[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Fadds
Forum Index » Profile for Fadds » Messages posted by Fadds
Message
Eu personal nu prea am timp sa fac testul ala cu pudra, rareori il folosesc. Prefer testele rapide 6 in 1. Nu sunt extrem de precise dar imi dau seama daca am intre 0-30 sau intre 30-50 ppm nitrati, e suficient pt mine.

Hybrid wrote:Si inca o intrebare, aparent vin la pachet...
Am luat 6 cardinali azi (la aclimatizare am vazut ca am si un calator clandestin, un Crystal Red Shrimp, de care mi-a fost mila si l-am luat si pe el in acvariu), le-am dat 2 cupe de Dennerle Nano Gran - au mancat dar s-a si imprastiat o gramada si mi s-a imputit instant apa de m-am apucat sa fac schimb la 11 noaptea...

Ma gandesc sa iau alta mancare care eventual sa pluteasca, sa opresc filtrul cat le dau sa manance apoi sa strang ce ramane ca sa nu se mai imputa, aveti vreo recomandare, sau fac eu ceva gresit?


Salut. Cand hranesti pestii trebuie sa-i urmaresti. Daca pestii sunt recent introdusi in acvariu trebuie sa se obisnuiasca, nu te astepta sa se repeada la mancare. Iei o cantitate foarte mica, cat o gamalie de ac, presari si vezi daca sunt interesari. Daca mananca mai adaugi un pic.

Cand pestii se simt in largul lor si ataca mancarea, le dai atat cat pot sa manance in 30 de secunde, sa nu ramana nimic dupa.

Legat de kH/pH e normal sa scada daca folosesti substrat fertil, si e ok pentru acvariile plantate.
Lucian Jitaru wrote:Fadds acum am facut test la retea, NO3 e intre 0 si 5. (Seamana a 1ppm)
In ce zona din Brasov esti ? Eu sunt in Tractoru (cartierul nou).

Stau in cartierul Coresi, furnizor Flavus. Buletinul ala e din noiembrie anul trecut, variaza in functie de sezon, precipitatii, aluviuni etc.

Cand faci testul de nitrati trebuie agitata foarte bine solutia aia, daca e test din ala cu praf dizolvat, altfel poate sa-ti arate valori mai mici daca nu se dizolva bine.
Vrei sub 20 ppm nitrati dar asta depinde si de apa de la retea.

De exemplu la mine in ultimul buletin de analiza apare 20 ppm la nitrati, ce naiba sa fac, 100% schimb de apa?

30 ppm e foarte ok, doar nu crestem puieti de discus.
dan.pavelescu wrote:Mama, 25 de lei lostrita..

E 15.99, nu se vede bine in poza
Poza facuta azi, Animax Brasov
image
alinutz80 wrote:Da, frumosi! Cred ca sunt mai mari ca si 1 guppy ....dar nu conteaza...sigur vor creste...

Cati pesti sunt in total ?

Am uitat de mancare congelata...artemia si altele. Vezi cam ce ar merge pentru ciclide. La tropical gasesti si Spirulina, eu zic ca e una din cele mai bune.

Mersi!
Am 65 de pesti. Ii hranesc de 3 ori pe zi cu hrana de la crescator, temperatura 27 grade, schimb de apa la 3-4 zile. Am luat granule Northfin 1mm formula ciclide si vegetala pentru cand se fac un pic mai mari, le voi da in combinatie.
Caut furtun compatibil cu filtru SunSUn HW 304/404/704, diametru 18/26.

Daca nu aveti, dar stiti un magazin care are in stoc va rog sa-mi scrieti, multumesc!
adi2004 wrote:Pot sa pun niste pesti care traiesc doar cateva luni? Sau mai bine sa-mi iau gandul de la pesti?

Nothobranchius furzeri este un peste killi care traieste 4 luni in natura, pana la 12 in captivitate, una dintre vertebratele cu cea mai scurta durata de viata. Ajung la maturitate sexuala in 14 zile de la eclozare.
In cuvinte mai simple: poti sa-ti iei gandul de la pesti.
Lemon wrote:Pana toamna, cand ii bagi in tava cu ceapa calita.

Merg si pana in iarna, cand da inghetul, depinde cat de mici ii ia
Dar de ce in curte, nu intra pe usa? Poti sa tii pesti de iaz - crapi koi sau carasi. Crapii doar temporar, se fac foarte mari.
Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

Acestia sunt pestii:



Sunt toti bine, sanatosi, mananca de rup. Sunt la dimensiunea masculilor de guppy deocamdata

PS: Cine e din Brasov si vrea sa ma scape de corydoras-ul ala, vin eu personal si vi-l aduc. S-a ascuns cand mi-am donat vechii pesti, dar nu scapa el...
Vivaldi wrote:O intrebare pentru posesorii de JBL 901.

Filtrul meu care a functionat fara probleme 3 ani de zile , daca il inclin sa zicem la 25-30 de grade curge pe la garnitura capaculi ca la robinet. Daca sta vertical nu curge deloc.
Este normal sa curga in halul asta ?

Si eu am exact aceeasi problema la un Sunsun 704A. Nu stiu de unde se ia vaselina aia siliconica. Probabil trebuie sa schimb si garnitura...
Astazi imi sosesc pestii. Vor veni cu 100g de mancare bonus, de la crescator.

La un moment dat va trebui sa cumpar, voi ce hrana comerciala folositi/recomandati pentru ciclide mbuna?
Salut,
acel LED e luat separat sau e dotarea stoc a acvariului? Ar trebui sa fie ok, mai ales ca nu ai nevoie de atata lumina ca la un plantat high tech.

Ca substrat eu nu as folosi nisip foarte fin, nu circula apa suficient prin el si radacinile au nevoie de oxigen.
La acest volum de acvariu un substrat fertil nu e o avere, dar daca vrei sa mergi pe inert, cu capsule nutritive la radacina ca fertilizant.

Fertilizarea se poate face si in coloana de apa dar pt low tech as tine apa cat mai libera de nutrienti pentru a preveni algele.

Filtrarea poate sa fie ok daca nu pui prea multi pesti sau prea mari, ai grija sa fie agitata suprafata apei pentru un schimb de gaze cat mai bun.
paradoxx wrote:Sper ca nu inteleg bine, dar ai lasat cumva canistre le cu material filtrant fara apa sperand totusi ca vor supravietuii 18 ore?

Ba ai inteles bine si o sa iti explic de ce:
Bacteriile mor daca 1. se usuca si 2. daca nu mai au oxigen. Bacteriile nu se usuca in mediile umede inchise in canistra.
Concentratia de oxigen este mult mai mare in aer (21%) decat in apa, deci rezerva e mai mare.


lukitza wrote:Nu apuca sa se adune, am schimb la picatura, cea mai tare inventie din acvaristica dupa parerea mea

Asa este. Am intrebat-o pe nevasta-mea daca pot sa pun acvariul in bucatarie, a zis ca ma da afara din casa cu tot cu el
Vand nisip alb, 20kg, spalat luni, 22 ian. Am luat mai mult decat aveam nevoie mi-au ramas 2 saci din 5.

Nisipul a fost cumparat din Hornbach la 22 ron https://www.hornbach.ro/shop/Nisip-pentru-acvariu-alb-10KG/4066914/produs.html

Este foarte bine spalat, la mine apa a fost clara chiar imediat dupa umplere.
Superbi. Mai da-i sa manance la venustus, l-ai luat mai mic ca sa nu faca figuri?
lukitza wrote:...Si cateodata nu ating acvariul aproape o luna.

Aoleu! Si cate ppm nitrati se aduna la sfarsit de luna?
dan.pavelescu wrote:Eu ti-am mai zis ca nu pun botul la ce scrie pe site-ul ala, incredere = zero barat.
Fiecare e liber sa foloseasca ce doreste, nu-l cearta nimeni pe banii lui.

Sigur, noi trebuie sa avem incredere doar in afirmatiile marilor producatori, de genul

"Fiecare litru de Seachem Matrix asigura o suprafata similara (cca 700m2) cu cea a 170l de bile de plastic! Acestea din urma, numite si bio balls, ofera pentru colonizarea cu bacterii doar suprafata exterioara, in timp ce la Matrix se folosesc atat suprafata microporoasa exterioara, cat si cea interioara. Macroporii au dimensiunea ideala pentru a fi colonizati cu bateriile nitrificatoare si denitrificatoare. Acest fapt permite acestui material filtrant, spre deosebore de alte tipuri de materiale filtrante biologice, sa inlature atat nitratii, cat si amoniacul si nitritii, in acelasi timp si in acelasi filtru."
 
Forum Index » Profile for Fadds » Messages posted by Fadds
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com