[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ACVARIU MARIN .....?  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
NicuM
Junior member

Joined: 23/12/2009 21:54:34
Messages: 76
Location: Sighisoara
IP:
Offline

Am facut un acvariu marin (1300 L)de aproape 2 ani, deschid acest topic in ideea de a propaga acet moft scump, o scurta istorie legata de boli, prima problema, Oodinium, dupa ich, ca instalatie cred ca are tot ce trebuie, in shump, 2 lampi 55w ultraviolete, skimer, sistem Jaubert, reactor no2. reactor nh4-3, reactor no3 cu sulf. reactor calciu, redox bun, apa era mentinuta la parametri, prima boala am incercat cu CuSo4 in acvariu de carantina, A murit un Peste, am pus medicamente in acvariun de prezentare (OOdinol) am continuat cu metronidazol, am mai testat si alte medicamente dar fara rezultat, Dar nu e chiar ieftin la un volum asa de mare, pina la urma am scos tot din acvariu ca animale si le-am pus in carantina, acvariu la-m dezinfectat cu 500gr. sulfat de cupru cu multe peste limita, timp de o saptamina adaugat in fiecare zi, dupa care lam scurs, schimbat apa de citeva ori, ciclat cu apa dulce 2 saptamini, uscat o saptamina la soare, umplut din nou cu apa si reciclat marin, intre timp au murit celelalte animale la carantina , mi-au ramas pestii si un crab pustnic, am incercat diverese tratamente, ultima fiind sulfat de cupru 10 zile, cam scump pentru ca daca socotesc sarea consumata cumparam alti pesti, dupa a aparut din nou boala un fel de vierme care seamana cu hidrele de apa dulce, pe pesti, initial se scutura din cap si a doua zi se vad pe Hepatus niste puncte maro cere la finalul zilei cresc ca un fel de vierme cu capul infipt in peste, dup? discutiile pe care le-am avut telefonic cu domnul Georgescu de le Reef, am ajuns la concluzia ca ar fi o utopie, dar pasiunea ma impinge la o solutionare la acest aspect cu toate ca sunt constient ca costurile de sare sar peste valoarea pestilor, dar o solutionare ar fi benefica pentru urmatorii conlocatari ai acvariului, urmatoarea solutie la care ma-m gindit ar fi bai in verede de malachit, pentru faptul ca am impresia ca acest parazit ar lasa progeniturile in pielea pestilor asa mi se pare mie, ar fi multe de spus cite experiente am facut si ce pierderi am avut pentru a eradica aceste boli, din pacate literarura de specialitate vizavi de cea de apa dulce este foarte saraca, ideea este ca nu vreau sa bag pestii in acvariul de prezentare decit daca au trecut testul de carantina, se poate trata acest parazit sa trebuie sa arunc pestii si sa iau altii, ce parere aveti?
NicuM
Junior member

Joined: 23/12/2009 21:54:34
Messages: 76
Location: Sighisoara
IP:
Offline

Cam greu cu fotografiatul, Ca boala cu care ma confrunt de ceva vreme , seamana cu hidrele da apa dulce
[Thumb - Hapatus-1.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 17/05/2011 15:05:58

NicuM
Junior member

Joined: 23/12/2009 21:54:34
Messages: 76
Location: Sighisoara
IP:
Offline

Ce spuneti voi despe ce boala ar fi vorba, am facut citeva poze mai bune cu zum
[Thumb - Hepatus-013.jpg]

NicuM
Junior member

Joined: 23/12/2009 21:54:34
Messages: 76
Location: Sighisoara
IP:
Offline

Poza -2
[Thumb - Hepatus (57).jpg]

NicuM
Junior member

Joined: 23/12/2009 21:54:34
Messages: 76
Location: Sighisoara
IP:
Offline

Poza-3
[Thumb - Hepatus (104).jpg]

 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com