[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: 4di
Forum Index » Profile for 4di » Messages posted by 4di
Message
Ms Maab, îmi cer scuze dac? am postat unde nu trebuie, nu am g?sit topic sticky aici, de?i consider ca s-ar merita f?cut un topic sticky legat de CO2.
Ce ma intereseaz? e sa ob?in randament maxim prin BIO CO2. Re?ete folosite cu succes, etc.

PS: am 42.
Intrebare stupida:

Se da vas A, 250ml zahar, 7gr drojdie bere, un litru apa,...
se da vas B, 250ml zahar, 7gr drojdie bere, 5 litri apa, aceeasi camera, temperatura, drojdie, vase, etc.

A.In vasul B e de 5 ori mai multa apa, deci concentratia de alcool va fi mai mica de 5 ori ?
B. Productia de CO2 e identica pe unitate de timp? Daca din vasul A ies 3 bpm, din vasul B va iesit la fel 3bpm?
C. Randamentul general e mai bun?

Nu aruncati cu pietre, pls.
Samy wrote:
Fadds wrote:
Samy wrote:Sa speram ca rezolv ceva asa ,daca nu va trebui sa adaug plante cu crestere rapida .

Atunci ti-o recomand pe prietena mea - Ceratophyllum demersum.

Multumesc


La mine fara CO2 si fara micro/macro decat debris, horwortul isi dubleaza marimea saptamanal. Se spune ca e una din cele trei plante care au aparut pe pament si e folosita pentru decontaminatea apei menajere.
Ai PM
Nu am folosit sera insa nu cred ca ai nevoie. Juwel face unul din cele mao bune filtre daca nu cel mai bun. Am juwel 180 filtre proprii si suplimentar cyrax si e mai mult decat necesar. Ai vreun motiv anume sa cumperi Sera?
I-am dat azi o mic? gustarica ancistrusului meu ?i v?d ca castravetele din video a început sa perleze singur. F?r? CO2, f?r? fertilizan?i, lumina default pt Juwel Rio 180. La fiecare 5 secunde sunt 7-9 bule mici ?i o bula mare.

https://youtu.be/hhm4pXn7oP4
Ms Dinu!
De acord cu tine insa avantajele sunt enorme, cresc foarte repede si absorb foarte repede amoniu, nitrati si nitriti, vreau un acvariu fara alge. Nu ma deranjeza sa le tund si e mediu perfect pentru pesti si plante mai pretentioase care nu papa asa multi nitrati/ nitriti/ fosfati etc.
Stiu ca e mult de sapat pe net si am tot sapat dar nu am gasit raspunsul la ce ma framanta.
Cand se da pdf-ul oficial pentru un anumit tub T8/T5 se trece si fluxul luminos, in caxul Osram 18w 865 este de 1250 lumeni, adica 69 lumeni/w, cand se adauga un reflector am vazut pe net experiment care arata ~170lumeni/w de circa 2,4 ori mai mult decat zice producatorul.
Am mai vazut un video care facea comparatie intre reflectoarele JBL si Jewel , cu si fara reflector, fara reflector avea 177(nu stiu unitatea de masura) cu juwel 435 si cu JBL 412, adica de 2,32 ori mai puternic.
Intrebarea mea e daca un led da 120 lumeni/w, nu e mai rentabil sa folosesti T5 si reflector decat Led, pentru aceeasi cantitate de watti consumata ?
Am revenut cu video, are doar o luna acvariu asa ca e loc de multe plantute. Intr-o luna insa am adus hornwort de la un singur fir la ce vedeti... Egeria a ajuns ieri la mine iar higrophila nu stiu de ce dar nu ii merge bine...

https://youtu.be/7C1XH937cLw

Multumesc pentru raspunsuri, am redus aerul la jumate, mi se parea oricum prea mult, am nevoie de CO2 in apa, asa ca prefer aerare mai mica suficienta insa pentru pesti, dar si pentru plante pastrarea in apa cat mai mult a CO2.
Va salut,
Am acvariu de peste o luna, cel din semnatura si am observat ca daca tin iesirea de la filtru spre un perete al acvariului si scoate si aer se aereaza mai uniform peste tot in acvariu. Plantele parca cresc mai bine, probabil datorita CO2 din aerul bagat de filtru. De plante nu imi e teama, vad ca le merge mai bine asa, dar pestilir credeti ca le face rau? Pe un cm3 sa zicem ca langa filtru sunt 20 de bule de aer, iar la celalalt capat pe un cm3 sunt 5-7 bule in fata si in spate unde sunt plantele 4-6 bule/cm3 de apa.
Credeti ca e o aerarea prea puternica. O folosesc de 2-3 zile si pesti nu dau semne de ceva in neregula.
clauss wrote:
daca ai si la filtrul tau acelasi principiu...mister rezolvat

insa te sfatuiesc sa renunti la acel furtunnas , sa directionezi jetul de apa catre suprafata apei incit sa o agite putin si gata oxigenarea


Multumesc clauss si la mine e la fel , e acelasi principiu ...
Intre timp am rezovat prin agatarea furtunasului direct de o lita metalica foarte subtire si abia abia sesizabila (nu am cum sa fac foto , ca nu apare in fotografie ) ... daca e sa se infunde toata apa va curge din nou in bazin asa cum a spus un coleg ... si se va si oxigena :-)
Nu cred ca am vazut o asa valva la noi in oras, dar ma gandesc la ideea lui pc.ciprian, e prea practica sa nu o pun in aplicare ...
Probabil ai dreptate, voi optura intentionat de aceasta data cand ajung acasa si in alt expriment voi reduce la minim presiunea apei la iesire , vreau sa stiu conditiile in care s-a produs evenimentul ca sa nu ma trezesc cu cativa litri de apa pe covor si cu rotorul ars ...(bine ca nu toti 160 l , ar fi interesant .... )
Am gasit ceva pe net legat de compatibilitate http://www.petco.com/assets/livefish/freshwaterchart.html mai centralizat ... mai caut , daca aveti surse .... va rog frumos ......
Am cumparat ieri un filtru Aquael FILTER FAN 3plus (700l/h pt acvariu 160 l), vanzatorul la probat,mergea, am ajuns acasa , l-am bagat in apa , a mers exact ca si la vanzator , totul a fost bine si frumos pana in momentul in care am inceput sa ma "joc" cu el , nu mai stiu exact ce i-am facut dar la un moment dat in loc sa traga aer pe teava subtire tasnea apa ... l-am scos din priza , demontat, remontat, bagat in apa apoi in priza , bineinteles ca a mers corespunzator... acum insa stau cu teama sa nu mai patesc asa din nou , mai ales ca acum e la maxim si e nu e nimeni acasa ....

Care e explicatia acelui mic incident ? De ce in loc sa traga aer pe teava din plastic el dadea apa pe acolo ?
Ati auzit cumva sau a avut cineva o initiativa sa faca un excel cu temperaturile necesare pestilor (minime-maxime), temperatura medie de reproducere, dimensiunea corpului (male-female), varsta de reproductie ..., tipul mancarii, longevitate ...etc etc.... Imi cer scuze daca par plastic si intradevar surse de inspiratie sunt peste tot pe net, dar ma gandeam ca a avut cineva initiativa sa faca ceva mai centralizat ... o simpla privire a unui incepator si va vedea compatibilitatile intre specii, temperaturi, hrana, etc, practic tot ce are nevoie dintr-o privire ...eventual si o poza.
Daca mai ai aceasi propunere si peste o luna ii iau eu ... pana atunci ciclare ma paste , suntem si aproape ....
Multumesc furmos ReBella (voi face asa cum ai spus ) si tuturor care au dat o mana de ajutor , iata ca si azi am mai invata ceva ...
 
Forum Index » Profile for 4di » Messages posted by 4di
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com