[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Message
Hehe, de mult nu am mai vazut astronotusi pe aici... sa iti traiasca!
Parerea mea:

- geam de 12 mm, fund dublu.
- inaltime 50 cm... nu ai nevoie de mai mult.
- latimea bazinului poate sa fie oricat iti permite locul unde pui acvariul... 60, 70, 80 cm. Cu cat mai mare, cu atat mai bine.
- sunt astronotusi, asa ca o sa faca o tona de cacat si va trebui sa schimbi multa apa... saptamanal.
- nu merita deranjul cu sump si BA... o canistra Eheim d-aia "clasica", modelul ala mare pe care l-am avut si eu si pe care o umpli cu spartura de lava.
- in fiecare saptamana, pui furtunul in bazin si lasi pestii cu spatele afara... umpli la loc si aia e tot. Nu iti trebuie cine stie ce filtrare complicata.
- daca apa "de robinet" nu e buna, atunci investeste intr-o baterie de filtrare (bumbac, carbune si sterasyl) si e tot ce iti trebuie.
Redeschis la cererea initiatorului.
Redeschis la cererea initiatorului.
Nu se sterge, dar se inchide.
Daca te razgandesti, da-mi un PM.
Voi inchide eu topicul.
Daca vrei sa il redeschidem vreodate, da-mi un PM.
Iti trebuie ceea ce se numeste "invertor"... adica o "scula" pe care o bagi in "priza de bricheta auto" si care, pe partea cealalta, are "priza de 220V".
Asa cum vrei tu, adica "pe direct" NU merge!

Invertoare 12-220 se gasesc peste tot si nu sunt foarte scumpe... uite, la prima cautare pe google: https://www.emag.ro/search/invertor+12v+220v
Lucian Jitaru wrote:Ce tratament sa ii fac ? Am un bazin de 54l in caz de carantina...

Nu e de la lovit cu capu' de lemne... aia e o bacterie care s-a instalat in piele si roade carnea.
Eu as separa pestele si i-as da Baktopur sau Metronidazol.
In bazinul mare as face o curatenie temeinica, asociata poate si cu niste albastru de metil.
Foarte misto, felicitari!
Tante Faye, sa nu arunci acareturile... poate ca o sa-ti revina chefu', peste ceva timp.
In rest, fiecare le stie pe ale lui... nu avem ce comenta. Sarutam dreapta!
Nu vor fi probleme... ancistrusu' isi vede de viata lui.
Cichlidele nu se pot "da" la el, pentru ca are carapacea aia cornoasa pe spate.
Insa, nu vad motivul pentru care ai vrea sa bagi un ancistrus acolo... pestii tai ciugulesc algele oricum.
Ala nu e niciun fel de severum, niciodata.
Foarte misto, imi place!
Am lemnele pe balcon, de anu' trecut (sunt alea care stateau "atarnate" cu capu'-n jos pe vremea Synspilum-ilor).
Tre' sa imi fac timp sa le iau "la mana" si sa bag niste hotzsuruburi in ele... ca sa fac din ele o buturuga mare si aratoasa.
Da, in aceasta perioada au murit destul de multi pesti. Vorbeam la telefon cu soacra destul de des si-mi dadea raportu'.
Plm... sa nu va aud.
opincarul wrote:*Ciorapul de filtrare dupa o luna intr-o distilerie din Vaslui

Muhahahahaha!
Din ce vad, incet-incet te indrepti spre un bazin "male only".
Pestii-s frumosi, imi place ce vad.
dan.pavelescu wrote:Nu e dracu asa de negru, bre. Aspira, schimba 50-60% din apa, curata buretele sau ce ai pentru filtrare mecanica, astepti o zi, iar dupa ce se limpezeste apa iti schimbi parerea.
Been there, done that.

Plm, asta am facut... m-am apucat la 9 dimineata si-am terminat abia acu' (15.30).
- Cred ca o sa fac febra musculara si-o sa ma doara spatele mai mult decat pe enoriasii nigerieni.
- Am aspirat substratul si-am tuns iar toate Vallisneriile (la luciu' apei)... erau atat de lungi si dese incat in bazin era "intuneric".
- Am masurat bucatile taiate (deci dupa ce-am lasat 40-50 cm in apa) si unele aveau 110-115 cm.
- Am "suflat" peretele de piatra... nu vreti sa stiti ce era in el.
- Am aspirat si sumpu', ca si acolo era aceeasi situatie. Ne-no-ro-ci-re!
- Am schimbat (probabil) vreo 75% din volumul total de apa (bazin si sump).

Daca se limpezeste pana deseara, o sa fac niste poze.
Sper ca stii cat de frumosi se fac pestii astia, da?... am avut si eu, vezi aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/15161.page#132538
 
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com