furanol. Astazi urmeaza 2ª doza de baktopur si intentionez sa-i mai aplic o "baie" cu Furanol. E ok? Sa speram ca o voi recupera. Mai am si alti discusi in acvariu care sunt ok. Asa cum mentionam mai sus este femela care facea perechea. Masculul este f bine. Ar putea afecta perechea in vre-un fel? Si totusi ma intreb care ar fi cauza? exact dupa a doua depunere s-a inrautatit. Ar avea vreo legatura?
[Email]
mariusvlad
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2010 15:32:55
Messages: 36
Location: Sibiu
IP:
Offline

Aplicarea alternativa a 2 antibiotice nu poate fi ok. Daca ai apucat sa tratezi si cu Furanol, continua doar cu el.
Epuizarea din timpul depunerii a dus totodata si la slabirea sistemului imunitar pe de o parte, pe de alta parte un discus bolnav se poate tine tare pana depune, probabil hormonii, adrenalina sau cine stie ce altceva il tine sus pana isi face datoria dupa care pica.
Orice zgarietura poate duce la asemenea situatii daca se infecteaza. Pe inotatoare, aceasta infectie bacteriana este usor de confundat cu alte probleme care trec de la sine.
Daca ar putea afecta perechea? O infectie bacteriana aflata in stare latenta se trateaza usor (asta a fost pana sa depuna), dar dupa ce infectia isi face vizibil facuta prezenta inrautatind starea discusului, evolutia ei poate fi fulminanta omorand femela in cateva zile, deci da, v-a afecta perechea distrugand-o.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Daca este infectie bacteriana solutia corecta este intradevar tratarea cu antibiotice .Asa cum ti-a spus si marius nu trebuie sa amesteci antibioticele dupa ureche .Deasemenea scoaterea pestelui din apa cu bactopur (sau orice alt antibiotic) chiar si pt jumatate de ora cit dureaza baia de scurta durata cu furanol poate sa ajute bacteria sa devina mai rezistenta la medicament.Inca o problema la bacterii este ca nu stii sigur la ce antibiotic sunt sensibile si de multe ori este posibil sa nu nimeresti de la inceput antibioticul cel mai eficient.Furanolul 2 fiind un medicament mai nou sunt mai putine sanse ca bacteria respectiva sa aiba rezistenta crescuta la el decit la bactopur . Uneori cind nu functioneaza antibioticele si cind iti pierzi speranta ca vei reusi sa vindeci pestele are rezultat bun banala sare si apa curata...

This message was edited 1 time. Last update was at 06/12/2011 23:39:32

addiy
Junior member

Joined: 24/11/2005 23:28:44
Messages: 76
Location: Tarragona
IP:
Offline

mariusvlad wrote:Aplicarea alternativa a 2 antibiotice nu poate fi ok. Daca ai apucat sa tratezi si cu Furanol, continua doar cu el..


Multumesc Mariusvlad, am urmat sfatul si am continuat doar cu Furanol. Este mai eficient deca backtopur( cel putin in cazul meu).

mariusvlad wrote:O infectie bacteriana aflata in stare latenta se trateaza usor (asta a fost pana sa depuna), dar dupa ce infectia isi face vizibil facuta prezenta inrautatind starea discusului, evolutia ei poate fi fulminanta omorand femela in cateva zile, deci da, v-a afecta perechea distrugand-o.

E logic ce spui, cand apar sintome cu o evolutie fulminanta ne asteptat la ce e mai rau. dar chiar in momentul in care mi-ai scris ca e o infectie bacteriana am si inceput tratamentul. Vreau sa nu cred totusi in distrugerea perechi. Am inceput chiar hranirea prin sonda pentru intarirea imunitatii.

dragos wrote:.Asa cum ti-a spus si marius nu trebuie sa amesteci antibioticele dupa ureche .Deasemenea scoaterea pestelui din apa cu bactopur (sau orice alt antibiotic) chiar si pt jumatate de ora cit dureaza baia de scurta durata cu furanol poate sa ajute bacteria sa devina mai rezistenta la medicament

Nici vorba de actiona dupa ureche. La mine se pare ca backtopur-ul nu a avut efect in cele aprox 24-36h. atunci am inceput tratamenul cu Furanol. L-am tinut 48h in acvariul de carantina doar cu furanol. iar acum l-am mutat in acvariul perechii si continui tratamentul cu "bai" de 30 min cu furanol.

Furanol2 inca nu l-am gasit de cumparat aici in zona. Asa este, fiind mai nou probabilitatea unui bun resultat este f mare. spre sa-l gasesc curand.

Cel putin in momentul de fata se observa o stagnare a infectie, ceea ce imi da sperante.

"baile" cu Furanol cu ce frecventa se pot aplica? Am putea apela la principiul de actiune ale antibioticelor in general? La fiecare 8-12 h?

Intersanta perioada de latenta cu o durata asa lunga. primul semn care mi-a dat putin de gandit a fost inchiderea la culoare a inotatoarei codale si lipsa transparentei acesteia. Initial am asociat-o cu "depunerea", vazand o accentuare a culorilor in perioada respectiva. e o asociere generala? sau lipsita de semnificatie?

Va multumesc pt sfaturi.
[Email]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com