[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: aerosv
Forum Index » Profile for aerosv » Messages posted by aerosv
Message
Imi dau si eu cu parerea, cred ca 3 pietre sunt sufieciente si nu prea mari altfel nu mai ai loc de plante si daca vor da algele pe ele, va arata nasol.
O roca si o radacina au un impact mai puternic decat temelia aia din acvariu.

Din propria experienta, lasa usor cu lumina in primele 2-3 saptamani, apoi mai poti suplimenta... altfel vei creste alge inaintea plantelor.
Nu toate capacele condenseaza asa tare incat sa se produca un scurtcurcuit de la umezeaza, la mine de ex capacul are o fanta decupata pentru filtrul HangOn si dimineata sub capac este usor umed in niciun caz picaturi de apa care sa se infiltreze printre contacte.

Asta nu inseamna ca nu trebuie izolat insa pentru capacele DIY metoda descrisa de Koala este cea mai ok, fara socluri... sau socluri izolate preventiv cu hotglue sau silicon.

Ideal este sa se dea cateva gauri laterale sau chiar un cooler .

Si in niciun caz droserul nu se monteaza sub capac, la mine este in spate prins pe laterala mare si izolate contactele cu hotglue...nici nu se observa.
O prima foto cu telefonul, urmatoarele din jurnal vor fi mai calitative pe masura ce va evolua si bazinul.
Deocamdata am plantat cateva fire si astept sa faca radacini, vor mai urma si alte schimbari pe parcurs.
Au inceput sa perleze din prima zi, lumina am marit la 7 ore (3 dimineata si 4 seara).
Apa e usor laptoasa cu particule mici in suspensie, filtrul le trage insa ele sunt prezente si la 2 sapt , daca dupa ciclare nu dispar ma voi gandi la o pompa de valuri.

Trebuie sa laud si bomba cu CO2 pe baza de acid citric, functioneaza impecabil.. sa vedem cat timp
Fundalul nu ma multumeste, este o folie lucioasa cu doua fete (negru/albastru). Voi cauta ceva mat sa atenueze orice reflexie si eventual alb cu toate ca negru este mai contrastant.
Daca ma uit atent filtrul trage tot, este supra dimensionat si curent se formeaza de la valuri, atat cat sa-mi miste usor plantele. Daca nu o fi suficient suplimentez cu o pompa dar nu vreau sa se vada niciun echipament in acavriu, asta este si avantajul unui filtru cascada.
Scuze, nu mai pot corecta acum, dimensiunile sunt 60x30x35... am trecut dimensiunile de la fostul marin
Va salut!
Deschid si eu un jurnal cu noul acvariu:
- Acvariu Ocean Free 30x30x35 - 65L
- Filtru cascada Aquael FZN 2 (recomandat pentru 40-200L), debit 800L/ora
- Filtrare, Matrix si bureti
- Lumina 2x24W Osram 845 (momentan fara reflectoare)
- Substrat fertil Tropica, Pietris de rau
- Fertilizare de la Tropica, EasyCarbo, CO2 Bomba Citrice
- Fauna 15 neoni, creveti
- Plante: UG, Rotala, Blixa, Moss ...

Acvariul este la ciclat, sunt pe a doua saptamana insa au aparut deja primele probleme cu algele filamintoase, probabil din cauza ca CO2 am introdus abia dupa 1 sapt si lumina 5 ore /zi cu pauza la amiaza.
Alta nelamurire este ca apa este cu foarte multe particule fine in suspensie, stiu ca poate fi din cauza ca nu este ciclat insa banuiesc si filtrul care nu face un curent foarte mare in bazin, doar valureste apa deasupra... de aspirat aspira bine si sunt multumit de el pentru ca are un spatiu generos de filtrare si este silentios.
Momentan nu am un test de CO2, asa ca voi tine non stop , eventual seara scad debitul un pic.
Voi reveni cu foto dupa ciclare.
La acavrii mici, cu 1 bula pe sec constant daca tine 3 saptamani este foarte ok, avand in vedere ca se prepara foarte rapid si simplu. Voi vedea la mine cat va tine.
Va salut!
Ieri am bricolat si eu una cu citrice, merge super in comparatie cu cea cu drojdie.
M-am inspirat de pe site-ul de mai jos, singura modificare a fost acesl cot in Y care se pare ca egaleaza presiunile, practic doar acidul citric intra in sticla cu bicarbonat si nu invers.
Dupa o noapte de functioneare nu se cunoaste ca s-ar fi consumat ceva...
Momentan ca si difuzor folosesc filtru de tigat=ra, urmeaza sa pun unul ceramic.

DIY CO2: http://aquascape-center.com/diy/diy-co2-citric-acid-baking-soda/

Revin cand se termina !
Multumesc pentru sugestii, am avut la vechiul capac socluri cu protectie silicon insa la cel nou mi-am comandat din cele simple din plastic datorita pretului mai mic.
Momentan nu am mult condens si izolatia am facut-o cu hotglue, e foarte ok pentru izolatie formand un strat consistent de protectie.
Probabil in timp le voi schimba cu cele siliconate insa momentan e ok.
Multumesc Koala, buna ideea cu fludor si tub termocontractil, doar ca nu mi-am comandat coliere si nu gasesc in zona. Daca nu risc sa topesc piciorusele la neoane, asta va fi solutia.

Am vazut totusi multe capace cu socluri neizolate, nu inteleg cum nu apar probleme.
Va salut!

Am in lucru un capac de acvariu din komatex in care vreau sa montez 2 tuburi T5 de 24W.

Balastul electronic il voi monta in spatele capacului insa neoanele sunt prevazute cu socluri din plastic cu montare pe capac, neizolate cu silicon.

Momentan vreau sa le folosesc pe acestea si intrebarea este daca este un risc de scurtcircuit de la condens, la vechiul acvariu inainte de a se aprinde lampile dimineata, tot capacul interior este plin de picaturi de apa, inclusiv neoanele insa acolo am folosit socluri cu silicon.

Mi-e frica sa nu se produca unele descarcari , va trebui sa adaug silicon pe langa socluri? exista vreun risc, sau a mai patit cineva asa ceva?

Vreu sa folosesc aceste socluri pentru ca se potrivesc pentru capacul meu, cele cu prindere orizontale nu incap.
S-a dat stocul viu si cateva accesorii, a mai ramas bazinul, un Hailea 30 L cu capac modificat pentru lumini LED .
Am 10 LED-uri de 1W, 5 albastre .
Capacul are un mic decupaj in spate pentru filtru HangOn.
Pret 120 RON fara transport.
Iunut, dupa cum am zis prefer sa vand tot insa daca nu se arata niciun doritor local pana vineri, incep sa-l decompletez.
Andrei, ceilalti corali s-au topit, au rezistat doar cei din imagine (kenya, xenia, gorgonia maro, cateva ciuperci rosii si palytoah).
Va salut!
Nu stiu ce sanse am insa vand bazinul din imagine valabil doar pentru Suceava, nu am timp si nici in ce ambala fiecare in parte.
Asadar, vand tot la 500 RON

- aprox 2Kg piatra vie, cu carolina, plina de stelute si vietati...
- nisipul viu , nu stiu ce cantitate poate fi
- coralii care sunt atasati pe piatra vin ca bonus
- 1 peste clown de 4 cm, sanatos tun si frumos
- 1 pompa de valuri hydor nano 900, e ca noua curatata
- aprox 2Kg de sare red sea coral pro
- 1 hidrometru salin serra
- acvariu Hailea 30, Filtru HangOn cu matrix, lumini Led 1W

Acvariul are aproape 1 an si schimbari tot au aparut, unele descrise mai sus.

Deocamdata am doar 1 Ocellaris, 1 crevet, cativa melci si multe stelute. Coralii unii sunt ok altii i-am pierdut, e plin de aiptasia de care nu pot scapa nici cu injectari de zeama de lamaie

Daca scapa de caldura, voi face un nou update la stocul viu...

Fosfatii nu am cu ce masura, fac doar schimburi saptamanale de apa ( 5% ) sau la maxim 2 sapt 10%.

Cyano nu am, nici macar alge, iar celelalte vietuitoare se inmultesc (stelute, viermi, melci, copepode...)

Ledurile sunt de 1W albe si albatru royal, insa nu sunt convins ca acestea ar fi de vina... sunt corali relativ usor de tinut.

La inceput s-au acomodat bine, 2 luni de zile totul era ok si treptat au inceput sa se ofileasca... doar Palythoa ii merge de minune si Xenya, restul sunt pe duca sau nu cresc deloc.

Sarea este tot Red Sea Coral pro.
In afara de NO3, NO2, salinitate si temperatura care sunt normale, nu. Stiu ca totul pleaca de la chimia apei insa situatia nu se imbunatateste nici dupa un schimb mai masiv de apa.
Lumina de la Led-uri a inceput totusi sa capete o nuanta de mov, si banui ca de aici ar fi ...
Va salut si revin cu un update, mai tarziu si foto!

Dupa aproape 6 luni s-au intamplat multe... mi-a murit un clown care parea bolnav, unii corali cresc altii stagneaza sau se topesc, celelate vietuitoare se inmultesc...

Sunt oarecum dezamagit pentru ca nu reusesc sa tin zoasii, GSP-ul si Euphilya care nu au crescut mai deloc si se topesc incet.

Am schimbat apa la timp si am acordat atentie ca la inceput. Am sa fac un upgrade la lumina sa vedem daca se schimba ceva.
Cu toate ca am pierdut cei doi corali, revin cu un update mai optimist... restul vietatilor sunt ok si se inmultesc.
Surpriza a fost si din partea clownilor care par sa se imperecheze.
image
image
Foto
 
Forum Index » Profile for aerosv » Messages posted by aerosv
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com