[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: paradoxx
Forum Index » Profile for paradoxx » Messages posted by paradoxx
Message
Faza e destul de simpla : Nu iei din petshop, ci de la oameni de rand/crescatori/nevertebrate/etc.
Daca vrei sa fie treaba complicata, iei pestii din magazin, dar te asiguri ca ai acvariu de carantina inainte(tii pestii2/3 saptamani).
SALVE @Eversad!
Thereau, algele dispar cu lumina mai putina, schimburi de apa dese si rabdare. Citesc in acest topic faptul ca ai oprit valurirea, bulele de aer si altele asemenea, iar eu tin sa mentionez faptul ca tocmai in partile in care apa mea era mai "neoxigenata", mai nevalurita, mai neatinsa erau cele mai multe alge; bineinteles, cat si in zone precum sticla acvariului, daca out-ul filtrului bate exact pe el. Depinde de alge ?
Hidrele dispar daca hranesti mai putin si sifonezi substratul mai intens, iar daca ai si gourami/colisa, am inteles si eu ca sunt ultra efectivi la acest capitol, dar ce vei face cu ei dupa? Raspuns: acvariu cu gourami
Mie imi place ca arata salbatic, desi nu e. Am o slabiciune pt plante lasate alandala in masa apei
Superbitate.
Bayek wrote:Grija cu colegele. Azi un pestisor temporar, maine un melcisor… si uite asa.


De ce.o zici de parca ar fi ceva rau ?
Pompele de aer sunt pt iazuri sau acvarii a caror apa depaseste 29/30 grade, pt aerisire
La intrebarea cu cei de la animax, zoocenter si alte magazine de profil, raspunsul PE SCURT: DA, te.au mintit---> la modul ca ei saracii sunt angajati pe.acolo dupa o perioada in care au studiat veterinara(multi nu au studii nici de veterinara, dar trecem peste) si vin in fiecare zi cate 8/10 ore in care vin copii ce vor pestii aia colorati, sau altii ca mine ce intra si se dau destepti ca vezi dom.le au pesti morti nescosi din acvarii, sau ca nu se pune sare cu galeata in acvarii imediat ce vin de la provideri in combinatie cu albastru de metil sau verde de malachit, ori ce mai gasesc acolo la indemana(si asta ei fac in fiecare zi, plus hranire, curatat caca la iepuri, pasari, soparle, etc) si bineinteles ca se satura de pestii nostri; ca sa nu mai zic de faptul ca laveterinara studiezi pe caini iepuri si pisici, nu pe carasi/betta sa sti boala vezicii si alte de.astea. Prin urmare, ei habar nu au de pesti, si te sfatuiesc dupa ureche, din ce au auzit/vazut, sau avut chef sa inteleaga. Si asta e povestea pe scurt !
Later edit: plus ca ei sunt platiti acolo sa te serveasca, nu sa cteasca pe forumuri si sa ii intereseze ciclarea apei, mediile de filtrare, tipurile de filtrare iar noi suntem obisnuiti sa credem ce zice popa si doctorul. Si cum doctorul de la petshop zice ca betta nu are nevoie de spatiu sau filtrare, ca intra 50 de pesti in 50 de litri sau ca guppy merg cu carasii si scalarii nu sunt ciclide, ci pesti normali.(astea nu sunt glume, am mai multa experiente in discutii contradictorii prin petshopuri decat in ale acvaristicii sunt un fel de shoshoaca a pestilor din Romania
Haide sa vbim si de varsta pestelui. De cand il ai?
in 2008 nu cred ca era decat superglue lichid, care ar fi ars melcul in interior daca se prelingea. Ma bucur totusi ca ai reinviat topicul, chiar nu il citisem si poate sa mai ajute si pe altii.
raspuns pe scurt DA. Am vbit cu cei de la apa jud Hunedoara, cei ce alimenteaza partea Deva-Brad-Gurabarza,etc anul trecut, pt a afla nitriti/nitrati si ajungand si la intrebarea clorului, mi-au zis ca nu baga clor ci cloramina, pt eventualii microbi bla bla.
acum citii, si nu inteleg de ce oamenii sunt sfatuiti sa lase apa in galeti zile intregi si mai grav, colegu' a lasat 6/7 zile... am tot auzit si tot aud peste tot"lasa apa la declorinat N zile"...pai cand o pui in acvariu, deja oracaie broastele in ea. apa se lasa la declorinat/decantat/etc maxim 24 de ore, dupa o saptamana de stat in galeata numai apa buna de pus in acvariu nu e.
Acum sunt si mai sigur ca nu e vorba de os rupt, ci de camallanus cotti.(parazit). Cum am spus si ieri, sera nematol. Singura indoiala este ca de ce e deasupra pe coada, si nu la anus ? smilie
Parerea mea e ca e un parazit nu os, s.ar rezolva cu Sera nematol insa asteptam si parerea altor colegi, nu m.am confruntat cu asa ceva doar imi dau doar cu parerea din ce am vazut la altii
Seba-shrimp.ro si nevertebrate.ro
Consider ca ar fi nevoie de filtrare bio chiar si in acvariile cu testoase, am vazut multe broaste cu probleme la ochi din cauza amoniacului din apa neschimbata. Totusi, presupun ca la fluval ala ai si ceva colonie de bacterii bune cat de cat. Ape limpezi
Eu in urma tratamentelor din trecut si a botia-ului nu mai am nici macar 1 melanoides,niciun comunitar, nimic! Am luat anul trecut 6neritine negre superbe si cu alea am ramas..
Ma bucur ca ti s.au inmultit iepurasii pana la urma ^^
Lasa.i ma sa vbeasca si pe topicuri decedate decat pe altele noi, mai ales daca se potriveste subiectul tocmai ca informatiile sa nu se piarda in neant ^^
Offf...intotdeauna ce pare prea bun sa fie adevarat, chiar este prost ma refer la acvariu
Externul face zgomot pt ca inca nu are aerul din el iesit complet. Cu fiecare ora, se "silentieste" ^^
Mici schimbari, insa in timp, totusi nedorite:
Acvariul de 330l:
Filtrare: Eheim ecco pro plin cu siporax, cu outul printr.un ghiveci lung de aprox 60/80cm plin si el cu siporax dar si cu eheim substrat(filtrare tip overflow suspendat), un eheim experience plin si el cu siporax si eheim substrat, un intern Resun 2500 asezat cat mai aproape de substrat pt a nu lasa cacateii si particulele mari pe fund.
Substrat: acelasi din 2014, quart negru de pe aquariumprest.ro
Plante: anubiasi rascoliti si bile de moss pe unde apuca.
Fauna: 3 raphael catfish, 3 scalari(2 blue diamond si 1 red shoulder), bibanul de oscar, 1 botia, 1 hoplo, 1 sae, 2 ciclide ciocolata pereche , 1 pleco maricel.
Schimbarile nedorite: mi.a murit plecoul de 30 cm din senin, am picat in depresie grava, asa ca am luat altul matur de cum am gasit, nu mi.a venit sa cred ca am dat 1 milion pe un pleco, mai mult l am luat ca era pus in petshop cu carasii, fara incalzitor si avea aripioarele franjurate, (a fost donat de cineva, pesemne ca a fost in acvariu cu africani de la cat de rupte avea aripioarele).
Schimbari nedorite: la filtrare mi.a cedat de tot canistra de la Sun sun 404B, inundat casa, stiti voi.
Deznodamant: substratul,plantele,pietrele si crengile sunt lasate insirate peste tot, pt ca plecoul si cu oscarul le arunca peste tot prin acvariu, bucuria mea este ca e open space pt inotul lor. Asteptam sa creasca scalarul mosquito, sa il putem pune si pe el in acvariul cel mare, sa speram ca va fi acceptat de ceilalti.
Fara achizitii in viitorul apropiat/indepartat, este fullstock.

Acvariu cub 100l : am contactat niste paraziti intestinali(DIN NOU), asa ca 16 din cei 20 de jandarmi mi.au murit, synodontisul achizitionat in urma cu 6 luni la fel, 5din 9 kuhli au murit si ei emaciati de la paraziti, 1 pui scalar blue diamond si el.am bagat tare medicament, insa fara rezultate, asa ca am facut supradoze si bai lungi/scurte ,astfel ca de mai bine de 3 luni nu am mai avut mortalitate, insa 2 jandarmi din 4 ramasi au ramas cu burta subtiata si putin cocosati, dar au scapat, impreuna cu un mosquito scalar ce a scapat si el. Suspectez ca pisica mi.a bagat parazitii, pt ca bea mereu apa din acvariu si a umblat toata vara pe.afara cine stie pe unde,am bagat tare cu tratamente, insa doar 1 m.a scapat, nu mai stiu care e, in caz de intereseaza pe cineva, caut si va spun.
Schimbari nedorite: eliminat plante pt a putea face tratamente, achizitionat ieri 2 nigro pereche, la impuls. Achizitia a fost mai mult la impuls datorita masculului alb de nigro, nu imi amintesc sa mai fi vazut modelul asta. Aseara au si depus, asa ca scalarul mosquito a fost pus in acvariul cu molly albastri.
Filtrare: un eheim micut donatie de la sadicul trist, cu ocazia aceasta ii multumesc inca o data din suflet, pt ca donatia a picat exact cand ramasasem fara aqua pro-ul 1300, cedat si el tot din cauza penelor de curent si a compresiei din canistra, alta inundatie, alta nebunie.
Multumesc din suflet, Sad, nu ai idee cat m.ai ajutat!!

Fauna:5 kuhli, 2 nigro pereche, 4 jandarmi norocosi.
Substrat: quart negru amestecat cu jbl manado.
Deznodamant:
Suplimentatea filtrarii nu a fost facuta de frica sa nu contaminez cu paraziti si alte materiale filtrante, insa schimburile de apa au fost dese din cauza tratamentelor over and over again. Am crezut ca innebunesc, imi venea sa arunc tot acvariul pe geam.
In mare, vom vedea cum evolueaza treaba, voi incepe sa mai aranjez una alta si sa vad daca mai pastrez vreun pui de la nigro sau ii dau ca papa celor mari(cand sunt inca icre sau foarte foarte mici si inconstienti, stiti ca nu pot face live-feeding)




Acvariu 80l:
Filtrare: ceva filtru cascada de la JBL plin cu siporax si alte inele de genul, 2 interne micute pt eliminarea psrticulelor de pe fund.
Fauna: din 10 molly albastri de.a lungul timpului mi.au murit 5 fara semne de ceva anume, pur si simplu viviparii nu mai sunt ce au fost odata.
Substrat: quart negru si inele ceramice amestecate random.
Schimbari nedorite: am dorit un black ghost knifefish, dar pt ca pe cel mare mi l.a halit oscarul anul trecut, am dat comanda de inca 2 mari, dar au venit mici asa ca i.am pus la ingrasat in acvariul cu molly, unde ca hrana au avut incontinuu pui de molly,motiv pt care am ramas doar cu 5 molly maturi, nu 1000 cat as fi avut in mod normal daca s.ar fi impuiat.
Deznodamant: cei 2 black ghost s.au sinucis amandoi dupa 3 luni de la achizitie, unul dupa altul, la o zi diferenta astfel: se ingrasasera/crescusera asa ca 1 a ramas blocat in spatele unui filtru intern, iar altul a sarit in interiorul filtrului cascada ramanand deasupra,intr.o mica baltuta, murise relativ recent pana sa il descopar. Am crezut ca imi cedeaza inima, voiam sa arunc si acvariul acesta pe geam, luna trecuta.

Deznodamant final: Nu am renuntat la niciun acvariu, desi ma gandeam ca va trebui sa o fac din cauza nervilor ce mi i.am facut, facturilor de curent si a intamplarilor nedorite ce pareau a nu se mai termina, insa mi.am amintit ca orice greseala/intamplare/situatie se intampla tocmai pt ca ne dorim sa oferim ceva mai bun pt ei, amintindu.mi din nou ca astfel de chestii se intampla si ca trebuie sa am doar rabdare sa treaca si sa imi dau silinta in a face tot ce pot sa le fac bine.
O sa pun ceva poze, imi cer scuze pt algele de pe geam si felul in care arata cubul, dar stiti si voi cum e, te bucuri ca traiesc pestii, decorul stimuland doar ochiul.

Planuri:
-achizitionarea de ancistrusi la un pret decent, pur si simplu nu accept sa iau un ancistrus de 3 cm la 40 de lei.
-infrumusetarea cubului si popularea lui
-suplimentarea substratului la cel de 330l
-inmultirea mollylor
-suplimentarea filtrarii la cub

image
image


Later edit: au depus in nuca de cocos, femela este clasica, este uluitor faptul ca au 5cm si deja au depus
Atat de aerisit....si totusi incarcat. Imi place de mor
 
Forum Index » Profile for paradoxx » Messages posted by paradoxx
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com