[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: grigoras123
Forum Index » Profile for grigoras123 » Messages posted by grigoras123
Message
Salut,
Din p?cate nu am g?sit medicamentele de mai sus dar mi au recomandat baktopur de la Sera,1 pastila la 50 l, 1 la trei zile ?i hran? max o data pe zi.
To?i pe?ti?orii sunt foarte activi,inclusiv cel cu probleme.

Doar c? am senza?ia c? vor s? depun? icre,se "bat" de termometru ?i de filtru exact cum fac crapii în b?l?i ( sunt pescar amator
E normal in aceasta perioada? Totu?i suntem în Oct.
Mai mult cred c? pe?ti?orul cu probleme se ascundea de ceilalti ?i nu st?tea apatic,pur ?i simplu se odihnea dup? atâta fugareala

Sincer sa fiu nu cunosc genul lor dar am impresia c? sunt 2 feti?e ?i 2 b?ie?i,mai mari,ceilal?i sunt micu?i.
Acum cea r?mas? în acvariu este alergata continu de cei doi masculi.
Mul?umesc!
Revin cu r?spuns dup? tratament.
grigoras123 wrote:Nu are solzii zbarliti,o sa mai fac câteva poze
Nu are solzii zbarliti,o sa mai fac câteva poze
Buna ziua,
De aproximativ 1 saptamân? unul din caraseii aurii a început sa fie apatic ,nu prea mai manânca si sta retras dupa 1 filtru. Am 6 buc,aprox 8-10 cm, Intr un acvariu de 200 l,fara probleme ale apei,cu schimburi de apa regulate,filtru si aeratoare.
Acvariu ciclat de aproape 2 ani.

Acum 3 saptamâni am gasit unul mort dar fara semne ale unei boli,cel putin a?a am vazut atunci.

La caraselul in cauza nu sunt semne de ,gris,mucus sau alte boli vazute pe forum.
Singura problema pe care o vad ar fi ca operculii au început sa se întoarca spre exterior plus apatia si lipsa de mâncare.
L am trecut Intr un acvariu de carantina cu sare si albastru de metil dar nu vad sa dea semne de vindecare.
Mai mult am vazut aceiasi problema a operculilor la alt caras din acvariu dar doar pe o parte,acesta fiind totusi activ momentan fara alte probleme.

Ataaez foto si va multumesc pt eventuale solutii oferite.
Ahaaaa !
Asta intreb !
Si ce anume face in plus acel filtru pt. a ma scapa de nitrati si alte chestii daunatoare ?
Din ce vad acele filtre folosesc un simplu burete !
Ma poti lamuri?
Procedeul pe care-l vad este simplu : apa trece prin acel burete, totul este ok , dar costa 400 ron !!!
De ce nu ar trece apa si printr-un filtru de 50 ron,cu acelasi burete si sa fie ok ?
Chiar sunt curios!
Acum 10-15 ani cand am avut acvariu cei mai scumpi erau pesti.Acum dau 20 lei pe un peste si 1000 ron pe un acvariu utilat.
Nu mai inteleg nimic.
Astept lamuriri.Multumesc.

Credam ca pe acest forum se pot pune intrebari !
Vad ca toti imi dati in cap dar filtrul merge perfect.
Vreau sa-mi spuneti motive pt care sa nu-l folosesc.
Aveti magazine in care vindeti filtrele acelea de 3-400 ron ?
CARE ESTE DIFERENTA ???
Filtreaza apa !!!
Merge super si asa cum e.
Dar daca spune-ti ca este mai bine cu burete voi inlocui materialul filtrant textil cu burete.
Tks
Atunci este ok daca pastreaza apa curata si nu este taxic materialul filtrant.
Pt clor si alte substante daunatoare voi lega in serie ,ca sa zic asa,inca unul chiar doua filtre doar ca voi schimba materialul filtrant cu carbune sau ce propun cei mai experimentati membri.
Vreau totodata sa-l prind intr-o cutie izolata termic si sa-l pozitionez pe balcon pt a nu fi inestetic in interior ramanand doar cele doua furtune pe care le trag prin perete(rigips si bca), si pentru a evita vreo inundatie .
Voi lua in calcul si o instalatie de co2 prinsa in ansamblu dar nu am experienta in asa ceva momentan.
Are si ceva propietati UV din ce am citit pe cutia filtrului daca sta la lumina.
Cred ca voi obtine un filtru mult mai ok decit cele din comert cu costuri foarte reduse.
Totusi ma mira sa fiu primul care s-a gindit la asa ceva.
Mai astept pareri.
Nu te contrazic, dar aceste filtre sunt folosite pt filtrarea apei potabile si pt retinerea tuturor impuritatilor.
Ai incercat cu material filtrant ca al meu din poza?
Randamentul la prima utilizare a fost mai mult decit ok.
Mi-e teama sa nu aiba ceva toxic materialul filtrant dar pare a fi o simpla sfoara infasurata strans pe un ax.

filtru 25 ron
Pompita este mai veche dar are un debit frumusel
Ce parere aveti?
A mai incercat cineva ?
 
Forum Index » Profile for grigoras123 » Messages posted by grigoras123
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com