[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
pilule de turba  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Adi D
Junior member

Joined: 02/12/2004 14:24:09
Messages: 46
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nu stiu daca chestia asta este rasuflata dar eu acum am intalnit-o. In Sibiu in piata orasului am gasit la cei care comercializeaza acvarii si accesorii, niste pilule de turba pentru plante de acvariu. acestea se introduc in apa si peste 15 - 20 min se umfla. partea buna este ca au la exterior un saculet fin care permite radacinilor sa iasa dar nu lasa turba sa se imprastie. pe prospect nu scrie nimic despre eventuale tratamente cu ingrasaminte ale turbei. pretul in piata se invarte in jur de 1 RON/pilula dar am gasit si la 0,2 RON in magazinele fitosanitare. Nu m-am abtinut si am luat doua pilule pe care le-am si introdus in acvariu direct in substrat (tocmai am reamenajat un acvariu care imi crapase) una pentru un echinodorus si alta pentru o barclaya. Echinodorusul da semne ca iar place figura (deja de 3 zile are o frunza noua maricica) iar barclaya stationeaza.
daca cineva a mai experimentat figura cu pilulele de turba sau are informatii in plus poate da un semn. mie mi se par superpractice.
viocris
Junior member

Joined: 08/02/2004 20:23:55
Messages: 69
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

asazisele pilule de turba le poti gasi la florarie sau sa magazinele cu seminte de plante. Sunt facute pentru producerea de rasaduri sau pentru activitati de inmultire a plantelor. Dupa ceea ce scrie pe cutie este doar turba deshidratata. Din cite stiu sunt si unele tratate cu antifungice sau insecticide dar sunt asa de scumpe incit sunt ferm convins ca nu sunt de gasit la taraba.

doar noi si pestii nostri
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Cu turba sunt mari probleme , daca turba nu este in parametri optimi poti sa o arunci ,sunt si" turbe bune" pentru acvarii pe forum ai sa gasesti detalii dar cei de afara nu mai folosesc de mult timp turba de nici un fel sa inteles ??

Ogar batrin dar.... cu miros fin
AOL
Member
[Avatar]

Joined: 08/01/2005 16:13:17
Messages: 210
Location: Timisoara, Bucovina...
IP:
Offline

Eu folosesc pilule de turba exact ca alea ca tip, probabil difera producatorul (sau nu). Eu le-am rupt si le-am pus in ciorap de dama sa se poate "umfla" in voie. Sunt foarte multumit de ele! Eu le-am cuparat dintr-un magazin de acvarisitica si tin minte ca (,) cutia era galbena. Le recomand cu placere!
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

lazarginel wrote: Cu turba sunt mari probleme

Care sunt aceste probleme? Le cunosti din experienta proprie?
lazarginel wrote: , daca turba nu este in parametri optimi poti sa o arunci

Care sunt acesti "parametri optimi"?
lazarginel wrote: ,sunt si" turbe bune" pentru acvarii pe forum ai sa gasesti detalii

In general, daca esti documentat intr-o problema si acel aspect nu rasare la tot pasul e bine sa dai un link.
lazarginel wrote:dar cei de afara nu mai folosesc de mult timp turba de nici un fel

Oare chiar toti?
lazarginel wrote: s - a inteles ??
Ce anume?

Turba are si dezavantaje precum: faptul ca in cazul interventiei in bazin, in mod inevitabil o parte din turba iese din substrat oricat de "elegant" ai umbla si faptul ca in timp se compacteaza si astfel impiedica aerisirea adecvata a substratului. In plus, valoarea nutritiva a turbei poate fi pusa la indoiala comparativ cu alti fertilizanti. Dar asta depinde si de speciile de plante prezente in bazin.
Aici este insa vorba despre tablete "incorsetate" intr-o plasa fina si nu de un strat intins pe toata suprafata fundului bazinului.

Un articol interesant legat de substrat: http://home.infinet.net/teban/substrat.htm

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Daca o sa am timp am sa -ti dau si detalii tehnice asupra diferitelor turbe este cam mult de scris si eu trebuie sa ma duc la un net sa scriu am sa fac un material si om vedea , Intra pe site-urile cu concursuri de aquascaping la care se dau si detalii tehnice si vezi cati folosesc turba ???

Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com