[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Life is like a box of chocolates  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Porcu wrote: Io zic sa-ti iei cu tine o oglinda la intilnirea cu Cel Batrin si Obosit si pe furis sa vezi daca are imagine.
...cred ca o sa-l verific la jugulara, sa-l vad daca are urme de dinti...poate-l musca necratu` noaptea`n somn si el bietu` nu-si da seama

koala wrote:cu greu i-am extras din gura "mortaciunea" de corydoras.
esti total inconstient, pai se alege prafu` da toate legile sfinte care ne guverneaza din vremuri stravechi...cum ramane cu ochi pentru ochi??? , tu care esti un Dumnezeu al baltii tale, nu imparti dreptatea cum trebuie!
Cred ca deja mental esti sub influenta malefica a lui Carlos...Du-te fuga in baie, uita-te`n oglinda, daca deschizi gura periodic si nu iese nici un sunet inseamna ca deja vorbesti aceiasi limba cu Carlos ...e grav, dar totusi mai putin grav decat daca se intampla cum a prezis Porcu`...adica daca nu te vezi nici tu cand te uiti in oglinda, deja esti caz de exorcizare...scoaterea Carlosului din koala...cred ca o sa fie un best seller al forumului

Revenind la tonul serios cred ca ai face un bine tutror colocatarilor acvariului sa-i trimiti spre alte pensiuni mai linistite!!!
Pestii tai in esenta stiu ca sunt niste pacifisti , hippyoti chiar dar calitatea de parinti le intuneca mintile si e pacat de sangele varsat Altminteri...

Un ultim sfat pentru tine fratili meu Colentinean': If you're gonna die, die with your boots on!

This message was edited 1 time. Last update was at 26/05/2011 10:29:51


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
bogpro
Junior member

Joined: 23/03/2011 19:52:44
Messages: 19
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

Si eu care credeam atunci cand am dat arowana ca i-am salvat pe corydoras ... temporalis mi-au trebuit .
Mai am o speranta, ca la tine fac curat ca sa nu fie amenintate ciocolatile mici.
La mine nu s-a format nici o pereche, dupa cum spuneai este posibil sa fie toate femele.
N-au treaba cu ceilalti prin acvariu si doar la ora mesei isi arata coltii si doar intre ele.
Papa stick pentru arowana de la Hikari si mixtura la care am scapat cam mult usturoi.
Vin si pozele dar nu vreau sa-ti poluez topicul cu un acvariu mai putin spectaculos ca al tau.
Nu incerci sa-i hranesti pe puisori cu artemia eclozata fiind mai usor digerabila decat mixtura.
Banuiesc ca te-au trecut toate apele cand i-ai extras cory din gura ca stiu cand se infoaie un cory in minciog greu ii mai desprinzi dorsala.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vaz ca necazurile grele, abatute asupra unui biet batran (si obosit ) acvarist, au starnit veselia prea tinerilor sai prieteni ... nimeni nu stie cata apa am dat eu pe jos, azi-noapte, incercand sa scot pestele ala din acvariu ... Carlos e foarte viguros, ce sa zic?

- e greu sa prind ceva in bazinul ala, sunt locuri destule in care pestii se pot ascunde... nu am cum sa scot pietroaiele si lemnele din bazin, ca sa fugaresc pestii cum trebuie, asa ca singura solutie cu adevarat eficienta este aceea de a goli acvariul si de a pescui pestii "ramasi pe uscat" ...
- am tot incercat sa prind corydoras-ii, atunci cand i-am dat lui Bogdan cele 3 exemplare de temporalis, insa nu am avut niciun spor... miseii s-au ascuns printre stancile mari si n-au mai iesit de acolo... idem cu cei 2 SAE.

Ca idee generala, nu am cum sa prind prind pestii (daca nu-s niste prosti, evident ) fara sa golesc, "de tot", acvariul... Sandu ma bate la cap sa-i dau 2-3 ancistrusi, o sa vad daca am spor la prins... oricum, Blondul si Pletosul (preferatii Anei) trebuie sa ramana in acvariu pana cand domnul Carlos va creste suficient de mare incat sa-i poata inghiti si pe ei .

Blondul

image

Pletosul


image



PS: Nu am incercat sa hranesc puii cu artemia, pentru ca nu am de unde sa iau, zilnic... iar ca sa umplu casa cu recipiente bolborositoare si sa scot eu artemie, no way Jose!

This message was edited 1 time. Last update was at 26/05/2011 11:52:05


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ora 14.00, ma suna soacra-mea:

"- Mama, sa stii ca pestele ala mare (Carlos) a prins un peste, din ala mic, (cory) care i-a ramas in gat... sa vii acasa repede, ca se izbeste cu capul de buturuga!... "

Hmm, sunt la serviciu si sunt prins inca vreo ora... ma sfatuiesc cu bunii mei amici Lofty & Sandu care, ma incurajeaza amandoi, plini de emotie adolescentina :

"- Eu ti-am zis! Te astept cu ancistrusii. In curand o sa ma rogi sa ti-i iau ... pana nu scoti tot de acolo, Buni o sa tot sune."

"- O stie si el pe-a lui... Succes la vanatoare!"



Ora 16.00, ajung acasa:

- Carlos este deja epuizat, sta pe la suprafata apei, "sufland" din greu, cu un exemplar maricel de cory "infipt in gat"...
- Il prind relativ repede, am deja experienta ... operatia este terminata cu succes, colectivul de chirurgi extrage corpul strain si pune pestele (Carlos) inapoi in bazin .
- Cu aceasta ocazie am incercat sa prind inca un cory (l-am vazut!!!!) precum si 2 ancistrusi (pentru Sandu)... fara succes!

This message was edited 3 times. Last update was at 26/05/2011 16:46:46


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

O solutie decenta pentru toata lumea ar fi urmatoarea: ia-ti cateva zile de concediu, juma de camion de bere si cazarmeaza-te langa acvariu. Stai la panda in liniste, ca pe malul lacului si rezolva problema in mod onorabil, multumind in felul acesta pe toata lumea: si copilul, si soacra si pe maestrul Sandu. Am uitat pe cineva?

This message was edited 1 time. Last update was at 26/05/2011 16:52:28


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
brutusanf
Member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 14:27:46
Messages: 243
Location: Bucuresti, sector 5
IP:
Offline

Aoleo nasule sa mor daca nu ma sperii cu pestii astia, am cumparat si eu doi si nu cred ca sunt pregatit pentru astfel de experienta, scoaterea pestilor din gura etc. Am 2 ancistrusi de 4-5 cm, crezi ca o sa-i pape ?
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aoleo nasule sa mor daca nu ma sperii cu pestii astia.................Am 2 ancistrusi de 4-5 cm, crezi ca o sa-i pape ?

Daca poa' sa-i inghita, DA!... o sa-i manance cu certitudine!... mie mi-au mancat, in prima noapte in care i-am adus acasa, circa patruj' de neoni ... astia (temporalis-ii) nu au nici o legatura, comportamental vorbind, cu uaru aia ai tai... aia sunt niste sfinti, niste pesti sfiosi si foarte cuminti!... ciocolatile, in schimb, sunt "rapitori" adevarati.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/05/2011 21:28:22


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Cu aceasta ocazie o sa lansez pentru forum o noua aplicatie matematica ce rezulta din urmatoarea ecuatie inspirata de urmatorii termeni scrisi:

Sandu wrote:Revenind la tonul serios cred ca ai face un bine tutror colocatarilor acvariului sa-i trimiti spre alte pensiuni mai linistite!!!

+
koala wrote:Mama, sa stii ca pestele ala mare (Carlos) a prins un peste, din ala mic, (cory) care i-a ramas in gat

+
koala wrote:Cu aceasta ocazie am incercat sa prind inca un cory (l-am vazut!!!!)... fara succes!


=
Sandu wrote:... pana nu scoti tot de acolo, Buni o sa tot sune.


Aplicatiile ecuatiei mai sus mentionate se regasesc in ultima pagina a culegerii , la rubrica raspunsuri ...si au fost deja enuntata de catre alber:
ia-ti cateva zile de concediu, juma de camion de bere si cazarmeaza-te langa acvariu. Stai la panda in liniste, ca pe malul lacului si rezolva problema in mod onorabil


Altminteri se va ajunge la postulat:
In curand o sa ma rogi sa ti-i iau


Astept cu nerabdare foaia de parcurs a zilei. Nu-ti dau mai mult de juma de zi la birou...
Bafta si nu uita de indemnurile mele: If you're gonna die, die with your boots on! Ce `reaku te-au facut pe tine 2 ciocolate
Suntem alaturi in aceasta grea incercare!
Daca aduci naveta aia de bere de care zicea alber mai sus...pot fi mai mult decat "alaturi"...as zice, chiar la tine in living , inarmat cu un minciog, napustindu-ne in tandem catre acvariul tau, in disperata intreprindere de a salva bietii cory de falcile hulpave. Stii ca am studii in domeniul ecologiei ...voi face totul pentru a restabili echilibrul cu greu format, pe parcursul zecilor de litrii de vin baute impreuna in acea camera...Ce nu face un om pentru prietenul lui daca i se da o bere`n bot

P.S. A `reaku matematica nu mi-a placut in viata mea...daca gaseam si eu pe cineva sa-mi fi explicat atat de logic relatia ei cu acvaristica, cred ca ajungeam un fel de Nitza si Nastasescu sau cu mama zmeilor ii chema pe aia din culegerile copilariei noastre.

This message was edited 3 times. Last update was at 27/05/2011 09:00:39


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucrurile se schimba in acvariu, pestii au un altfel de comportament... nu mai ingrijesc amandoi de pui, in acelasi fel ca si pana acum (adica "pe ture"):

- acum, la aproape 3 saptamani de la eclozarea puilor, cei doi adulti si-au schimbat comportamentul...
- Rita urmareste si pazeste puii, in permanenta... ii muta de colo-colo si sta intre ei ca o closca grijulie
- Carlos si-a asumat rolul de "aparator al lor"... nu mai are treaba cu puii, in schimb pandeste si urmareste toti intrusii (cory, SAE si ancistrusi)... ii fugareste si ii alunga de langa pui.
- ambii adulti vin la masa, retragandu-se apoi, fiecare, la indatoririle sale.
- puii au mai crescut, nu atat de repede si de mult pe cat as vrea eu ... ca si numar, sunt cam jumatate din ponta initiala (ochiometric vorbind ).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Rita

image

Carlos

image

Tanara pereche


image



A trecut o luna si ceva de la depunerea icrelor... in acvariu mai sunt ~ 50 de pui... au crescut corespunzator si stau pe langa parinti... au inceput sa ia forma "de peste" si se aduna "la mancare"... parintii au grija de ei in continuare.







Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

koala wrote:... in acvariu mai sunt ~ 50 de pui...

....... Te si vad prin acvariu la vinatoare de guzgani rozalii cind o sa vina momentu' .

Poze: smilie ... Poze cu plante
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

Pe masura ce trece timpul , parintii sunt din ce in ce mai frumosi . Chiar spectaculosi !


The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
vidockq
Junior member

Joined: 18/11/2010 15:18:52
Messages: 83
Location: Sibiu
IP:
Offline

Felicitari,

Sfatul meu e sa bagi 2-3 botia de 12 cm pe acolo sa iti curete acvariul, invazia melcilor e deja la apogeu.

Malawi Biotop: http://www.youtube.com/watch?v=2c9d-QbjvF8
[Email] [WWW] [Yahoo!]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ciclidele sunt foarte faine, nu credeam ca se fac asa faine. Cati mai multi pui mari.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Revin, dupa o luna de concediu, perioada in care am fost mai mult plecat din tara...

- in bazin sunt inca fro' 30 de pui, cam pe la 1,5 - 2 cm lungime.
- perechea ii ingrijeste inca, da' elanul lor protector s-a mai diminuat... puii "alearga" prin tot bazinul, nestingheriti
- agresivitatatea parintilor fata de ceilalti colocatari ai bazinului (ancistrusi, cory, SAE) s-a micsorat... probabil ca isi dau seama ca puii sunt acum destul de mari si ca nu mai sunt in pericol.
- perechea a depus intre timp, dar a lasat puii "batrani" sa ciuguleasca icrele... pur si simplu, nu le-a pasat ca acestia ciugulesc icrele proaspete de pe perete (desi pe ancistrusi ii goneau de acolo)... nu eram acasa, da' mi-a povestit soacra-mea toata tarasenia.

Bazinul e murdar si necesita niscaiva "ajustari" estetice... o sa incerc sa fac niste poze "proaspete", dupa ce-mi fac timp de curatenie... deocamdata, azi e prima zi de serviciu si sunt "deprimat" .

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bogpro
Junior member

Joined: 23/03/2011 19:52:44
Messages: 19
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

Am tot urmarit sa vad cum cresc guzganii rozalii si-mi era frica sa te intreb, dar acum sunt fericit ca ai revenit cu stiri bune. Si eu am avut o patanie cu unul pe care l-am prins, spre norocul lui, cu o coada de ramirez iesindu-i din gura. M-am chinuit si i l-am extras din gura cu penseta si si-a revenit fara probleme. Sper sa nu se dea si la cory pe care-i numar zilnic si sper sa ramana tot 10 negri mititei.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Carlos si Rita se pregatesc iarasi sa depuna:

- Rita "linge frenetic" peretele din spate al bazinului si are papila genitala scoasa "la inaintare".
- Nu am apucat sa umblu in bazin. Astazi plec din Bucuresti, da' poate fac niste poze deseara.
- In continuare, puii "batrani" stau pe langa pestii mari si ciugulesc de unde pot... credeam ca, odata cu ponta noua, parintii isi alunga puii din vechea generatie. Se pare ca nu e asa!


@bogpro: Nu pui si tu ceva poze?

This message was edited 1 time. Last update was at 06/08/2011 11:36:43


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bogpro
Junior member

Joined: 23/03/2011 19:52:44
Messages: 19
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

Ba da voi pune Ricardo dar acum sunt in concediu.
Sper sa le mearga bine cat lipsesc si-i gasesc OK la intoarcere ca i-am lasat singuri pentru 10 zile.
Daca nu le ajung granulele date cu temporizatorul au cory destui prin acvariu ! Am glumit, sper sa nu se dea la ei.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cateva poze...
[Thumb - a3.JPG]

[Thumb - a2.JPG]

[Thumb - a1.JPG]


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Super simpatice bombonelele de ciocolata .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com