[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: NightOwner
Forum Index » Profile for NightOwner » Messages posted by NightOwner
Message
ReBella wrote:La o comanda de 50-99 lei (constand in plante) veti primi bonus plante in valoare de 20 lei
La o comanda de 100-149 lei (constand in plante) veti primi bonus plante in valoare de 40 lei
Si tot asa.

Bonusurile se acorda dintre speciile de plante din care am cele mai multe fire/poturi in acea saptamana, sau va puteti alege bonusul in limita firelor/poturilor inca existente la data comenzii. NU pot acorda bonusuri in gazon. Va multumesc pentru intelegere.


Gazon - Elatine triandra - 3-4 poturi disponibile - 10 lei potul
Cabomba "Belem" - 10 fire (scurte) disponibile - 3 lei firul
Limnophila aromatica - 2 fire disponibile - 2 lei firul
Muschi/Moss - Fissidens Fontanus - 1 pot disponibil (~3x3 cm) - 10 lei
Ludwigia mini super red - 4-5 fire disponibile - 3 lei firul
Planta plutitoare - Pistia - mai multe plante disponibile - 0,5 lei planta
Pogostemon erectus - 4-5 fire disponibile - 3 lei firul
Micranthemum Umbrosum - mai multe fire disponibile - 1 leu firul
Rotala "Butterfly" - multe fire disponibile - 2 lei firul
Alternanthera reineckii "lilacina" - 4-5 fire disponibile - 3 lei firul
Barclaya Longifolia - 1 planta mare disponibila - 20 lei
Micranthemum micranthemoides - multe fire disponibile - 1 leu firul
Lagarosiphon madagascariensis - cateva fire disponibile - 1 leu firul
Rotala wallichii - 3-4 fire disponibile - 2 lei firul
Limnophila "Belem" - 2 fire disponibile - 3 lei firul
Hedyotis salzmannii - 4-5 fire (scurte) disponibile - 1 leu firul
Bolbitis heudelotii - 2 plante disponibile - 10 lei planta
Pogostemon stellatus octopus - 1-2 fire disponibile - 2 lei firul
Rotala "Vietnam" - 9-10 fire disponibile - 2 lei firul
Syngonanthus (Tonina) "Belem" - 3-4 fire disponibile - 3 lei firul
Myriophyllum mattogrossense - 9-10 fire disponibile - 1 leu firul
Rotala indica - 3-4 fire disponibile - 1 leu firul
Lindernia rotundifolia variegated - 9-10 fire disponibile - 1 leu firul
Heteranthera zosterifolia - 2-3 fire disponibile - 1 leu firul
Cabomba caroliniana (green) - 1-2 fire disponibile - 2 lei firul


Se pot executa la comanda acvarii de orice dimensiune, la fel si capace (din sticla, colantate, estetice), reactoare interne pentru CO2, etc. Preturile difera in functie de ceea ce doriti, asa ca va rog sa intrebati pe privat exact ce va intereseaza!

ATENTIE! Acvariile prefer sa le ridicati personal din Baia Mare, iar capacele din sticla se pot face doar direct pe acvariu.

Mai am de vanzare (se ridica doar personal) melci de substrat (comanda minima 10 bucati - 10 lei) sau Guppy rosii, linie pura (comanda minima 10 bucati, 5 masculi + 5 femele sau 10 masculi - 30 lei).


Comanda MINIMA pentru Baia Mare (ridicare personala): 10 lei;
Comanda minima pentru restul tarii: 20 lei (fara transport)


Costul TRANSPORTULUI:

- prin POSTA costa 11 lei daca platiti ramburs (la ridicarea coletului de la posta) si 4 lei daca doriti sa imi puneti banii in avans pe card. ATENTIE! Daca trimiteti banii de la ghiseul unei banci se vor pierde cam 7 lei din suma trimisa (comisionul bancii, pe care il retrage imediat ce intra banii in cont), asa ca in acest caz nu prea se merita. Ideal este sa aveti card ING sau BCR. Daca nu aveti, tot mai bine este cu ramburs. Prin posta plantele ajung cam in 2-3 zile.

- prin CURIER (PrioriPost - curierul rapid al Postei) costa cam 20 lei daca platiti ramburs (cand va livreaza coletul) si cam 15 lei daca doriti sa imi puneti banii in avans pe card. Se pot trimite si prin alt curier - Nemo Express. ATENTIE! Daca trimiteti banii de la ghiseul bancii se vor pierde cam 7 lei din suma trimisa (comisionul bancii, pe care il retrage imediat ce intra banii in cont), asa ca in acest caz nu prea merita. Ideal este sa aveti card ING sau BCR. Prin curier coletul ajunge a doua zi, exceptie facand situatiile neprevazute. Va rog mult nu imi solicitati livrarea comenzilor sambata prin curier, mai ales daca sunteti din Bucuresti si daca dati comanda abia vineri, deoarece a fost un caz in care nu au reusit sa livreze sambata ci abia luni. Preferabil este sa dati comanda cel tarziu miercuri(sau joi), ca sa o pot trimite joi si sa fie livrata vineri.




te mai ocupi cu gradinaritul ?
Moygefu wrote:Mai ai ceva?

te mai ocupi cu gradinaritul ?
Auuuu ... ziceam ca JBL e scump la 100 E.

Dupla e 162E la prima strigare si nici nu e reincarcabila : https://www.ebay.com/itm/Dupla-80290-PH-di-elettrodi-Set/152906258089?epid=0&hash=item2399ec56a9:g:afkAAOSwZFdagtg-

Pe unde gasesc sonda dupla reincarcabila ? o mai ai ? o vinzi ?
dan.pavelescu wrote:Eu am folosit asa:

Ce as alege acum, daca..

- sonda Dupla reincarcabila.


Perfect !
Asta cautam .
Merci mult pt pont !
teddy2k wrote:Intrebarea mea era de fapt referitor la sonde. Ma pot trezi ca o sa fuga ph-ul pt ca nu am mai calibrat sonda si luna asta, sau luna viitoare?


Daca la sondele de 100E gen JBL in cazul meu , trebuie facuta lunar calibrarea , in mod cert chinezariile trebuie calibrate cel putin la fel de des daca nu mai des.
Raspuns final da . Trebuie sa iei solutii de calibrare si sa calibrezi sonda lunar.
La mine, daca nu calibrez lunar , intra controllerul in alarma si incepe sa tziuie . Nu ma mai lasa sa fac nici o masuratoare fara sa calibrez sonda.

Humbert wrote:
Nu conteaza cu ce calibrezi atat timp cat calibrezi.



Cand calibrez , pe controller imi apare "rinse sensor in PH 7 solution" , " rinse sensor in ph 4 solution" , controllerul are mufa BNC .
Cred ca PH-ul solutiei de calibrare trebuie sa fie cel asteptat de controller.
O sa cumpar si o chinezarie doar sa vad daca merge pt ca mi se pare foarte mare pretul sondei de la JBL, avand in vedere ca trebe schimbata 1 data pe an plus solutiile de calibrare costul e cam 35 lei / luna

uite exact asta e controllerul si asa il calibrez https://www.youtube.com/watch?v=EYjDSMlbo14

Nimeni pe forum cu controller JBL si sonda chinezeasca ?
Pana una alta , am comandat asta pt ca stau fara CO2 de 1 luna
https://www.emag.ro/electrod-ph-jbl-ph-sensor-cal-4014162631886/pd/DWDL42BBM/

Daca o sonda de 7 - 10 USD tine un an, sunt mai mult decat multumit.
Ce sa aleg ?

https://www.ebay.com/itm/New-Design-pH-ELECTRODE-BNC-Connector-150cm-CABLE-Calibration-Buffer-Solutions/360958050664?hash=item540ac6c168:g:ORQAAOSww3tY5gqv

https://www.ebay.com/itm/pH-Electrode-Long-300cm-Cable-BNC-Socket-w-Calibration-Solutions-Easy-Calibrate/181810521277?hash=item2a54c064bd:g:jQgAAOSwqVxZgvTY

https://www.ebay.com/itm/pH-Electrode-Long-Cable-With-BNC-2-x-Buffer-Calibration-Solution-0-00-14-00pH/192087079241?epid=1237628978&hash=item2cb9483949:g:I28AAOSw0kNXhiAu

https://www.ebay.com/itm/Durable-Replaceable-PH-Electrode-BNC-300cm-Cable-With-0-14pH-Buffer-Solution/192349225868?epid=1041923746&hash=item2cc8e8438c:g:0TYAAOSwa39U0bP~

Controllerul JBL se calibreaza cu solutii PH 4 si PH 7 . Vad ca solutiile de calibrare din china au PH 6,864 si PH 4,003 . Sondele merg cu controllerul meu ?
Ce sa comand ?

Sonda trebuie sa aiba cablu de minim 1,5 m . Sonda ta cat are ? https://www.ebay.com/itm/pH-electrode-BNC-Glass-High-Quality-Design/323150317957?hash=item4b3d428985:g:APYAAOSwosFUVJP3

Am un controller PH JBL Proflora modelul asta cu mufa BNC : https://www.jbl.de/en/products/detail/2365/jbl-proflora-ph-control
De cand il am am cumparat sonde de PH JBL dar sunt tot mai greu de gasit si s-au scumpit mult .
Imi puteti recomanda o sonda reincarcabila compatibila cu controllerul meu ?

Cablul trebuie sa aiba cel putin 1,5 - 2 m lungime


Pai , ca sa-ti fac un refresh , probelma mea este ca nu pot creste HC datorita inaltimii coloanei de apa. 78 cm .
Ma gandeam sa pun niste leduri cu lupa de 60 grade pt o penetrare mai buna dar peste tot unde gasesc grafice de PAR/PUR , masuratorile sunt facute la maxim 55 cm adancime.

Crezi ca am vre-o sansa cu leduri sau ar fi mai indicat sa ma orientez catre HQI ?


Salut Lucian,

Reiau discutia asta pt ca nici acum nu mi-am vazut visul cu ochii ( lampa diy cu leduri ).
Ce parere ai de acest kit ? merita sa-l cumpar ?

http://www.aliexpress.com/item/DIY-24w-aquarium-lighting-led-system-led-grow-light/1792140689.html?spm=2114.40010208.4.97.eaSabl


multumesc, foarte util link-ul dar din pacate nu contine informatii despre "growth rate"
Anubias nana , barteri ...

ceva pe roshu ?
Am avut o revelatie de cand cu osmozorul.
Niciodata nu am avut plante mai sanatoase , pesti mai mancacios si lipsa de alge , in special de BBA .
Recomand tuturor apa de osmoza.
Am fost reticent la inceput vazand acvarii frumoase si curate cu apa de la robinet dar eu nu am reusit performanta asta decat cu apa de osmoza.
Chiar si dupa 5 ani de gradinarit , ma consider tot incepator asa ca rog agricultorii mai priceputi ca mine sa-mi recomande cateva plante cu crestere lenta foarte lenta si extrem de lenta.
M-am saturat de tunsorile dese pe care le fac.:-)

Wolfmark wrote:Am cumparat mai devreme de pe nevertebrate.ro ceva similar (are doar 4 iesiri).

Oricum se pare ca trebuie sa gasesc alta solutie. Eu dozam EasyCarbo direct deasupra skimmer-ului, de unde ajungea repede in filtrul extern. Se pare ca n-a fost o idee prea desteapta, pentru ca dupa cateva minute era avariul plin de particule minuscule pe care le mancau de zor pestii. I-am intrebat pe cei de la Easy Life daca am facut o prostie si mi-au zis: This may compromise the useful bacteria: they eat some of the EasyCarbo away + also a part of these bacteria can be set free into the water solution. This will not happen if you add EasyCarbo directly into the tank. Asa ca oricum nu pot sa fac smecheria pe IN (cum ai facut tu) si acum am realizat ca nu prea ar merge nici pe OUT.

Din experienta mea cu easycarbo iti spun sincer ca nu merita . Nu aduce nici un beneficiu in acvariu , ba dimpotriva omoara unele plante sau le stopeaza cresterea.
Iti recomand algexit testat de mine 2 ani. Nu omoara nimic in doza recomandata ingredientul activ este salicilat-ul ( aspirina ) care are muullttee efecte benefice pe langa stoparea algelor .
Wolfmark wrote:Trebuie sa fac si eu ceva similar, dar am niste retineri.

Banuiesc ca ai conectat crucea la T-ul aquamedic cu o bucata de furtun 4/6. Nu ramane ceva lichid in cruce + furtun + intrarea de la T dupa o doza? Ce se intampla la urmatoarea doza?

In plus poate e ok sa se combine NO3, PO4 si FE, dar daca ai doza CA si MG n-ar mai merge solutia asta (din ce am inteles tot din acest topic).


Distanta de la cruce la T-ul Aquamedic este de 1-2 cm. Cantitatea de lichid combinat ramasa in cruce si pe bucatica de furtun 6/4 este infima , probabil 0,5 - 1 ml cel mult .
Nu ma pricep la marine dar la bazinul meu , cantitatea asta este absolut infima , practic nu influenteaza cu nimic bazinul.

Dozez No3 , Po4 si Fe cum bine spui .

LE: iti recomand crucea sa o cumperi de la Gardena eu am gasit in Hornbach la raionul de gradinarit .
Pe langa faptul ca e foarte mica si foarte finuta ( nu ramane mult lichid in ea) , are sigurante de metal pe fiecare conector al crucii , astfel incat sa fi sigur ca nu sare furtunul.

LLE: Daca ai mai multe capete de pompa si faci aditie de mai mult de 3 alemente , iti recomand stutul asta: http://www.bizoo.ro/firma/aquariumprest/vanzare/1221041/teu-distribuitor-aer-din-plastic-cu-6-iesiri
Reanviu topicul asta pt ca am avut o revelatie :-))

am folosit un singur stut pe furtunul sorbului de la filtru : image


am conectat furtunele de la dozatorul grotech intr-o cruce : No3 , Po4 si FE image

si am conectat crucea in stutul de la furtunul sorbului .
Am redus 90% din matele de la dozator :-)
pai GH 0 de la 18 si KH 0 de la 12 ma asteptam si TDS-ul sa fie pe la 0 .
Adica membrana functioneaza foarte bine .. aproape de 100% pt GH si KH , doar pt TDS functioneaza 96% asta nu pricep
Gata , am au venit toate cele .
TDS metru , prefiltre de rezerva concetori etc ...

Testele sunt :

Apa de la robinet:

PH 7,4 GH 18 , Kh 12 TDS 497

Apa de osmoza:

PH 5,9 GH 0 , Kh 0 , TDS 21

Apa remineralizata

PH 6,8 GH 3 , Kh 3 , TDS 125

sunt OK ?
nu pricep de ce am TDS 21 si nu zero la iesirea din osmozor :-(
Cei de la WTS imi recomanda asta :

"Buna ziua,
Din experienta noastra cel mai eficient este acesta:
http://www.wts-online.ro/magazin/filtru-apa-reincarcabil-10-reglare-phremineralizare-p-347.html"

e ok ? ce ziceti ?

acvariul are aprox 1 mc / plantat / discusi / CO2

LE: Schimbul de apa il fac saptamanl sau la 2 sapt 50%
 
Forum Index » Profile for NightOwner » Messages posted by NightOwner
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com