[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: providra18
Forum Index » Profile for providra18 » Messages posted by providra18
Message
Va salut pe toti cu respect ! De o buna bucata de timp nu prea am mai postat pe forum, dar acuma am nevoie de sfaturile si indrumarile dvs.
Am un acvariu homemade de 64L, care l-am folosit cu placere timp de 2 ani, cu specii de pesti foarte bine cunoscute xipho, guppy, molly etc. In tot acest timp, nu am mai schimbat substratul si de o vreme au inceput sa-mi moara pestii.E posibil asta din cauza substratului?
Am desfiintat acvariu, l-am curatat foarte bine, cu apa calda, fara nici o solutie si acum as vrea sa-l fac din nou folosind produse profi.
Va rog sa-mi spuneti pe ce as putea merge; eu m-am gandit la jbl, dar nu stiu exact ce anume, ca sunt o groaza de produse. As merge pe niste plante ceva mai pretentioase, dar tot asa, nu stiu ce lumina ar trebui sa am, ce si cate neoane mi-ar trebui. Va rog, niste sfaturi, pareri.
Va Multumesc !
Salut si bine ai venit. Cand am inceput cu acvariul, nu stiam mai nimic, iar bunii nostri colegi, mai experimentati m-au ajutat si mi-au explicat cu foarte multa placere si rabdare. Nu pot sa zic ca stiu foarte multe in domeniul acesta, dar am tinut cont de sfatul altora si la fel cum a zis aLLLx, aceeasi parere o am si eu in legatura cu sticla. Oricum, mult succes si sa auzim numai de bine ;)
Nu ai facut bine. Iti trebuiau niste bucati de scandura, mai exact 4, care sa fie mai lungi decat acvariu, puse pe exteriorul lateralelor mari si legate intre ele, pentru a putea sta sticla presata. Sper ca intelegi ce vreau sa zic.
Imi cer scuze alber. Asta inseamna ca e bine sa maresc treptat temperatura pentru 2 zile, pentru ca sunt acasa iar in oras la mine nu gasesc absolut nimic legat de acvarii. Zic 2 zile pentru ca ajung iarasi in suceava si am de unde cumpara tratament pentru aceasta boala. Sper ca nu va fi prea tarziu; dar ceva leacuri babesti nu imi puteti spune? Vreau sa nu avanseze boala, sa o pot stagna pana vin cu medicamentul.
Nu stiu sigur ce este. Din ce am vazut, boala bobului de gris pe un peste seamana cu un puf. Parca ar avea un puf pe el. Dar la mine nu e nimic de genul acesta. Are doar cateva punctulete de culoare alb-galbui pe el. Totusi, daca ridic temperatura la 30 de grade e vreo problema? Trebuie sa scot co2?
Alber, in primul rand iti multumesc iarasi pentru ajutorul si atentia acordata. In al2lea rand, in legatura cu tratamentul, voi incerca sa identific boala ancistrusului, iar la xipho trebuie sa iau tratament pentru boala bobului de gris? Multumesc inca o data,iar in cel mai scurt timp voi reveni cu alte postari.
Bine v-am regasit. Intr-adevar nu am mai trecut de foarte mult timp pe la voi din cauza timpului si a examenelor, dar nu am mai rezistat problemei care ma macina. Un ancistrus are o pata alba pe cap, care nu stiu ce e cu ea . O alta problema ar fi la un xipho voalat, care l-am vazut prin magazine si nu am rezistat tentatiei de a-l cumpara cu toate ca nu stiu mai nimic despre ei. Cred ca sunt compatibile cu ceilalti pestisori pe care ii am in acvariu(molly, guppy, xipho, zebre si neoni). Am observat ca o femela xipho nu prea ii place de fata si cred ca o apuca de codita deoarece am vazut cum tot o fugarea. Tin sa zic ca acest xipho voalat are coada muscata, adica bucati din coada lipsa. Cine poate sa o apuce de frumosul sau voal? Va mai trai? O alta problema care a aparut si nu stiu ce e cu ea si din acest motiv apelez la experienta dumneavoastra: i-au aparut niste puncte mici-mici pe corp, pe aripioare si pe codita de culoare alba. Pun cateva poze sa vedeti despre ce e vorba. Si cred ca se vede foarte bine coada la xipho despre care v-am vorbit. Poate imi dati un sfat, va rog mult. Am mai atasat niste poze cu acvariul meu, cum arata acum. Dupa examene voi merge pe jbl si voi mai adauga 2 tuburi de 18w.
Pai se fierbe foarte foarte bine. Baietii spuneau ca ar trebui sa fiarba cam 6 ore ca sa iasa toata culoarea.
Cred ca cea mai buna varianta de racire a apei ramane tot pe cooler. E si usor de facut si nu ocupa nici spatiu.
Din ce am mai citit pe acest forum, stiu ca o buturuga se fierbe foarte mult, adica pana cand nu mai iese nici o culoare din ea si se mai schimba si apa in care fierbe.
Bule de care zici tu am vazut si eu in acvariu la mine, dar numai in momentul cand mai aspir substratul sau mai umblu la plante(mai pun cate ceva). Iar in legatura cu apa tulbure, am avut si eu pentru ca am transportat acvariul si am fost nevoit sa pun toata apa in recipiente pana la destinatie, iar in momentul in care am umplut acvariul apa era foarte tulbure, insa dupa cateva ore de functionare, si-a revenit.
MoDy wrote:M-am luat de pe youtube si am pus niste zahar ...lam dizolvat in apa si dupa aia am pus drojdie am asteptat o ora nici macar nu sa umflat sticla....Deci mai am un cub de drojdie si o sticla de 720 Ml si zahar ce ar trebuii sa fac?

Eu ti-am zis unde sa cauti. Este explicat constructia si reteta pas cu pas. Dar fa cum stii, cauta unde stii ;)
Ia si da un search si cauta "CO2???". E foarte bine explicat acolo. Ai tot ce-ti trebuie, inclusiv modul de constructie si reteta de la ReBella, foarte buna si usor de facut. M-a tinut in jur de 3 saptamani.
Cumpar radacina la un pret acceptabil. Ca e criza nu de alta
Daca vrei ca plantele sa fie frumoase si sa-ti creasca, pune co2. Nu de mult am facut si eu o bomba de co2 si e foarte frumos...Plantele au un colorit mai frumos,mai strident, cresc mai frumos...
Eu asa zic ca e bine. Lasa-l sa se usuce de la sine.
Cred ca cel mai bine ar fi o uscare usoara a siliconului. Adica sa se usuce de la sine, nu sa aiba o uscare fortata.
Pe "plant finder" sunt puse mai toate plantele pentru acvariu? Sau doar cele mai cunoscute?
Cred ca ai perfecta dreptate. Orice e luat la mana a2a, inainte de utilizare trebuie curatat, verificat, dupa care pus in folosinta. E o invatatura pentru tine si pentru noi ceilalti.
Nu am vrut asa de mare , cel de la care am luat-o imi promisese una de 5 kg, dar nu a putut face rost decat de asta.
Tu crezi ca eu ma gandesc cum sa fac voua in ciuda sau cum sa le dau plantelor ce le trebuie?


Normal ca asa e...Am glumit doar
 
Forum Index » Profile for providra18 » Messages posted by providra18
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com