[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: viviparu'
Forum Index » Profile for viviparu' » Messages posted by viviparu'
Message
johnny6600 wrote:Am si eu o curiozitate furazolidonul se adauga in fiecare zi?Eu am facut asta la acvariul plantat de 100 l timp de 3 sau 4 zile si mi s-au ofilit unele plante si mi-au murit toti melcii.

Furazolidonul si sarea se pun doar in prima zi. Apoi, timp de 5 zile sa ai aerare mai puternica si nu se face schimb de apa. Dupa cinci zile schimbi cate 20-25% din apa cu apa declorinata si eventual tratata cu Sera Aquatan, o data la 48 de ore, pand cand se duce toata galbeneala de la furazolidon
Ti-as propune sa folosesti furazolidon, o pastila la 20-30L apa si niste sare, cam o lingurita la 10L de apa timp de 5 zile.
Neonii sunt destul de dificil de reprodus. Trebuie sa ai in primul rand apa cu o specificitate aparte(PH, GH) pentru a reproduce neoni. Si mai e ceva. Daca femelele au ajuns la maturitate intr-o apa cu o duritate peste 7 grade nu prea mai sunt bune de folosit la reprodus.
lukaboy wrote:
viviparu'"]Eu folosesc si tubii si larve de libelule de foarte mult timp si n-am avut nici o problema. Tubii ii tin cateva zile sa se curete mizeria din intestine. Nu le aplic nici un tratament termic si repet, nu am avut nici o problema.[/quote:000a19b4c4 wrote:

Ulciorul nu merge de multe ori la apa...ai avut bafta, nu m-as baza prea mult pe asta!

Poate ca ai dreptate. Dar fac chestia asta de vre-un an si jumatate
Sunt foarte multi pesti de acvariu la care durata medi de viata este de 1.5-2 ani. Printre ei sunt si zebrele. Asta daca nu punem la socoteala faptul ca daca nu depun o mierlesc mult mai devreme
Te cam arunci la 80 cm inaltime. Nu stiu cat ai mainile de lungi dar cred ca o sa ai probleme cand vei vrea sa sifonezi fundul acvariului. Iar betta e un peste care nu prea are nevoie de spatiu, cu atat mai putin de inaltime mare a coloanei de apa.
Eu folosesc si tubii si larve de libelule de foarte mult timp si n-am avut nici o problema. Tubii ii tin cateva zile sa se curete mizeria din intestine. Nu le aplic nici un tratament termic si repet, nu am avut nici o problema.
Pompele Resun sunt asa si asa. Eu am unele care au crapat imediat si unele care merg de le-a uitat D-zeu. Iti recomand o pompa Resun 9603 cu doua iesiri. E brici daca o nimeresti buna.
Sau poti separa masculul de betta intr-un borcan pana iti iei un alt acvariu. Dat fiind ca respira si aer atmosferic o sa reziste in borcan, daca alta solutie nu ai
In mod normal viviparii, in mediul lor natural traiesc in apa salmastra. Dar cu timpul, prin tot felul de magazine si screscatorii aceasta caracteristica s-a "ofilit" si traiesc foarte bine in apa fara pic de sare. Pune eventual sare daca o sa ai probleme cu ei, altfel lasa-i asa.
AquaGlo si PowerGlo gasesti la Animax, pe Turda.
Filtrul unui acvariu trebuie sa aiba capacitatea sa filtreze un volum de apa de minim 3 ori mai mare decat volumul acvariului. Asa scrie la carte. Daca este mai mare, cu atat mai bine. In ceea ce priveste pozitionarea pe verticala sau orizontala, nu conteaza. Dar cel mai bine este sa directionezi jetul de apa in sus, sau intr-o directie in care nu deranjeaza plante sau alte minuni de prin acvariu.
Ar fi trebuit lasat mai mult, sa polimerizeze bine siliconul. Sa speram ca nu o sa ai probleme
Nu este chiar la fel cu spirulina din farmaciile umane dar poti sa le dai si spirulina pentru uz uman. E mai ieftina si merge foarte bine pentru ei. Ti-o spun din proprie experienta
Pe vechiul forum la sectiunea "Articole" erau descrise tot felul de specii de pesti. Poate gasesti ceva si despre zebre. Adresa este vechiul forum
Carasii scurma toata ziua in pietris dar noaptea sa nu te mire daca se agata de cozile guppy-lor. Si asta nu e gluma.
Araldq este generos. Este chiar imposibila imperecherea intre guppy si xipho. Xipho provin din ape care seaca foarte des si atunci femela pastreaza lapti pana cand apele cresc din nou si depune, perpetuand specia. Din ce stiu eu, o femela de xipho poate fata cam de sapte ori dupa o singura imperechere.
Mancare mai putina, schimburi de apa mai dese si problema se va rezolva. Deocamdata nu e nimic grav.
La geam de 6mm inaltimea de 60cm este mult prea mare. Si daca-l umpli cu apa doar pana la 50cm, si cu intarituri si tot risti foarte mult.
Daca nu vrei s-o eclozezi tu atunci gasesti in Obor artemia gata eclozata. Sau daca nu vrei nici asa, atunci pot pune eu la eclozat si ne intelegem.
 
Forum Index » Profile for viviparu' » Messages posted by viviparu'
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com