[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: gelut
Forum Index » Profile for gelut » Messages posted by gelut
Message
ezra wrote:vand Discus mascul Blue Diamond, 12-13cm - la cel mai mic pret - sau schimb cu... Marsileea. peshtanul mi-e drag, dar de o luna a ramas fara perechea sa, iar acum amenajez un acvariu de 360 L, special pentru plante.
doritorilor detalii pe pm


Sunt interesat de el mai ales ca am o femela Blue Diamond care a ramas vaduva ... asa ca te rog sa-mi spui ce pret are.

Multumesc anticipat

Gelu

0723524003
[quote="viviparu'"]Vand urmatoarele tuburi Philips:

TLD/830 - 18W -> 7 RON
TLD/830 - 30W -> 12.5 RON
TLD/830 - 36W -> 8 RON

TLD/930 - 18W -> 15 RON
TLD/930 - 36W -> 17 RON

Alte detalii pe PM.[/quote:8106dfb213"]

Ti-am trimis o solicitare in acest sens pe PM.
Cumpar furtun(e) pentru canistra Fluval. Multumesc anticipat si celor ce-mi pot sugera un magazin de profil la care pot gasi asa ceva.
Nishikigoi wrote:E noua , de fapt instalatia imi vine simbata din Germania.


Daca ai primit-o deja, poate poti sa ne spui tipul ei, producator, eventual un link pe internet pentru a putea afla mai multe date tehnice despre aceasta.
Nishikigoi wrote:Vand instalatie osmoza. Produce pina la 300l de apa in 24 de ore.


de cand o ai?
Africanu wrote:Teoretic ancistrusii nu prea ar trebui sa atace melcii. Vezi poate iti mor din cauza pH-ului apei. Prea mic? Ancistrusul ar putea fi atras doar pentru faptul ca acolo e ceva mancare... dupa ce melcul moare.



Si eu am observat ca melcii pomaceea nu se simt bine intr-o apa mai acida (5.5 -6 pH) - chiar "dau coltu'" unii dintre ei ... Deci, vezi ce valoare de pH ai in apa din acvariu.
Liviutz wrote:Salut !

As vrea sa cumpar 1-2 kg de artemia congelata, dar sa fie de buna calitate. Astept mesaje pe PM. Multumesc.



Subscriu la cererea lui Liviutz asa ca, daca se gaseste vreun "en-grossist" poate conta pe livrarea a inca 1-2 kg si pentru mine.
gelut wrote:Vand canistra FLUVAL 304 in stare buna de functionare. Pret: 2.000.000 lei.


Vandut
Liviutz wrote:Salut prieteni !

As vrea sa achizitionez 20-30 buc neoni rosii. Stie cineva o sursa in Bucuresti ?


Incearca la magazinul dlui. Oprea (langa pasajul Muncii) - tel: 3206615
kata wrote:Multumesc de raspunsuri.
Evacuarea trebuie pusa obligatoriu la nivelul apei? Se poate pune la o adancime de 10 cm sa spunem?


Producatorul recomanda sa pui evacuarea deasupra nivelului apei.
kata wrote:Am achizitionat recent un Fluval 304. In cartea lui am observat ca furtunele sunt duspuse la mijlocul bazinului unul langa celalalt.
Ar afecta cu ceva daca pun un furtun intr-o parte a acvariului langa peretele lateral iar celalalt furtun in cealalta parte?
Ma gandesc ca in felul asta ar fi mult mai omogena temperatura din acvariu si as obtine un randament mai ridicat al filtrarii prin producerea unui curent care sa indrepte toate depunerile spre "sorb".


Poti sa le pui linistit pe peretii opusi ai acvariului, cu conditia sa-ti ajunga dpdv al lungimii (in acest scop acvariul meu a necesitat prelungirea unuia dintre furtune)
gelut wrote:Vand canistra FLUVAL 304 in stare buna de functionare. Pret: 2.000.000 lei.


Fiindca am fost intrebat de un eventual discount, acesta este de 10%.
g.g wrote:Pe sos. Chitila e un centru de umplut butelii. Mai este unul langa Coca cola in Militari. Si sigur mai sunt si altele.



Multumesc, George pentru informatie: am fost astazi la locul indicat si mi-am umplut butelia. Pentru doritori: SC SILION SRL, bdul. Preciziei nr. 10D, sector 6.

Topic cleaned by betta: Topicul ramane deschis insa pentru a permite adaugarea altor puncte in care, in Bucuresti, se pot reumple buteliile de CO2. Warning: fish_lover :ycard:
diskusfun wrote:Myxosoma cerebralis....nu are nici o sansa daca are asa ceva...

vezi aici

il pui intr-o cutie cu putina apa si apoi in congelator ...e cea mai umana metoda pentru a-l sacrifica...sorry...



Dupa cum se mentioneaza in articolul postat de diskusfun cred ca, pentru a preveni raspandirea maladiei, poti sa montezi un filtru UV pe calea de filtrare.
Pirania wrote:Capacul separat nu-l vinzi???? ca al meu are pompa stricata


Din pacate pentru tine, nu.
Vand canistra FLUVAL 304 in stare buna de functionare. Pret: 2.000.000 lei.
kata wrote:Ar exista o varianta DIY (mai profesionala ) pentru o siguranta sau ceva asemanator?
Un fel de protectie in cazul in care ar aparea un scurt circuit sa se arda protectia? Un fel de siguranta fuzibila? Sa nu mai afecteze tabloul de sigurante?
Ar functiona si in cazul in care am uitat sa deconectez aparatura de la acvariu, bag mana in acvariu, "pocneste" incalzitorul iar eu voi simti doar o "furnicuta" mica, protectia cedand?


Cred ca varianta profesionala este de a dota acvariul cu un incalzitor de firma (fiind o componenta critica, dai un ban in plus, dar stai linistit)
tyamathis wrote:am venit acasa si i-am gasit pe toti morti. electrocutati mai bine zis...
incalzitorul spart, firele impuscate...

jalnic...


Eu am patit-o cu ceva vreme in urma cu un incalzitor chinezesc, fara ca sa se sparga, sau sa se "impuste" firele - pur si simplu apa s-a insinuat inauntru (desi scria pe el IP67) si asa acvariul-spital respectiv a ramas fara pacienti smilie
Am nevoie de un sfat de la acvaristii bucuresteni: am o butelie de CO2 (din cele care se folosesc la dozatoarele de bere) si, fiindca CO2-iul s-a terminat, va rog sa-mi spuneti o adresa unde pot merge sa o incarc.

Multumesc anticipat pentru raspuns.
alexb wrote:Mai lasam la pret: pestii 3 mil, restul 10 mil. Anyone?



Daca nu ai dat pestii da-mi de stire. De asemenea fa-mi te rog ultima ta oferta pentru pesti + UV (poti sa o trimiti pe pm). Daca cadem la invoiala pot veni la sfarsitul saptamanii (sa se mai domoleasca gerul asta) la Ploiesti sa iau marfa.

Multumesc anticipat pentru raspuns.
 
Forum Index » Profile for gelut » Messages posted by gelut
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com