[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aquascaping Contest  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Alex wrote:...de livrat, l-am livrat catre Mosu, acum f...pe el la cap, ca el trebuie sa-l ridice pe site Nah ca l-am dat in gat

Ce faci Mosh ??? DORMI

De pe cand ma jucam cu discusii am gasit urmatorul link salvat: http://www.aquapress-bleher.com/

This message was edited 1 time. Last update was at 23/07/2013 23:30:25



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sa fie primit, cum se zice

Apropos, daca e nevoie de traducere, zic prezent

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

stefanp wrote:Apropos, daca e nevoie de traducere, zic prezent
Multumesc, eu l-am facut in engleza ... sincer mi-a fost lene sa-l mai traduc, dar parca am inteles ca Mosu se ocupa si de asta Vrei sa-i bagi lui un mesaj te rog si sa verificati cum sta cu traducerea?

Lucian wrote:De pe cand ma jucam cu discusii am gasit urmatorul link salvat: http://www.aquapress-bleher.com/


Corect, am facut si eu referire la acest site al sau in interviu.
Ca o avantpremiera, acesta este afisul Conferintei de acum o luna. Cum la Guadalajara in Mexic sau la Chicago mi s-a parut cam departe sa zbor...am preferat sa ne intalnim aici:
[Thumb - Heiko_Bleher_at_Maxi_Zoo_poster.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 24/07/2013 00:15:59


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Alex wrote:Multumesc, eu l-am facut in engleza ... sincer mi-a fost lene sa-l mai traduc, dar parca am inteles ca Mosu se ocupa si de asta Vrei sa-i bagi lui un mesaj te rog si sa verificati cum sta cu traducerea?


Placerea mea
Il contactez pe mos.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/07/2013 00:20:34


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sandu wrote:Interviurile sau experientele mele legate de acvaristica prin lumea larga, de regula le public, nu le tin pentru mine, in speranta ca doar-doar se prinde ceva de gloata...dar incep sa cred dupa atatia ani, ca nu ne mai facem bine

De gloata e greu sa se prinda ceva, insasi denumirea de "gloata" o caracterizeaza perfect. Atit timp cit oamenii sint "educati", spalati pe creier sa fie alergici la "chestiile cu eticheta de pe raft" n-o sa ne facem bine. Problema mare e ca accepta spalatura si ca le place .
Nu-i bai, sintem aici o mina de oameni care nu vor sa manince rahat si care savuram astfel de initiative de mare valoare . Incet-incet o sa se schimbe si mentalitatea gloatei, chiar daca va mai trece o generatie.

Sandu wrote:...de livrat, l-am livrat catre Mosu, acum f...pe el la cap, ca el trebuie sa-l ridice pe site

Vad ca expertu' cu ******* lu' mosu la cap e momentan absent da' nu-i bai, interviu' o sa apara oricum .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

EU... astept cu nerabdare impresiile din'' ograda'' lui Dennerle.
Cat despre celelalte : intrigi ,marlanii,''cocosul mare'' din ograda goala si multe din astea ,eu zic ca nici la varsta asta nu te-ai invatat minte ?? vezi SANDU.
De pe vremea cind toceai gura si pantofii prin Obor si veneai cu..... noutati pe vremea aceea (carti ,reviste ,plante rare) etc.
De la CO2, pina la HC si Dennerle ,urmat de ECHINODORUSI, unde ai luat de la diversi aquascaperi de renume international ,profesorii lui '' mesteritul pe genunchi''cautatorii de Tropica Aqua Care ,prin baltile Dambovitene, '' solurile lateritice '' unice in lume de la'' Cocarlatii din deal'' .....multa UE.
EU cred, ca ai inca 18 ani ,adica ai energie , la greu si asta ma bucura .
DAR ...... secretul care este? .......ceva vin rosu....... sau... Licoarea de Dabuleni.

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Lazar Ginel wrote:EU... astept cu nerabdare impresiile din'' ograda'' lui Dennerle.
Promit Si la mine stii ca promisiunea se onoreaza, doar ca o sa mai dureze ceva timp. Pozele sunt fabuloase, dar am 200 numai din interiorul serelor ...e munca multa, trebuie sortate. Am stat acolo 3 zile, daca tot am trecut prin Germania, am fost si la cel mai mare Petshop din lume, fo 12000 m2

Lazar Ginel wrote:EU cred, ca ai inca 18 ani ,adica ai energie , la greu si asta ma bucura .
DAR ...... secretul care este? .......ceva vin rosu....... sau... Licoarea de Dabuleni.
M-as face manga zilnic daca as stii ca asta ma ajuta sa mai am odata 18 ani din pacate...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Traducerea e gata , mai ramane sa fie urcata pe site.
Cu ocazia asta l-am citit si printre primii

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Interview-ul e gata
scuze, am uitat sa anunt


http://www.acvariu.ro/interview-with-heiko-bleher

in curand
[Email] [WWW]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

A aparut un nou concurs de Aquascaping organizat de rusii de la All4aquarium.ru
Premiile sunt substantiale , insumand suma de 10600 de Euro.

Sunt trei categorii:

Planted Aquarium Design Contest 2013

http://all4aquarium.ru/en/events/plant-design-contest-2013
Data limita 30 septembrie 2013

JBL Tropical Biotope Contest 2013
http://all4aquarium.ru/en/events/dennerle-nanocontest-2013
Data limita 10 octombrie 2013

DENNERLE Nano Cube® Contest 2013
http://all4aquarium.ru/en/events/dennerle-nanocontest-2013/rules
Data limita 30 septembrie 2013
La tocilarie cu foarfecile!


Ps Felicitari Alex pentru interviu!

This message was edited 1 time. Last update was at 05/08/2013 19:02:54

[Yahoo!] [ICQ]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Dogibeer wrote:

JBL Tropical Biotope Contest 2013
http://all4aquarium.ru/en/events/dennerle-nanocontest-2013
Data limita 10 octombrie 2013


Asta-i linkul corect pentru JBL Tropical Biotope Contest: http://all4aquarium.ru/en/events/jbl-biotope-contest-2013

Mama prostilor e mereu gravida!
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Stiam de acest concurs. Si mai stiam faptul ca un anumit forum din Romania a fost contactat de rusii de la All4aquarium.ru pentru a populariza concursul de acvaristica organizat de ei.

Este bun inca un concurs, dar tare mi-e teama ca vor da buluc si acvaristii romani cu acvarii ,,nepregatite,, pentru un concurs, si asta pentru ca noi nu prea stim ce inseamna un concurs mai ales de talia asta si cum trebuie sa arate cu adevarat prezentarea unui astfel de acvariu. Ai facut cea mai mare gresala ca ai trecut valoarea premiilor! ;)


PS: Este posibil sa particip si eu la acesta competitie, dar si la AGA, cu al meu ,,ONE,, by BitanuD. , dar pana atunci ,,mai am de mancat,, si sa fac rost de un DSLR-eu, ceva panza neagra si poate cateva fire de plante ,,cu imprumut,, ;)

This message was edited 2 times. Last update was at 06/08/2013 16:55:31


,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

S-au afisat rezultatele finale la IAPLC 2013.
Nu stiu exact in ce zi s-au pus pe site, ca am fost plecat, da' acu' le-am vazut ca am ajuns acasa, asa ca luati d'aci:

http://en.iaplc.com/results13/results13.html

De la noi au participat:

- Balazs Szekely
- Ionut Godea
- Bitanu Daniel Marcel
- Minu Marius
- Oprean Cosmin
- Stefan Prisacariu

Concursul l-a castigat un vietnamez, restul locurilor le puteti vedea downloadand pdf-ul din link-ul de mai sus.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Colours of Africa
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2010 22:52:39
Messages: 238
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Care a fost cel mai bun loc al nostru? Eu am cautat pana pe la locul 500 dupa care m-am oprit. Din pacate suntem tare departe de ceea ce inseamna Aquascaping. Oricum felicitari celor de mai sus pentru participare.

L.E: Am gasit:

577 Stefan Prisacariu ROMANIA
852 Balazs Szekely ROMANIA
947 Ionut Godea ROMANIA
1532 Bitanu Daniel Marcel ROMANIA
1533 Minu Marius ROMANIA
1845 Oprean Cosmin ROMANIA

This message was edited 1 time. Last update was at 11/08/2013 19:37:36

[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Asa este, suntem inca departe.

Noi ca nivel general inca trebuie sa invatam lucruri normale pentru altii, dar pe care noi le punem la colt (vezi discutia de mai sus)...pe de alta parte trebuie sa invatam sa ne folosim de mici detalii/artificii, precum zicea Sandu printr-un post parca dupa afisarea rezultatelor aga de anul trecut. Si unele artificii de genul sunt punctate pe forum de catre cei batrani, dar nu toti vor sa le urmeze.

Plus experienta, ce vine in timp


Eu unul sunt extrem de multumit. Cand am downloadat lista am inceput sa ma uit incepand de la coada , ma asteptam sa imi regasesc numele tare repede Si vorbeam de artificii...sunt sigur ca daca aveam o poza profi, mai urcam cateva locuri. Si daca nu intarziam 2-3 zile cu pozatul si prindeam exact cand trebuia, iar mai erau cateva locuri in sus. Pe de alta parte, sunt sigur ca eram cu multe locuri mai in jos daca nu urmam sfaturile lui Porcu si Sandu cu cioatele din bazin. Asa ca cel putin teoretic, eu mi-am invatat lectia, sper sa pot sa o pun in practica pe viitor.


Una peste alta, e bine ca s-a participat si de la noi. Mi-ar fi placut sa apara cum e la aga, comentariile juriului...asa iti dai seama ce ai gresit si cum vede un profesionist acvariul tau.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Dar, eu nu tin minte sa ma fi inscris la concursul IAPLC!
Acum, asta e!

Felicitari curajosilor! Intr-adevar, aici se situeaza acvaristica romaneasca. Si eu care credeam ca suntem buricul pamantului in acest domeniu?! Se pare ca nu am fost, nu e si nici nu cred ca vom fi. Dar, si daca va fi vreodata un nume romanesc printre primii, sigur acela nu va fi roman.

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pe de alta parte nici daca ne lamentam nu cred ca rezolvam ceva ...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Cum naiba, au reusit japonezii sa jurijeze 2164 acvarii??? Primele 50-100 au fost cu adevarat alese, iar celelalte au fost lasate in pace, in ordinea inscrierilor in competitie?

Euuu, asa as face.

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

E o varianta si asta, desi putin probabil sa fi fost romani in juriu...
O alta varianta e ca asiaticii sa fie mai meticulosi decat noi si sa fie dispusi la mai multa munca (ma rog, printre asiatici mai sunt si cativa englezi,francezi si americani in juriu).

This message was edited 1 time. Last update was at 12/08/2013 11:47:12


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aveti idee cum putem vizualiza acvariile care au fost in concurs? Un link ?
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com