[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: muscalu
Forum Index » Profile for muscalu » Messages posted by muscalu
Message
mi se pare ca e o problema pe postul tau, nu se vad imaginile.

in rest, e super, mai invatam si noi ceva (din greseli, nu? )
din pacate asa sunt ramirezii, mai sensibili la boli. Ii dau sanse mici fara tratamentul de mai sus.
bilti wrote:Am pus malachit deoarece scria ca e bun si pentru paraziti.

Corect, e bun la mai multi paraziti.
Simptomele descrise la ramirezi si la colisa tin de o intoxicatie. Poate fi de la hrana (puricii congelati nu stii ce origine au...). Nu uita ca de curand ti-ai instalat un background... Crevetii nu sunt asa sensibili pe cat ai crede.
dupa ce amenajezi peste 100 acvarii, vei vedea de ce e mai bine sa plantezi inainte de a umple cu apa. E prea mult de explicat acum, poate pe un nou topic, maine.
lilaeopsis in nici un caz, poate Acicularia
Magda wrote:Interesant. Mai intai plantezi si pe urma pui apa in bazin...

Hellooooo, nu toata lumea face asa? Cel putin eu asa am invatat "la scoala"!
asa o fi, cum ziceti, da noi restu lumii tot nu vedem iarba.
experiment e mult spus, testam mai multe variante de hranire, tipuri de hrana, etc. Experimentul va tine pana in februarie, cand vor veni alte larve, si "here we go again".
de ce sa te chinui sa-l faci din spuma cand il poti face din orice altceva? Poate sa economiseasca energia?
aici am pus ceva poze:
http://pg.photos.yahoo.com/ph/radu_muscalu/album?.dir=/bf8f
Am incercat sa uploadez niste poze dar nu am reusit. DE CE?
ma mananca si pe mine si trebuie sa raspund cu o replica :-) .
Alburnus alburnus, obletul sau angeroana (pe la Lugoj) nu prea rezista la apa calda. In plus nu l-as recomanda in acvarii comunitare, intru-cat are solzii foarte slab fixati.
Are o ruda asemanatoare, nu-i stiu den stiintifica, dar noi ii spunem shnaider. Este mult mai rezistent.
razvan wrote:
ar fi cineva interesat sa incerce un acvariu cu pesti autohtoni???


Am avut si alt acvariu autohton cu somni pitici, carasi, zvarliugi. Dintre plante se remarca Ceratophylum si bineinteles lintitza.
Pe fundul acvariului, in nisip o gramada de scoici. Totul era perfect, apa chiar se stabilizase, pana au aparut stiucile
Oricum nu au stat prea mult, si dupa aceea au venit larvele de sturion.
Dupa aceea ... v-am povestit mai sus.
Eu cresc sturioni (de fapt nevasta-mea). E vorba de peste 100 de cegi (Acipenser ruthenus) in acvariul acela "f.f. mare"
Incerc maine sa pun ceva poze.
Iti spun ca inotul lor (la prima vedere destul de haotic) in masa apei, cand nu se hranesc, este extraordinar.
Sunt niste pesti foarte curajosi, nu se sperie de nimic, pot fi prinsi extrem de usor cu mana, desi pot prinde viteze considerabile. Sunt chiar prietenosi, cand ii hranesc si bag mana in acvariu, se aduna toti la mana si ma ciugulesc.
Sunt destul de pretentiosi insa la temperatura, oxigen si mai ales la hrana. Mai multe informatii despre cresterea lor din pacate nu va pot dezvalui :lamer: . Oricum nu cred ca s-ar incumeta careva sa-i creasca.
As putea completa cu stiuca (Esox lucius) care sa stiti ca se adapteaza si in acvarii (cel putin 1 m lungime si vreo 250 litri minim.
Am avut vreo 10 bucati de 10-15 cm. In prima seara de cand le-am adus au mancat toti porcusorii si zvarliugile.
In trei zile nu am mai avut nici una deoarece le-am gasit uscate pe jos.
OK, stati asa, ca sunt la mine acasa acuma.
Pesti mici indigeni, nepretentiosi in acvariu:
Boarta: Rhodeus sericeus amarus - foarte interesant pestisorul acesta, daca ai scoici vii din specia Anodonta sau Unio in acvariu ai sanse sa se si reproduca
Bibanul soare: Lepomis gibosus - colorit deosebit
Somn pitic: Ictalurus (Amiurus) nebulosus - un sanitar mai mare, dar rapitor
Ghidrin, Osar: foarte adaptabili intr-un acvariu mai maricel (minim 150 l) cu un pic de sare
zvarluga, nisiparnita, tipar - niste cobitide foarte simpatice si interesante.

Eu personal in acvariul meu mare de 500 litri cresc 100 de puieti de cega ce au dimensiuni in prezent de 10-15 cm
Eu am in laborator vreo 10 acvarii cam de dimensiunile de mai sus. Poti folosi sticla pe care o ai, insa pt. geamul de 4mm, lipitura va fi slaba. Nu e vorba de rezistenta, ci de suprafata de lipire.
La asa profunzime mica propun doar niste gurami pitici sau cativa tetra. (in general pesti inalti dar mici).
MARELE ALB wrote: Am bagat mai demult un e-mail la DeltaGlass si mi-au spus ca expediaza sticla. Da' costu' transportului depasea posibilitatile mele.


Cat? oricum nu platesc din banii mei de buzunar.

De unde sa stiu daca sticla de la magazin e romaneasca sa nu?
nu sunt cam sus lemnele? vor da impresia ca plutesc.
Parerea mea...
Vezi sa fie schimbata apa cam din 3 in 3 zile, altfel nu are rost sa-l tii in apa, oxizii vor intra inapoi de unde au iesit.
@Betta, nu stii cumva la Oglinda geamul de 10 mm e float? Cand am luat ultima data asa scria pe factura, si la fel ma linistea si tanti aceea, insa mi se pare prea ieftin, sub 80 RON/m2.
Din pacate geam de 12 mm nu este in TM, si nu stiu daca alte firme din tara ar asigura si transportul.
 
Forum Index » Profile for muscalu » Messages posted by muscalu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com