[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dinu79
Forum Index » Profile for dinu79 » Messages posted by dinu79
Message
frecarea de pietre/nisip nu e neaparat un comportament simptomatic, el poate fi si comportament relationar, dat de impregnarea mediului cu feromoni. pt ca imi place f mult sa admir natura, in its rawest form, sa zic asa pa ienglezaste, pot sa iti spun ca in natura, mrenele, clenii, boistenii , zvirlugiele, se freaca de nisip/ pietre continuu, fara sa prezinte o alta simptomatologie. gris are 36 ore ciclu. fyk.adica la 36 de ore are simptomatologia produsa si repetata.
F fain acvariu, eversad.te invidiez.
Is treaz, ai zis c? e urgent, dar habar nu am de comportamentul tetra.ce pot s? î?i spun e c? nu exist? peste care generic sa nu atace creve?ii.
la 90 litri, suprafata 90 x50, 5200 luxi, din care 24w happet flora, restul natural, e oare o luminare corecta, benefica? nu ma supara algele, decit in exces. va rog sa indrumati subiectul doar daca sunteti exeperimentati, nu apreciez - asta este, fiecare cu particualritatile sale... -- lecturi de internet. multumesc.
La curent de apa intra pt oxigenare .
Am avut gris ?i nu au cazut solzii.ca exemplu, la caras auriu.pt 100 lei nu merita sa moar? pe?tii ?i s? desfiin?ezi acvariul, gris ?i fungi se trateaz? u?or dar sunt letale.
Au gris sau fungi.cauta tratament la persoane avizate, petshop/ magazine acvaristica.nu trata dup? ureche cu re?ete de pe internet.
Sa nu par patriotard, basina patrioata, iubesc româna ca foneme ?i grafeme.o sa incerc sa elimin diacriticele prin trierea barii de spelling.
Samy wrote:dinu79
Te rog eu mult incerca sa scri mai pe intelesul tuturor . Incerc sa citesc cam tot ce postezi dar neuroni mei ard unu cate unu la cate semne de întrebare sunt in postarile tale
PS: Admini sunt in vacanta de vara

Diacriticele.scriu pe telefon, nu ?tiu de ce apar a?a, nu pot rezolva decit sa editez fara diacritice, cred.imi cer scuze.
Bine.o Sara pl?cut?.
cr1st1an wrote:
dinu79 wrote:Sunt inclusiv aci teme dedicate amoniului.

Vezi sa nu faci confuzie cu amoniacul.

ma pretene mah, hai ca ne numaram impreuna degetele sa e rescolarizam. deschide macar pagina de wikipedia nh3, nh4. spor la treaba.
dinu79 wrote:
cr1st1an wrote:
dinu79 wrote:Amoniacul intra in ciclare, amoniul e otrava pura.pt orice vietate. Baga, colega , un gugal.
Nh3 e produs de descompunere, nh4 e final de lan? reactiv.

Nu e chiar asa.
De exemplu furnizorul apei in orasul meu are specficat in analizele lunare amoniul la o valoare de 0.15 mg/l.
Daca te uiti in analizele apei la furnizorul tau local vei gasi amoniu si acolo.

Io m-am uitat la ce zice gugal, ?i de ex analize medicale zic c? amoniul e otrava pura, cu efecte ca atare.


Procesul de descompunere sau de mineralizare a tuturor substan?elor organice în acvariu (resturi de mâncare ?i de plante, excremente ale pe?tilor), are loc în ordinea proteine - amoniu - natriu - nitrat. De acest proces sunt r?spunz?toare anumite bacterii. M?surând fiecare stadiu amoniu, natriu ?i nitrat, sunt posibile afirma?ii pe func?ionarea sistemului "acvariu". Amoniul ?i natriul, în mod normal nu ar trebui s? dep??easc? o concentra?ie de 0,2 mg/l (ppm) deoarece poate avea loc o tulburare a echilibrului bacterian. Amoniul este o substan?? important? pentru hr?nirea plantelor ?i în mod normal nu este otr?vitoare pentru pe?ti. În func?ie de valoarea pH-ului, se poate totu?i forma din amoniu (NH4), amoniacul (NH3), care este otr?vitor pentru pe?ti. De aceea, întotdeauna când se efectueaz? m?surarea amoniului, trebuie s? se m?soare ?i pH-ul. Toxicitatea în func?ie de valoarea pH-ului este vizibil? în tabel.

furnizorul tau nu iti spune ca , in fucntie de compusii din apa, si de ph, amoniul se comporta ca acid sau ca baza. adica iti face o tocanita, orice vietuitoare, prin anoxie. la bipezi, cf https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-analize/amoniac , provoaca ce provoaca . deci ce sa iti caute tie in acvariu un emulsiv de toxicitate? daca zici tu ca amoniul e bun, spor la treaba...
Sunt inclusiv aci teme dedicate amoniului.
cr1st1an wrote:
dinu79 wrote:Amoniacul intra in ciclare, amoniul e otrava pura.pt orice vietate. Baga, colega , un gugal.
Nh3 e produs de descompunere, nh4 e final de lan? reactiv.

Nu e chiar asa.
De exemplu furnizorul apei in orasul meu are specficat in analizele lunare amoniul la o valoare de 0.15 mg/l.
Daca te uiti in analizele apei la furnizorul tau local vei gasi amoniu si acolo.

Io m-am uitat la ce zice gugal, ?i de ex analize medicale zic c? amoniul e otrava pura, cu efecte ca atare.
Caut? solu?ionare chimica, mediu filtrant dedicat.fier, uita de problema, p?rerea mea.
Amoniacul intra in ciclare, amoniul e otrava pura.pt orice vietate. Baga, colega , un gugal.
Nh3 e produs de descompunere, nh4 e final de lan? reactiv.
Fac un tanc de 100 l, 90 efectivi, 9 x 5 x 2.6 in decimal, pur natur.daca incerc, încerc turba ?i numai pt fertilizare.da, trece, îmi amintesc c? la turba neagra am dozat la 60 l cantitate fixa, efectul estetic a ?inut 3 zile, apoi , fiind anii 90, am schimbat apa.din p?cate, nu voi incerca conditioners, nu c? a? avea ceva cu alterizarea , dar e nou plantat ?i trebuie s? ?in sub observa?ie cre?terea ?i luminarea.
Nh4 nu are ce c?uta în acvariu.amoniul.
Grija mare la degete??nu l-am v?zut din prima .,.
Eu am incercat cu turba . Stau lîng? zona extractiv?.efectul a fost efectiv ,,tare,,.
 
Forum Index » Profile for dinu79 » Messages posted by dinu79
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com