[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: robertpopa22
Forum Index » Profile for robertpopa22 » Messages posted by robertpopa22
Message
Furtunul care pleaca din cotul de la acvariu (e facut pe conectica rapida ca sa pot goli ingaleata daca am nevoie) se duce la teava de PPr, apoi conducta de PPr pastreaza o inclinatie mica pana la capat, unde iar am furtun coborat in gura de scurgere a chiuvetei (am montat un Y pe PVC)

Daca sunt intrebari nu ezitati, dupa atata sters de apa pe jos sunt foarte dispus sa ajut si pe altii cu sfaturi!
bilti wrote:niste poze nu ar fi stricat.


Poze din variantele anterioare nu am pastrat... Dar uite mai jos cum am facut acum. Pentru partea din acvariu sunt pozele urmatoare
Dupa ce am parcurs strada principala de mai multe ori, cu mare greutate, am gasit intrarea )
Firma Valco-Dragoi SNC are program de luni pana vineri de la 8-17 si sambata de la 8-12. Pretul a fost 2lei/kg.

Pentru cei care mai sunt interesati pun o poza cu firma (are locatia GPS. Se vede pe google earth usor) si mai jos si o vedere din satelit cu highlight pe drum!

Multumesc mult inca odata!

Multumesc mult, am plecat!
Dragi colegi de forum,

Dupa instalarea acvariului nou am avut pana in prezent 5 inundatii mari, ultima dintre ele fiind destul de serioasa (peste 100L in camera). Din fericire totul s-a putut repara si pestii au scapat nevatamati. Dar, avand in vedere experienta foarte neplacuta, doresc sa spun ce am facut eu si nu a fost bine, spre folosul tuturor. Toate problemele au plecat de la sistemul de evacuare a apei in exces, supraplinul si tevile din spate:

1. La prima inundatie am utilizat un ansamblu de coturi, in afara acvariului, pentru a ridica putin nivelul apei din acvariu (pentru a corecta o greseala de design a firmei care a facut acvariul). Teoretic, dupa cunostintele mele ar fi trebuit sa functioneze fara probleme, DAR, evacuarea finala era mai sus cu 30 de cm decat inaltimea minima a traseului de teava. Rezulta un dop ca la vasul de veceu, suplimentat cu un dop de aer. Pana am inteles fenomenul au avut loc 2 inundatii. Am scos coturile in exces si am lasat in exterior numai unul la 90 orientat spre in jos. Totodata am instalat un canalet din PVC pe traseul furtunului pana la evacuare.

2. La trecerea printr-un perete, din motive estetice, am ales sa folosesc un furtun pus pe un canalet de PVC. Dupa o saptamana furtunul s-a strangulat si am avut iar o inundatie... Pentru rezolvare am folosit doar traseu din PPr cu tot cu coturi pana la evacuare.

3. Gura de absorbtie din acvariu a avut diametru interior de 16mm si curiosul nostru Betta, preferatul copiilor si al nostru, un peste extraordinar de inteligent si bland, a intrat pe acolo si s-a intepenit... S-a infundat teava, nu ne-am dat seama si iar s-a inundat. Am montat un cot la 90 pentru a muta absorbtia in sus si am asezat o sita deasa

4. Pentru ca sita a fost prea deasa am avut iar o mica inundatie, prinsa la timp, si am scos sita si am asezat cotul orizontal, foarte aproape de peretele acvariului. Erau cam 1.5 - 2 cm de la gura cotului pana la geamul lateral al acvariului.

5. Un somn transparent a reusit sa intre prin cotul care nu mai avea plasa si a infundat iar sistemul. Fiindca am folosit o alimentare cu debit mai mare in aceasta perioada de vara, rezultatul a fost spectaculos: covoare plutitoare si zeci de litri de apa in toata sufrageria... Am montat acum o plasa mai rara (de tantari).

... SPER! sa nu mai avem probleme in viitor, dar cred ca cea mai buna solutie impotriva inundatiilor ar fi fost, asa cum am si cerut firmei producatoare, un sistem de alimentare cu plutitor, similar cu vasul de WC, care e dovedit in timp. Incercam acum sa facem o astfel de adaptare.

Sper inca odata sa fie de folos experienta mea, mai ales celor care vor sa isi comande un acvariu.

Cu drag,
Robert
Acum, dupa cateva luni, suntem foarte bucurosi cu cele 2 acvarii pe care le avem. Unul simplu pentru ciclide si unul mai complex, cu plante, pentru pesti tropicali.

Copii sunt foarte incantati, mai ales de Betta care este preferatul lor. Orice alt peste nu se compara cu micul Betta.

La capitolul nereusite mentionam ca suntem la a 5-a inundatie gratie unui sistem de supraplin prost conceput... Deja am capatat mare experienta la a aduna apa din casa.
Salut,

Tocmai mi s-a terminat CO2-ul si nu stiu unde se incarca in Ploiesti... Ma poate ajuta cineva, ca singurul indiciu pe google e ceva din 2008, asa ca nu ma pot baza pe el.

Multumesc!
Avem un acvariu de 500L unde am tinut un superb Betta S. albastru care era preferatul copiilor. Din nefericire a murit si trebuie sa il inlocuim. Am prefera tot un Betta, care s-a dovedit a fi foarte inteligent si protector cu toti pestii din acvariu (chiar daca nu pare credibil asa a fost la noi).

Obligatoriu sa fie albastru uniform, voalat cu aripioarele intregi.

Multumim
Exista si alt peste albastru mai mare si sa fie totusi pasnic?
Salut,

Sunt interesat de Cryptocorine. Am ingrasamant special pentru ele pus in tot acvariul si nu am niciun fir... Nu m-am documentat prea bine.
La ce pret le dai? Le poti trimite prin curierat?

Merci,
Si pe partea de CO2, reglarea electronica este clar o solutie obligatorie. Stau in fiecare zi sa ma uit pe tester si sa mai umblu la robinet... Nu prea e ok. cat de curand o sa iau un calculator JBL de la Hornbach.

Imi place totusi difuzorul de la Denerle, pus in locul sorbului. E discret si functioneaza foarte bine.
LUPmic wrote:Ai pus un strat de pietris, Manado si iar pietris?
Nu comentez experienta cu firma in cauza.


Da, la sfatul lor. Sunt de acord cu ei pentru ca Manado se ridica foarte usor de pe fund, desi ar trebui sa fie stratul final... Personal imi place mult mai mult cum arata pietrisul decat Manado. Cert este ca plantelor le merge foarte bine, au un ritm de crestere incredibil. Ce vedeti in poze au crescut cam in 10 zile de la 5-10cm lungime totala si ofilite!

Pietrisul de pe fund are pana intr-un cm grosime si este deasupra filtrului de fund. In poza se vede mai gros ca in fata nu mai e filtrul de fund.

Nu cred ca e cea mai buna solutie... Cel putin sunt destul de sigur ca incalzitorul de fund ar fi trebuit sa fie reglat electronic. Asa merge ca nebunul si incalzeste mereu...
Pentru ca suntem la inceput si trebuie sa ne documentam am intocmit o carte a acvariului, grupata pe familii, cu informatii de oriunde am gasit. Este foarte utila tiparita, chiar langa acvariu. Baiatul (4 ani) a invatat numele stiintifice la aproape toti pestii din acvariu, mai ales la cei care ii plac (Coridoras)

Puna aici varianta PDF si daca cineva doreste ii trimit si documentul in care am lucrat (sunt deja facute formatarile si se poate adapta la acvariul fiecaruia).

Am constat cu stupoare ca ce scrie la Hornbach pe factura nu corespunde cu realitatea. Am crezut o luna de zile ca am un Coridoras Paleatus cand de fapt, aveam Coridoras Aeneus. La melci ei folosesc Ampullaria Australis, Gigas cand de fapt aceste denumiri nu mai sunt acceptate oficial (noi avem Pomacea Bridgesi si Pomacea maculata).

Asta probabil pentru ca in generala la ora de sport statea si invatam la zoologie in loc sa joc fotbal... si am ajuns ... contabil
Detalii:
Si inca cateva poze:
Salutare tuturor,

A trecut ceva timp de cand nu am mai scris, pentru ca, dupa cum probabil stiti, un acvariu nou presupune destul de mult timp petrecut pe langa el. Totusi, dupa 3 saptamani de la primirea acvariului, pot spune acum ca am ajuns la un aranjament de care noi sa fim multumiti si copii nostri sa fie foarte incantati. Mai jos am pus si cateva imagini. Am separat pestii, asa cum am fost sfatuit de voi, dar dupa mai multe incercari am ales sa ii pun pe cei pasnici in acvariul mare si pe cei agitati si nervosi in cel mic de 100L.

Per total acvariul este ok, nu sunt defecte mari de fabricatie si aspectul total este placut. Culoarea si forma mobilierului se incadreaza in sufrageria noastra si trebuie sa multumim Acvamaxului din Iasi pentru timpul acordat alegerii culorii si formei, mai ales pentru ca au fost 3 variante in timpul negocierilor.

Pe final am avut o experienta cam neplacuta cu dl Gabriel Zaharia, deoarece la negociere am fost de acord sa nu ne acorde niciun discount dar sa ne faca instalarea completa si punerea in functiune pe data de 8 mai 2011 (data aleasa de dansul). Pe 8 mai, dansul a ajuns la noi pe la ora 20.00 si a plecat la ora 00.50, dupa ce timp de o ora l-am ajutat sa isi rezolve pana de la masina lui. Nu si-a respectat promisiunea de a face instalarea:
1. a montat intr-o graba imensa corpurile (care nu au ABS la usi pe toate laturile) fara sa monteze si usile
2. a asezat acvariul dupa ce a facut nivelarea mesei de 190cmx55cm cu o bula de 5cm lungime. Fiind foarte in graba l-am lasat sa isi faca treaba, dar acum am diferenta de 4-5mm de nivel pe lungimea acvariului, lucru care se putea foarte usor corecta initial.
3. Tot din graba a lovit capacul la montaj in doua locuri, rupand colantul, dupa care mi-a spus ca il pot repara eu usor.
4. In partea din spate a montat un supraplin care a avut nivelul sub capac, pentru care a trebuit sa tai cu flexul decorul si sa ma chinui sa fac un sistem de golire adecvat (partea aceasta m-a costat 5 inundatii care au stricat definitiv corpul)
5. Nu a mai montat deloc sistemul de racire din spate, asa cum negociasem
6. Lipirea acvariului in fata este la linie, dar in spate dreapta am 2mm iesit in afara coltul de sus
7. Predarea instalatiilor s-a facut de la 23.40 pana la 23.50 cu tot inventarul pe care il aveti mai sus

In niciun moment nu si-a cerut macar scuze pentru toate aceste lucruri... La final mi-a lasat o piesa amarata de decor, pe care am crezut initial ca o primesc ca o mica scuza din partea lui, dar acum trebuie sa o platesc. Eu personal nu as mai lucra niciodata cu un astfel de om, desi multe din sfaturile lui au fost bune si per total a iesit rezonabil de bine. Ma simt inselat! Poate pentru altii, daca puneti in scris conditiile, de la inceput, aveti alte rezultate.

Deci, dupa multa munca din partea noastra si costuri ascunse din plin, a iesit bine (dar corpul de mobila ramane deteriorat iremediabil). Iata si pozele... Singurul lucru pe care il regret este faptul ca nu am ales sticla UltraClear si am ales geam float normal... Acum ca am vazut ce inseamna o sticla de 10mm de calitate, imi dau seama ca un UltraClear ar fi fost cu mult mai potrivit (claritate si refractie mai bune).

Am mai adaugat fata de lista de mai sus si o lampa cu UV de 36W si un incalzitor EHEIM care este complet inutil (datorita neoanelor si incalzitorului de substrat) si alimentarea prin osmoza inversa. Mult mai complicat s-a dovedit a fi evacuarea apei, din cauza acelei greseli de design si a lipsei noastre de experienta in lucru cu apa la presiuni mici (este incredibil cum o mica bula de aer poate infunda o teava inclinata!!!, apa nu curge la vale asa ca in teorie, ii mai trebuie si putina presiune).

Iluminarea este suficient de puternica pentru plantele noastre care cresc cativa cm pe zi si manaca CO2 din plin. Vitaminele si ingrasamintele Denerle isi spun si ele cuvantul. Pestii sunt foarte bucurosi, mai putin Hoplo caruia nu ii place prea mult lumina si sta mai mult pitit dupa decor, dar iese cand se sting neoanele).

Acum si pozele:
Salut!
As vrea si eu 30 de bucati. Sunt din Ploiesti, vin sambata aceasta sa ii iau.
Cam peste o saptamana va sosi noul acvariu si de abia astept sa separ cativa dintre pesti... Nu de alta dar din 12 neoni, cred ca 4 s-au teleportat din acvariu ca nu ii mai gasesc nicaieri. Si scalarul pare mult prea mic ca sa poata manca ditamai neonul.
Dupa cateva saptamani in care am stat mai tot timpul de vorba cu firme de acvaristica, singurii care si-au dat interesul sa si faca ceva au fost cei de la acvamax. Nu stiu daca sunt cei mai buni sau nu, dar macar sunt singurii care m-au bagat in seama si au si facut configuratia destul de completa. Cred ca numai la telefon am petrecut cu ei vreo 10-15 ore. Dar sper sa merite efortul!

Asa ca, dupa ce au fost examinate in detaliu 3 variante, la final a ramas:

Denumire                                                  Cantitate    Pret Valoare
Acvariu 1900x550x550mm float clear                                1   1.550   1.550
Capac 5 instalatii separate, dou? guri de hr?nire                 1     915     915
JBL Solar Marin Blue(120cm)                                       1      70      70
JBL Solar Tropic 54W                                              1      66      66
JBL Solar Natur  54W                                              2      75     150
JBL Solar Color  54W                                              1      73      73
Reflector 150mm JBL                                               4      73     292
Reflector 120mm JBL                                               1      67      67
Incalzitor substrat Denerle 40W                                   1     345     345
Filtru de fund                                                    4      24      94
Decor 3D Ekol rock 200x60cm                                       1     633     633
Decupatul , executarea gaurilor pentru filtrul extern, lip        1      40      40
Dennerle CryptocoryneTabs - 30 tablete                            1      72      72
Dennerle EchinodorusTabs-30 tablete                               1      72      72
Dennerle StarterTabs - 30 tablete                                 1      67      67
Dennerle Planta Gold 7 - 20 Tablete/1000 l                        1      45      45
Dennerle A1 Daily 100 ml pentru 50.000 litri                      1     135     135
Substrat Manado  25 litri                                         2     115     230
Dennerle FB1 Substrat Start                                       2      49      98
Pietris de quartz (Hornbach?)                                     4      25     100
JBL Aeras Micro S3                                                2       4       9
Piatra JBL Micro L Plus 27 cm                                     1      14      14
Hagen Perdea aer 88 cm                                            1      41      41
Resun Furtun aer 6mm,pret/m                                      10       2      15
Reductor CO2 Papillon                                             1     452     452
Butelie: 5 litri/3,75 kg CO2 , diametru 140mm,inaltime 470        1     707     707
Difuzor Dennerle Microperler Special                              1     230     230
Furtun JBL CO2 3m                                                 1      15      15
Supapa sens                                                       1      15      15
Test CO2 permanent JBL                                            1      45      45
Filtrul Fluval FX5                                                1   1.191   1.191
JBL PhosEx ultra 340g/200 litri                                   2      36      72
JBL SintoMec 650g/200 litri (1200mp)                              2      44      88
JBL Carbomec Activ                                                2      33      66
Pompa aer Hailea 9610                                             1     110     110
Transport Iasi-Ploiesti                                           1     200     200
Dulap 1900x550x720                                                1   1.120   1.120
Dulap 600x400x720                                                 1     260     260
                                                                   TOTAL      9.764



Ce parere aveti?
Cei de la care am si pus link mai sus. Acvamax.ro
A fost o discutie foarte interesanta si placuta. Omul parea sa stie ce face. Mi-a placut si ideea de a avea o sticla de calitate mai buna, dar e important totusi si pretul. Sa vedem ce zice... ca nu faci acvariul in fiecare zi, nu?
Salut!

Eu am un acvariu cu dimensiuni similare (150x50x50) facut din stica de 10 mm (dar cu intarituri ongitudinale si transversale)...m-a costat 500 de lei (facut profesional de o firma din Bucuresti).


Poti sa imi spui cu ce firma ai lucrat? Ai fost multumit de ei? Eu tocmai am discutat cu cineva de la Iasi, astept sa vad un pret.

Mi-a raspuns si o firma din Bucuresti:

Lungime L 1600 mm, latime l 450 mm, inaltime H 550 mm, Nr ranforsari verticale 3 buc, Grosime sticla 12 mm
Volum total de apa: 361.2 Litrii, Greutate acvariu gol 93.0 Kg

Acvariul poate fi lipit cu silicon negru sau transparent. Termenul de finalizare este de max 20 zile de la primirea avansului. Pret acvariu 1439 lei (v-am atasat o poza cu un acvariu model). Pentru comandarea acvariului trebuie sa imi achitati 50 % din valoarea acvariului. o puteti face prin cont sau direct la noi la sediu (daca
veniti la noi la sediu va rugam sa ne contactati in prealabil).


Mi se pare totusi cam mult 1439 doar sticla... Voi ce parere aveti?
 
Forum Index » Profile for robertpopa22 » Messages posted by robertpopa22
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com