[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Larve de libelule rosii  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
obi1
Member

Joined: 11/09/2004 13:18:13
Messages: 149
Location: Luxembourg
IP:
Offline

Am cumparat ieri libelule rosii vii si nu stiu cum sa le mentin in viata.Ele sunt cu nisip foarte fin intr-o cutie.Stie careva ce mananca?
[Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

himz.. incearca sa iei cam cat dai la pesti in 1 saptamana max.

eu le-am tinut in ziar.. puse intr-un lighean de plastic
le amesteci usor in fiecare si .. si le uzi usor.

au un miros cam greu.. asa ca tine-le intr-un loc mai putin umblat, si la o temperatura mai scazuta.

cel putin asa mi s-a zis.
din pacate eu am renuntat la ele. oscarii mei nu manaca asa ceva.
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Daca le iei pentru pesti, nu e nevoie sa le hranesti. E suficient sa le pui la frigider, ca sa intre in hibernare. N-au nevoie de mancare si traiesc mai mult.
Despre cum le pastrez eu, am scris ceva pe vechiul forum:

Dalles wrote:...le tin intr-o cutie de plastic transparent, dreptunghiulara si cu capac, in care a fost candva pasta de peste. In capac am practicat gauri dese si subtiri, cu o sula de cizmarie (pont: capacul l-am pus pe un fund de lemn, ca sa nu fac gaurile prea largi).
In cutie pun un servetel de masa mai gros, impaturit si umezit. Alb, fara culori. Pun chironomidele pe servetel, pun capacul la cutie si cutia o asez in frigider jos, deasupra compartimentului pentru legume.
Prin metoda asta chironomidele imi rezista mai bine de trei saptamani, dar cu o conditie: servetelul pe care stau trebuie sa fie umezit in permanenta. Si vreau sa spun doar umezit, nu sa curga apa din el.

Cand pregatesc o portie, iau cat imi trebuie cu o penseta si spal chironomidele intr-o plasa fina la jetul robinetului.
Servetelul il schimb cam o data pe saptamana.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
obi1
Member

Joined: 11/09/2004 13:18:13
Messages: 149
Location: Luxembourg
IP:
Offline

Multam de raspunsuri.Am sa ma scap de ele ca au un miros al d... de urat.Folosesc libelule rosii congelate de mult dar am zis poate se pot inmultii si sa fac o cultura de ele dar ma las pagubash.Abia am gasit libelulele astea vii(in Bruxel) pt ca aici gasesc totul congelat.
10x pt raspunsuri.
[Yahoo!]
matrix
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/03/2004 09:33:58
Messages: 424
Location: TITAN
IP:
Offline

Eu am inteles de la Leo ca traiesc in apa sarata.

Galeria mea
[WWW] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

matrix wrote:Eu am inteles de la Leo ca traiesc in apa sarata.

Esti sigur ca nu vorbea de artemia?
Intreaba orice pescar: chironomide gasesti cu zecile daca scormonesti putin in noroiul oricarui lac de apa dulce din Romania.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
matrix
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/03/2004 09:33:58
Messages: 424
Location: TITAN
IP:
Offline

Da sunt sigur! Oricum cand o sa vada Leo postul o sa ne lamureasca. Poate am gresit eu dar sunt sigur ca era vorba de chironomide.

Galeria mea
[WWW] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Larvele astea pot fi congelate si apoi cand e nevoie date la pesti?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
barbq
Junior member

Joined: 02/05/2005 00:54:14
Messages: 20
IP:
Offline

...De unde cumperi larvele acestea ?
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

barbq wrote:...De unde cumperi larvele acestea ?

Nu stiu prin alte parti cum e, dar in Bucuresti gasesti la Obor cate vrei. Si pe alese: mai mari, mai mici...

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

cred ca tot chinul cu pastratul lor dispare in momentul in care le pui la congelator, in pungute, turtite la circa 5-6mm grosime stratul de larve.

acelasi mod de conservare poate fi folosit si pentru a pastra tubi, dupa ce i-ati tratat termic si i-ati tocat( sau nu, infunctie de dimensiunea pestilor).

procedez asa de mult si este foarte comod. Pestii se obisnuiesc repede cu acest mod de hrana.Un alt avantaj este ca poti conserva si o tona de tubi, daca vrei, deci se raresc drumurile la petshop!

Succes!

http://www.seachem.ro
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

De fapt eu eram curios daca poti sa bagi cuburile inghetate in apa fara sa se supere pestii.Ma gandeam sa nu fie prea reci pentru gustul lor si sa faca puroi in gat.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Poti sa pui linistit cubul de libelule in apa. Nu se va intampla nimic negativ, te asigur

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
bozeta
Member
[Avatar]

Joined: 13/02/2004 21:38:03
Messages: 264
Location: Iasi
IP:
Offline

Desi traiesc in acelasi mediu (infect) ca si tubii,chironomidele au o capacitate foarte crescuta de a retine toxine in organsim.O hranire excesiva si de lunga cu chironomide va produce o enterita cronica,nu foarte pericloasa pt sanatea pestelui,dar care poate favoriza aparitia unor boli mai grave.
In practica ne putem folosi de aceasta "proprietate absorbanta" a chironomidelor pt a administra pestilor diferite medicamente in functie de situatia intalnita.
Introducem larvele intro solutie suprasaturata de medicament si asteptam sa sa se"intoxice" cu medicamentul.Cand miscarile larvelor devin din ce in ce mai lente,semn ca sunt pe moarte,le administram pestilor ca hrana.
Acest tratament face minuni in Hexamitiaza discusilor,situatie probata personal,discusii revenindu-si spectaculos numai dupa 2 zile de tratament.
Succes!
[Yahoo!] [ICQ]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Wow , e bine de stiut
Multumesc tuturor pentru informatii.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Ma mir ca nu spune nimeni despre valoarea nutritiva slaba a acestor larve. Ca sa citez din amintiri de pe vechiul forum, sint niste membrane umplute cu suc rosu si atit.Nu cred ca se compara cu tubi sau rime.
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[color="red wrote:UNDEVA, CANDVA, pe vechiul forum, intr-o discutie similara,[/color] koala"]
Araldq wrote:...Ok..de acord..crevetii sunt super, dar valoarea nutritiva a acestor larve nu e chair sa demica..sangele totusi contine hemoglobina (proteina), fier...astea ca sa zic asa..cele mai importante elemente...
eu sunt multumit..cred caau vazut pentru prima data asa ceva..si a iesit bataie pe ele...sper sa nu fiu tentat sa le dau prea mult

... ma rog, eu spun ceea ce am observat de-a lungul anilor, sangele ala, pe care il tot lauzi tu, se imprastie imediat in apa acvariului iar pestelui nu-i ramane altceva de facut decat sa "suga" pielita ...
... atata timp cat pestii sunt mici, mai bine le dai tubifex decat libelule ... evident e doar o parere personala ...
... eu insa i-am crescut pe ai mei cu mixtura de inima de vita ... la maturitate mananca orice le intra in gura, problema este ca tre' sa gasesti compromisul optim intre valoarea nutritiva a mancarii si mizeria rezultata ... iar aici am gasit cele mai bune rezultate cu ramele de pamant ... bucatile de inima de vita sunt hranitoare si nu strica apa, da' sunt greu de digerat ... pestii mici morti = PMM [ Sandu TM ] - adica hamsii si alte de-astea - la fel, sunt bune dpdv nutritiv da' strica si imput apa imediat ... mai merg, cu rezultate bune, crevetii congelati si granulele de hrana uscata folosite la crapii koi ... si melcii Pomacea ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Este foarte adevarat ca nu se compara din punctul de vedere al valorii nutritive cu tubii. Dar au doua mari avantaje. Primul este ca potenteaza culorile pestilor rosii in special apoi au un efect usor laxativ ceea ce le face ideale in combinatie cu tubi. Dar asat pentru cineva care are crescatorie si vrea sa ridice repede pestii. Altfel si tubii si libelulele sunt purtatori de microbi desi prsonal, o spun cu mana pe inima, n-am avut absolut niciodata probleme cu asa ceva. Deocamdata.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com