[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Allen_g30
Forum Index » Profile for Allen_g30 » Messages posted by Allen_g30
Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic The problematic instruction: ---------- ==> assignment: topic=topics.get(post.topicId) [on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm] ---------- Java backtrace for programmers: ---------- freemarker.core.InvalidReferenceException: Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic at freemarker.core.Assignment.accept(Assignment.java:111) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.IteratorBlock$Context.runLoop(IteratorBlock.java:167) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:428) at freemarker.core.IteratorBlock.accept(IteratorBlock.java:102) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.Environment.process(Environment.java:199) at freemarker.template.Template.process(Template.java:259) at net.jforum.JForum.processCommand(JForum.java:262) at net.jforum.JForum.service(JForum.java:228) at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:717) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:290) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at fr.xebia.servlet.filter.ExpiresFilter.doFilter(ExpiresFilter.java:1243) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at net.jforum.util.legacy.clickstream.ClickstreamFilter.doFilter(ClickstreamFilter.java:59) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at org.apache.catalina.core.StandardWrapperValve.invoke(StandardWrapperValve.java:233) at org.apache.catalina.core.StandardContextValve.invoke(StandardContextValve.java:191) at org.apache.catalina.authenticator.AuthenticatorBase.invoke(AuthenticatorBase.java:433) at org.apache.catalina.core.StandardHostValve.invoke(StandardHostValve.java:128) at org.apache.catalina.valves.ErrorReportValve.invoke(ErrorReportValve.java:102) at org.apache.catalina.core.StandardEngineValve.invoke(StandardEngineValve.java:109) at org.apache.catalina.connector.CoyoteAdapter.service(CoyoteAdapter.java:286) at org.apache.coyote.ajp.AjpProcessor.process(AjpProcessor.java:437) at org.apache.coyote.ajp.AjpProtocol$AjpConnectionHandler.process(AjpProtocol.java:366) at org.apache.tomcat.util.net.JIoEndpoint$Worker.run(JIoEndpoint.java:447) at java.lang.Thread.run(Thread.java:619) Messages posted by Allen_g30
Message
clasici, argintii cu dungi negre. mama lor e o fosta locatara a acvariuli meu, dar din anumite motive a trebuit sa o dau.
nu i da inca, mai lasa-i pana ajng la vreo 4-5 cm diametru, alegi exemplarele cele mai frumoase, 4-5 bucati si dai restul. di ce ramane se alege o pereche. eu am acum in 100 litri 9 scalri de 4 cm si ii mai tin sa vad sum evolueaza si cum cresc, apoi ma voi gandi sa dau din ei, astfel incat sa raman cu o pereche.
aaa, si sa nu uit: de cand am acest reactor si dizolvarea de CO2 in apa este mare, mi-au disparut si algele. doar pe fundalul din spuma a mai ramas ceva, dar prea putin ca sa mai imi fac griji.

PS: rog unul din moderatori sa editeze postul anterior, ca am scris cam repede si am gresit pe undeva cu insertul de link-uri. multumesc

Dalles edit: rezolvat.
revin si eu pe aceasta tema. La inceputul lunii septembrie, Acata, caruia ii multumesc, mi-a adus un reactor CO2. mic, simplu si eficace.

principiul de functionare este simplu : 2 tuburi, unul mic in unul mare; prin cel mic intra CO2, in cel mare se face dizolvarea gazului. jetul de apa de la un filtru intern resun agita bulele de CO2 destul de mult cat sa le dizolve. "bomba" este clasica sticla de pepsi cu gelatina si drojdie. in aproape 2 luni am explozie de plante care elimina oxigen si care au acum niste culori superbe

asa arata bazinul prin iulie si asa arata acum.

cat despre robineti, cei mai buni mi s-au parul cei liniari, rosii, se gasesc in obor. la fel si valve antiretur. eu am pus imediat dupa sticla un robinet, api vala, iar robinet, numarator de bule, iar valva, si apoi reactorul.

acum ma gandesc sa imi fac un reactor home-made pe acelasi principiu si pentru bazinul mic.
sincer, nu am fost personal la ei, noi ca firma cumparam materiale de la ei si am profitat de ocazie cand a mers soferul sa faca aprovizionarea cu materiale si am comandat si o placa de stiplex pt mine
Stiplex-ul l-am luat de la MonsMedius. pt. debitare, tot cu ei vorbesti. preturi .... nu mai tin minte. prelucrarea se face la cald.

uite si link[/ur] catre pagina lor.
http://www.gwapa.org/articles/inline_co2_reactor/
http://www.aquarticles.com/articles/management/Uthup_Sump_Filter.html
http://www.mpiaquatics.com/articles/articles_reactor.htm
http://members.cox.net/tulsaalstons/AquaticPlants.htm
[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 

Information
 

An error has occurred.

For detailed error information, please see the HTML source code, and contact the forum Administrator.

Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm
topics.get(post.topicId) is undefined.
It cannot be assigned to topic
 
Forum Index
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com