[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Planta noua? Teapa?  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Trecui azi pe la pet-shop-ul din Piata Moghioros (Drumul Taberei) si vazui o planta ciudata si pe care nu am mai vazut-o pana acuma:

Arata ca un nufar, dar cu frunzele mai mici si mai carnoase. E plutitoare. Nu are frunzele lucioasa, ci "paroase" (are niste peri fini pe ele). Iar ca radacina, are niste firisoare rosii foarte dese.

Nu am gasit-o nici pe Tropica.com. Se vindea cu 20.000/bucata.

Ghici, ghicitoarea mea! :sic:

Daca are cineva idee ce este sau o mai vede careva, sa-mi zica si mie cu ce se mananca, ce stie sa faca si cu ce prieteni umbla.
Dragosman
Moderator
[Avatar]

Joined: 05/03/2003 00:58:04
Messages: 594
Location: Bucuresti - Iancului
IP:
Offline

Vorbesti oare de ASA ceva? Atunci ai gasit PISTIA.

- "Umbla" pe la suprafata apei....
- Se inmulteste ca o iepuroaica...
- Nu-si prea face prieteni - pentru ca le tine umbra...
- Si chiar daca arata apetisant - NU se mananca !

In Aquarium Veritas!
[Email] [Yahoo!]
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aia e! Merci mult! Stii ceva de ea? E pretentioasa la lumina?
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Unde e blestematul ala de buton de "Edit"?

Hai ca am gasit-o si pe tropica.com, aici: http://www.tropica.com/productcard_1.asp?id=128
Dragosman
Moderator
[Avatar]

Joined: 05/03/2003 00:58:04
Messages: 594
Location: Bucuresti - Iancului
IP:
Offline

Sincer nu am avut-o ! ... si nici nu o am...
Dar din cate-mi imaginez nu ar trebui sa ai probleme cu ea... ea este prima care va beneficia de lumina - fiind cel mai aproape de sursa... Atentie insa la ce spuneam mai sus... cu un usor ton de gluma - dar pe bune !

In Aquarium Veritas!
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mordax wrote:Stii ceva de ea? E pretentioasa la lumina?

Eu o tin in acvariul in care am un caras si pot spune ca e destul de rezistenta....In schimb, la soare, pe balcon, ii merge excelent. :sic:
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Dolly wrote:
Mordax wrote:Stii ceva de ea? E pretentioasa la lumina?

In schimb, la soare, pe balcon, ii merge excelent. :sic:
...mai ales daca mai pui si un geam deasupra acvariului pentru a se pastra un anumit grad de umiditate indragita de frunzele plantei :-)

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sandu wrote:
mai ales daca mai pui si un geam deasupra acvariului pentru a se pastra un anumit grad de umiditate indragita de frunzele plantei :-)

...cam greu...ca sta intr-o...fructiera Da' o sa ma stradui sa gasesc ceva mai adecvat

P.S. Sa nu care cumva sa rideti.... ...e rezerva pentru pentru mincaciosul de caras...
MollyBalon
Member
[Avatar]

Joined: 12/12/2001 02:00:00
Messages: 206
Location: Suedia
IP:
Offline

Am avut eu, cu multi ani in urma am cumparat nu'sh ce peste din Obeur si au 'scapat' cateva frunzulite in punga. S-a inmultit foarte repede, este foarte nepretentioasa, si e intr-adevar frumoasa. Insa e de asemenea adevarat ca face umbra, chiar umbra ingrozitoare, in cateva luni mi-a acoperit toata suprafata acvariului, am facut tot felul de improvizatii ca sa o inghesui in zona fara plante submerse, cu greu am scapat de ea (strategia WC sau gunoi nu o pot tolera nici acum). Asa ca e buna fie pentru cine are in acvariu combinatii care necesita umbra (daca exista asa ceva), fie pentru cine are cui sa dea din ea in permanenta.

Plus, se vede mai frumos pentru cine nu are acvariul la inaltime. Daca acvariul e inalt (adica privesti drept sau in sus la el, cum este la mine) se vad doar radacinile.. care doar radacini fiind, nici nu 'se pun' ca adapost pentru puiet.
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

:-) Da recomand celor care au probleme cu lumina prea multa sa foloseasca ,PISTIA este buna si pentru puiet DAR .DAR si pentru setarea unui nou acvariu smilie smilie cand la inceput se realizeaza concetratii mari de nitriti si nitrati plus ca si DIANA WALSTTAD recomanda folosirea plantelor de suprafata la controlul algelor

Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com